تاریخ انتشار: ۱۷ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] چند روزی است که مشعل المپیک در ریودوژانیروی برزیل روشن شده و ضیافتی باشکوه آغاز شده است. بازی‌های المپیک از سال ۱۸۹۶ برگزار می‌شود و هدف اصلی آن متحد کردن کشورها با یکدیگر است و کاروان ورزش ایران نیز ۱۶ بار در این رقابت‌ها حضور یافته است. مسابقات المپیک تاکنون ۲۷ بار برگزار شده […]

[ad_1]

چند روزی است که مشعل المپیک در ریودوژانیروی برزیل روشن شده و ضیافتی باشکوه آغاز شده است. بازی‌های المپیک از سال ۱۸۹۶ برگزار می‌شود و هدف اصلی آن متحد کردن کشورها با یکدیگر است و کاروان ورزش ایران نیز ۱۶ بار در این رقابت‌ها حضور یافته است. مسابقات المپیک تاکنون ۲۷ بار برگزار شده و آتن اولین میزبان این مسابقات بوده است.

در اقتصاد کلان شاخصی مهم به نام تولید ناخالص داخلی(GDP) وجود دارد. حجم اقتصادهای ملی با این شاخص سنجیده می شود و علی القاعده کشوری که تولید بیشتری دارد اقتصادش نیز بزرگتر و پیشرو تر است. امروزه اغلب متفکرین بر این عقیده اند که قدرت واقعی هر دولت-ملتی نه به تسلیحات نظامی و یا تاریخ باشکوه او وابسته است و نه حتی به منابع طبیعی فراوانش بستگی دارد. بلکه آنچه که قدرت سیاسی دولتها را ارتقاء می دهد، قدرت اقتصادی و به تعبیری دیگر ثروتمندی آن کشور است. این بزرگی تولید ناخالص داخلی است که شهروندان را ثروتمند و دولت را قدرتمند میکند.

با نگاهی به ادوار برگزار شده المپیک از سال ۱۸۹۶ تا ۲۰۱۲ به روشنی می توانیم تبلور قدرت اقتصادی و ثروت را در مدال آوری کشورها ببینیم. حتی در میزبانی مسابقات آنچه که خودنمایی میکند قدرت اقتصاد و ثروتمندی دولتهاست. به طوری که قاره اروپا با ۱۵ بار میزبانی،‌ آسیا و آمریکا نیز هر کدام با شش بار رکوردار میزبانی المپیک هستند. قاره آفریقا تا به حال میزبانی نگرفته است!

در اقتصاد جهانی و بنا بر آمار سال ۲۰۱۴ صندوق بین المللی پول(IMF) اتحادیه اروپایی، چین و ایالات متحده آمریکا به ترتیب با ۱۸٫۱۲، ۱۸٫۰۹ و ۱۷٫۳۵ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی بزرگترین اقتصادهای دنیا هستند.از طرفی دیگر و با نگاه به چند دوره اخیر مسابقات المپیک به روشنی می توانیم هم پوشانی قدرت اقتصادی با قدرت ورزشی کشورها را ملاحظه کنیم. بعنوان مثال در رده بنده مدالی ادوار المپیک، کشور آمریکا از آغاز تا حال ۱۶ بار در مقام اول و ۸ بار در مکان دوم قرار گرفته و یک بار هم سوم شده است!

تعداد اعضای کمیته المپیک (با ۲۰۴ کشور عضو) از تعداد اعضای سازمان ملل متحد با ۱۹۳ کشور عضو نیز بیشتر است! اما همان طور که بخش بزرگی از تولید جهانی توسط اتحادیه اروپایی، چین و آمریکا صورت می‌گیرد در توزیع مدالها نیز سهم این سه قدرت اقتصادی از بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است. در المپیک ۲۰۱۲ لندن از مجموع ۲۰۴ کشور شرکت کننده تنها ۸۵ کشور موفق به دریافت مدال شدند و ۱۱۹ کشور دیگر هیچ مدالی کسب نکردند! از مجموع ۳۰۲ طلای توزیع شده در المپیک ۲۰۱۲ سه کشور آمریکا، چین و بریتانیا ۱۱۳ مدال را از آن خود کرده اند که از یک سوم کل طلاهای توزیع شده هم بیشتر است.

برخی کشورهای دیگر نیز با رشد و توسعه اقتصادی به قدرت‌های ورزشی تبدیل شده اند. کره جنوبی مثال خوبی در اینباره است. کره جنوبی با GDP بیش از یک تریلیون دلاری خود در دهه اخیر توانسته به یکی از قدرتهای ورزشی جهان تبدیل شود. کره در دوره قبلی این مسابقات با کسب ۲۸ مدال در رده پنجم رقابتها قرار گرفت. چین نمونه اعلاتر هم پوشانی قدرت اقتصادی با قدرت ورزشی است. چین با رونق اقتصادی دو دهه اخیر خود توانست المپیک ۲۰۰۸ را با شکوه ویژه ای میزبانی کند و همزمان در رده بندی مدالی نیز ایالات متحده را کنار زده و قدرت نخست ورزش جهان شود.

ایران نیز در المپیک ۱۹۰۰ پاریس برای اولین بار حضور یافت و تا المپیک ۲۰۱۲ لندن ۱۵ طلا ، ۲۰ نقره و ۲۵ برنز کسب کرده است. بی شک تعداد مدالهای کسب شده کشورمان تابحال علاوه بر اینکه متاثر از مسائل نهادی، مدیریت ورزشی و ورزش دولتی است به یک عامل اساسی دیگر نیز مربوط میشود و آن عامل، GDP است. همانطور که در توسعه اقتصادی، استراتژی مشخصی نداریم در توسعه ورزشی نیز اسیر روزمرگی و هیجانهای کاذب هستیم.

ما اگر می خواهیم به یک قدرت ورزشی در جهان تبدیل شویم باید تولید را جدی گرفته و برای فعالیت های مولد اقتصادی ارزش قائل شویم. تا زمانی که به اقتصاد بسته و دولتی مبتنی بر نفت بها میدهیم باید به ورزش وابسته به کشتی، وزنه برداری و تکواندو نیز قانع باشیم و بسیاری از رشته های مدال آور دیگر را نبینیم.

در عصر جهانی شدن و رقابت، آنچه که قدرت حقیقی یک کشور را در عرصه های سیاسی، فرهنگی و ورزشی تعیین می کند نه تسلیحات نظامی و تاریخ چند هزار ساله بلکه رفاه و سعادتمندی شهروندان در پرتو رشد تولید ملی و قدرت اقتصادی است.

*تحلیل‌گر اقتصادی

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس