تاریخ انتشار: ۰۵ آبا ۱۳۹۴

آنطور که از شواهد پیداست در اسفند ۹۴، «شیخ نور» و « خمینی جوان» نقش انکار ناپذیری در حلق حماسه تازه‌ای برای کشور دارند.

به گزارش “گذارخبر”  این روزها شایعه‌های فراوانی پیرامون سید حسن خمینی و ناطق نوری در صحنه سیاسی ایران وجود دارد و از گوشه کنار طرفداران و هوادارن آنها از ورود این دو به انتخابات مجلس و مجلس خبرگان سخن به میان می‌آورند. جذابیت‌های بی شمار این دو چهره سرشناس کشور باعث شده است تا آنها در راس اخبار انتخابات اسفند ۹۴ باشند. آنگونه که از شواهد پیداست در صورت حضور این دو چهره، آنها نقش‌های متفاوتی در اسفند ۹۴ بازی خواهند کرد.

ناطق نوری آنگونه که خود گفته است دیگر در هیچ انتخاباتی حضور نخواهد داشت. گروه‌های سیاسی از جمله اصول گرایان و اصلاح طلبان به دنبال این هستند تا از کارگردانی ناطق نوری در صحنه انتخابات مجلس دهم استفاده کنند. بسیاری از فعالان سیاسی ناطق نوری را بعد از هاشمی رفسنجانی اجرایی ترین روحانی کشور می‌دانند و بر این باور هستند که او قدرت فروانی در سازماندهی کردن نیروهای سیاسی دارد. محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در مورد ناطق نوری می‌گوید که :« تشکیلاتی ترین روحانی .که در طول عمرم دیده ام.»

همین ویژگی‌ها باعث شده است تا بسیاری از فعالان سیاسی به دنبال راضی کردن ناطق نوری برای حضور در راس جریان خود برای انتخابات هستند. ناطق نوری این روزها هم مورد وثوق اصول گرایان است و هم مورد تایید اصلاح طلبان است. اصول گرایان از ناطق نوری انتظار دارند که با حضور در این جریان، زمینه وحدت گسترده در میان راست سنتی و راست مدرن را بوجود بیاورد. بسیاری از راست گرایان بر این باورند که اصول گرایان به جر جبهه پایداری، تنها در صورت حضور ناطق نوری می‌توانند به وحدت حداکثری دست پیدا کنند. اصلاح طلبان نیز به دنبال این هستند تا ناطق را تبدیل به پل وحدت میان اصلاح طلبان و جریان اعتدالی کنند تا از طریق آن پیوند ناگسستنی میان خود و اعتدالیون به ویژه اصول گرایان معتدل فراهم کنند. ناطق نوری هم مورد تایید روحانی و هاشمی رفسنجانی است و هم مورد قبول خاتمی.

از سوی دیگر برخی جریان‌های سیاسی از جمله جریان اعتدال در کشور سخت به دنبال راضی کردن سید حسن خمینی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان است. مقبولیت و مشروعیت سید حسن خمینی در میان مردم و مراجع و علما، باعث شده است تا جریان‌های سیاسی از او به عنوان چهره‌ تاثیر گذار مجلس آینده خبرگان رهبری یاد کنند. « آیت‌الله جوان» همچون عموی خود« آیت‌الله مصطفی خمینی» میراث دار شخصیت کاریزماتیک امام خمینی است. رهبر کبیر انقلاب، سید مصطفی را امید اسلام می‌دانست و بسیاری از پیروان امام امروز سیدحسن خمینی را از امیدهای آینده ایران و اسلام می‌دانند. کسی که از هم از نظر چهره کاریزماتیک هم از نظر بیان و هم قدرت علمی شباهت فراوانی به پدربزرگ خود دارد.

غرویان از شاگردان سابق آیت‌الله مصباح یزدی و از اساتید حوزه علمیه در مورد حضور سید حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان می‌گوید:« : در ملاقاتی که چند شب پیش با حاج سید حسن خمینی داشتم، ایشان فرمودند که بر خود احساس وظیفه می کنم که بعد از ایام عاشورا رسماً برای مجلس خبرگان کاندیدا شوم. ر جلسه ای که با آیت الله جوادی آملی داشتم در خصوص مرتبه علمی حاج حسن آقای خمینی پرسیدم، آیت الله جوادی آملی در پاسخ ضمن تمجید از فضائل علمی ایشان گفتند که سیدحسن آقا از نظر فقهی در زمره علما بزرگی است که جلسات درس فقه و اصول را  بسیار خوب و پربار برگزار می کند و بنده ایشان را از هر حیث واجد شرایط می دانم .»

همین سخنان باعث شده است تا همه جریان‌ها به سید حسن خمینی به عنوان یک بازیگر اصلی انتخابات مجلس خبرگان نگاه کنند. بسیاری بر این باورند که حضور او در انتخابات باعث حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس خبرگان خواهد شد. حضور سید حسن می‌تواند در کنار برجستگی‌های فقهی و حوزروی او باعث شود تا وزن سیاسی یادگار امام نیز در جامعه بیشتر شود.

آنطور که از شواهد پیداست در اسفند ۹۴، «شیخ نور» و « خمینی جوان» نقش انکار ناپذیری در حلق حماسه تازه‌ای برای کشور دارند.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس