تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۴

رئیس جمهوری صبح پنجشنبه در دیدار با نارندار مودی نخست وزیر هندوستان، بر توسعه روابط دو کشور و افزایش همکاری‌ها تأکید کرد. به گزارش گذارنیوز  دکتر روحانی‌ روابط دو کشور را صمیمانه و تاریخی توصیف کرد و اظهار داشت: امیدواریم این دیدار پایه‌گذار حرکتی سریع و رو به جلو در روابط بین دو کشور باشد. […]

رئیس جمهوری صبح پنجشنبه در دیدار با نارندار مودی نخست وزیر هندوستان، بر توسعه روابط دو کشور و افزایش همکاری‌ها تأکید کرد.

روحانی+در+دیدار+با+نخست+وزیر+هند

به گزارش گذارنیوز  دکتر روحانی‌ روابط دو کشور را صمیمانه و تاریخی توصیف کرد و اظهار داشت: امیدواریم این دیدار پایه‌گذار حرکتی سریع و رو به جلو در روابط بین دو کشور باشد.

وی تصریح کرد: آثار حرکت به جلو در روابط بین دو کشور در ماه‌های گذشته نمایان شده و حضور جنابعالی به عنوان نخست وزیر هند فرصتی مغتنم برای توسعه روابط دوجانبه است.

رئیس جمهوری با اشاره به درخواست هند برای توسعه بندر تجاری چابهار و همچنین پیوستن هند به پروژه کریدور شمال به جنوب ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران از توسعه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی با هند استقبال می کند.

روحانی بر آمادگی دولت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با هند در سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت، گاز و همچنین توسعه بندر چابهار، گردشگری، همکاری‌های بخش‌های خصوصی دو کشور به‌ویژه در حوزه‌های علمی و فناوری تأکید کرد.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه نقش ایران و هند در مبارزه با تروریسم در منطقه بسیار حساس است به شرایط ناگوار مردم یمن اشاره کرد و گفت: متأسفانه در کشور یمن شاهد کشتار زنان کودکان و نظامیان هستیم.

وی نقش ایران و هندوستان در منطقه برای حفظ ثبات و همچنین مبارزه با تروریسم را نیز مهم دانست و افزود: همکاری دو کشور نه تنها در زمینه‌های تجاری و اقتصادی، بلکه برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه بسیار ضروری است.

روحانی در این دیدار که در حاشیه اجلاس مشترک گروه بریکس و سازمان همکاری‌های شانگهای برگزار شد به رواج افراط‌گری و خشونت در منطقه طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: متأسفانه کشور عراق و افغانستان دچار یک بحران امنیتی شده‌اند و با حضور گروه‌هاى تکفیری همچون داعش در این کشورها منطقه با شرایط بسیار ناگواری روبه‌رو شده است.

نخست وزیر هند نیز در این دیدار با تأکید بر نقش راهبردی جمهوری اسلامی ایران در شناسایی و خشکاندن ریشه‌های تروریسم در منطقه و همچنین برقراری ثبات و امنیت اظهار داشت: نباید اجازه دهیم تروریسم به تصویر اسلام و مسلمانان در جهان لطمه وارد کند.

وی افزود: ایران، هند و کشورهای همسو باید با توجه به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد درخصوص  جهان عاری از خشونت  با یکدیگر همکاری کنند.

در این دیدار همچنین بر توسعه روابط علمی و دانشگاهی، همکاری هنرمندان دو کشور، توسعه گردشگری وتسهیل در روند صدور روادید تأکید شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس