تاریخ انتشار: ۲۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون و سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به آمارهای بین‌المللی گفت: سهم اقتصاد مواد مخدر در اقتصاد جهانی، بین ۵۵۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار است. این پول سیاه که با مکانیزم های خاصی تطهیر می شود، اثرات مخربی بر اقتصاد می گذارد. این پول در شریانهای اقتصادی و معادلات سیاسی و ارتباط […]

[ad_1]

معاون و سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به آمارهای بین‌المللی گفت: سهم اقتصاد مواد مخدر در اقتصاد جهانی، بین ۵۵۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار است. این پول سیاه که با مکانیزم های خاصی تطهیر می شود، اثرات مخربی بر اقتصاد می گذارد. این پول در شریانهای اقتصادی و معادلات سیاسی و ارتباط بین کشورها، تغییرات زیادی را ایجاد می‌کند. تزریق این پول به بخشی از بدنه اقتصاد یک کشور، خلاء ایجاد می کند.

به گزارش ایسنا، دکتر افشار درباره وضعیت اقتصاد مواد مخدر گفت: مواد مخدر در کنار چند اقتصاد مهم دیگر مانند اقتصاد نفت، دارو، مواد غذایی و قاچاق اسلحه، جزو پنج اقتصاد پر سود دنیا است.


وی خاطرنشان کرد: از میان پنج اقتصاد پر سود دنیا، دو اقتصاد، سیاه هستند؛ تجارت اسلحه و مواد مخدر. متاسفانه سهم قاچاق مواد مخدر در اکثر سنوات گذشته، اول یا دوم بوده است.


وی به آمارهای بین المللی اشاره کرد و افزود: سهم اقتصاد مواد مخدر در اقتصاد جهانی، بین ۵۵۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار است. این پول سیاه که با مکانیزم های خاصی تطهیر می شود، اثرات مخربی بر اقتصاد می گذارد. این پول در شریان های اقتصادی و معادلات سیاسی و ارتباط بین کشورها، تغییرات زیادی را ایجاد می کند. با تزریق این پول به بخشی از بدنه اقتصاد یک کشور خلاء ایجاد می‌شود.


معاون و سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری با تصریح بر اهمیت اقتصاد مواد مخدر، اظهار کرد: متاسفانه در مناطق جغرافیایی که ناآرامی های سیاسی و کانون های بحران هستند، یک خطر جدی دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه این اقتصاد سیاه مواد مخدر، با گروه‌های شبه نظامی و تروریستی پیوند بخورد که اگر این مسئله رخ دهد، خطرات شدیدتری نیز خواهد داشت.


افشار به کانونهای مواد مخدر در دنیا اشاره و بیان کرد: در حوزه مواد سنتی مانند تریاک، هروئین و مشتقات آن، بزرگترین تولید کننده مواد مخدر دنیا که حدود ۸۵ درصد مواد دنیا را تامین می کند، افغانستان است. علاوه بر افغانستان یک مثلث طلایی در کشورهای آسیای جنوب شرقی بین تایلند، میانمار و لائوس وجود داشت که در دهه های پیشین سهم قابل توجهی را در تولید مواد مخدر داشت که در حال حاضر آن منطقه نقش کمتری دارد. در آن مناطق اقدامات خوبی، دولت هایشان و همچنین سازمان ملل انجام داده اند.


به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر ، وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد ادامه داد: بعضی دیگر از مواد مانند کوکائین، عموما منبع تولید، کشورهای آمریکای لاتین و جنوبی با محوریت کلمبیا و کشورهای همجوار است. این مواد از آن مسیر حرکت می کند و به سمت مرزهای آمریکا می آید که معمولاً از خاک مکزیک حرکت می کند که بزرگترین بازار مصرف در بازار آمریکای شمالی است، البته امروزه تغییر الگوی مصرف را به سمت آمفتامین ها و هروئین شاهد هستیم.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس