تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] از سال ۱۴۰۹ میلادی میدان‌های مبادله کالا، پول و سایر وسایل پرداخت در «بورژ»مرکز فنلاند به‌وجود آمد. صرافان همه روزه در میدان « توبوئرس» در مقابل خانه  بازرگان معروف «واندر بورس» برای دادوستد پول و جمع می شدند، به همین مناسبت این گروه‌ها اختصارا نام بورس را گرفتند. اولین بورس واقعی در سال ۱۴۶۰ […]

[ad_1]

از سال ۱۴۰۹ میلادی میدان‌های مبادله کالا، پول و سایر وسایل پرداخت در «بورژ»مرکز فنلاند به‌وجود آمد. صرافان همه روزه در میدان « توبوئرس» در مقابل خانه  بازرگان معروف «واندر بورس» برای دادوستد پول و جمع می شدند، به همین مناسبت این گروه‌ها اختصارا نام بورس را گرفتند. اولین بورس واقعی در سال ۱۴۶۰ در بلژیک راه اندازی شد و پس از آن در سایر کشورها نیز راه اندازی شد.

بررسی وضعیت به کار گیری فن‌آوری اطلاعات در برخی از بورس های جهان
الف- بورس توکیو

معاملات سهام در بورس توکیو به دو روش ۱- معامله سهام در تالار بورس ۲- از طریق سیستم معاملات کامپیوتری ( cores) انجام می‌شود.

روش اول دقیقاً همانند روش سنتی دادو ستد سهام در بورس تهران است.در روش دوم که از طریق سیستم معاملات کامپیوتریست شرکتهای کارگزاری عضو در دفتر مرکزی خود یک ایستگاه مرتبط در اختیار دارند.این ایستگاهها برای فرستادن دستورات فروش و خرید و دریافت نتیجه معاملات و اخذ پاسخ در خصوص موقعیت دستورات و معاملات به کار برده می شوند.

ب- بورس کره

در بورس کره دو نوع روش برای معاملات اوراق بهادار وجود دارد که ۹۵% معاملات به روش کامپیوتری و ۵% به روش سنتی انجام می گیرد.

۱- در روش کامپیوتری وقتی مشتری دستور خود را صادر می کند کارگزار اطلاعات را به کامپیوتری که به بورس و همچنین به کامپیوتر مرکزی موسسه کارگزاری متصل است می دهدو دقایق بعد دستورات انجام شده و معامله ثبت می شود و کارگزار نیز این امر را به اطلاع مشتری می رساند.

۲- در روش سنتی که برای معاملات کوچک هنوز از این روش استفاده می شود وقتی دستور مشتری به کارگزار می رسد موسسه کارگزاری این دستور را به نماینده خود در سالن معاملات توسط کامپیوتر اطلاع می دهد به محض وصول دستور نماینده در سالن این دستور را به کارمند بورس می برد و او پس از ممهور نمودن ساعت رسید آنرا روی برگ سفارش ثبت می نماید بعد از این کارمند بورس تمام سفارشات رسیده را دستی بر مبنای اصول حراج تطبیق می‌نماید.

ج- بورس سنگاپور

در سیستم معاملات بورس سنگاپور(Clob )که در سال ۱۹۸۹ بکار گرفته شد سفارشات سرمایه گذاران توسط کارگزاران آنها به ترمینالهای تحت سیستم کامپیوتری مایکروکامپیوتر که به سیستم کامپیوتر مرکزی بورس وصل می باشد منتقل می شود سفارشات دراین سیستم تطبیق داده شده و تایید به صورت اتوماتیک به کارگزاران ارسال می‌شودد.

بهره‌گیری از فناوری اطلاعات در بازار بورس ایران

بورس اوراق بهادار تهران در سال ۱۳۴۶ تاسیس شد، این سازمان از پانزدهم بهمن ماه آن سال فعالیت خود را با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی آغاز کرد. و در نهایت داد و ستد الکترونیک سهام در ایران در تاریخ ۲۴/۹/۸۲ توسط بانک توسعه صادرات به اجرا درآمد تا فاصله بین ما و تکنولوژی روز را کمتر کند.

داد و ستد الکترونیکی سهام در ایران در تاریخ ۲۴/۹/۸۲توسط بانک توسعه صادرات به اجرا در آمد.

یکی از کاربردهای فناوری اطلاعات داد و ستد الکترونیک سهام می باشدکه با توجه به فعالیت رو به گسترش بورس در کشورمان بسیار حائز اهمیت است.

راهکارهای توسعه فناوری اطلاعات در بازار بورس ایران
گسترش و بکارگیری این فناوری نیازمند رویکردی راهبردی و مدیریتی در عرصه سازمانهای عمومی و خصوصی کشور می باشد. تربیت نیروهای متخصص که ضمن آشنایی با اصول و کاربردهای فناوری نگرشی راهبردی و سیستمی به مقوله فناوری اطلاعات داشته باشند لازمه گسترش به کارگیری فناوری اطلاعات در عرصه اجتماع است.فناوری اطلاعات به عنوان دانش و به عنوان صنعت از درجه کار آفرینی بالایی برخوردار است و در نتیجه بهره گیری مناسب و توسعه مدیریت شده آن در ایران می تواند اثرات سودمندی در پیکره اقتصادی کشور ما داشته باشد.

با توجه به مشاهدات و مقایسه اجمالی بین روشهای داد و ستد سهام در بورس تهران و سه بورس توکیو ،کره و سنگاپور، پیشروی کند روند داد و ستد الکترونیک سهام در ایران را شاهد هستیم که می تواند به دلایل عدم فرهنگ مناسب برای این شیوه دادو ستد، عدم اطمینان و اعتماد سرمایه گذاران به این شیوه داد و ستد و نهایتا ضعف مدیریت باشد که به ترتیب پیشنهادات زیر ارائه می‌شود.

۱- فرهنگ سازی در زمینه خرید و فروش الکترونیکی سهام با ایجاد واحدی تحت عنوان اطلاع رسانی در رابطه با خرید و فروش الکترونیک سهام برای ارائه اطلاعات صحیح، دقیق و به روز به سرمایه گذاران در سازمان بورس و همچنین برگزاری کلاسهای آموزشی، انتشار بروشور، جزوه و سی دی های آموزشی در این زمینه.

۲- اطمینان بخشیدن به سهامداران در زمینه تبعیت از استانداردهای روز، امنیت اطلاعات، حفظ هویت و مشخصات خریداران و تشریح سیستم‌های امنیتی به کار رفته در سیستم معاملات.

۳- فعالیت مدیران فن آوری اطلاعات به موازات دیگر مدیران ارشد سازمان و اجازه انجام اقدامات نو آورانه در این زمینه به آنها.

در آخر این نکته قابل ذکر است که این سازمان باید گروهی آماده و مستعد برای بررسی شیوه‌های نوین و استفاده از فناوری روز در داد و ستد را به صورت متناوب به بورس‌های مطرح جهان اعزام دارد، چرا که گزارشات دقیق و کارشناسانه این افراد بی‌شک ما را در این مهم یاری خواهد داد.

*تحلیل‌گر اقتصادی

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس