تاریخ انتشار: ۰۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] یک فعال حوزه زنان گفت: همه با هم باید تلاش کنیم تا رشد و بالندگی زنان در کشور محقق شود. به گزارش ایسنا، اشرف بروجردی در نشست «نقش زن در توسعه جامعه امروز» که در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای دولت در اهواز برگزار شد، با بیان این‌که فضا برای نمایان شدن عملکرد زن بسته شده […]

[ad_1]

یک فعال حوزه زنان گفت: همه با هم باید تلاش کنیم تا رشد و بالندگی زنان در کشور محقق شود.

به گزارش ایسنا، اشرف بروجردی در نشست «نقش زن در توسعه جامعه امروز» که در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای دولت در اهواز برگزار شد، با بیان این‌که فضا برای نمایان شدن عملکرد زن بسته شده است، اظهار کرد: در جامعه ما تعارض وجود دارد و این دوگانگی، موجب شده است که حرکت پویای زنان خود ایستایی بگیرد، به همین جهت نگاه‌های مختلفی به این موضوع و همچنین به مساله توسعه وجود دارد.

این  فعال حوزه زنان گفت: همه با هم باید تلاش کنیم تا رشد و بالندگی زنان در کشور محقق شود و این امر به ویژه برای نسل جوان که احساس می‌کنند نسبت به آن‌چه که در گذشته رخ داده، مطالبات و خواسته‌هایی دارند و اعتقاد دارند روش‌ها و رویه‌های گذشته نتوانسته مطالبات آنها را محقق کند، باید فراهم و فضایی ایجاد شود تا این مطالبات پاسخ داده شود.

این فعال حقوق زنان تصریح کرد: ما جزیی از جامعه جهانی هستیم و ‌برای نسل جوان هر چه که در دنیا رخ می‌دهد بیگانه نیست، این نسل همواره به دنبال آن است که خواسته‌های خود را در سرزمین خود محقق و نیازهای خود را برطرف کند.

بروجردی ادامه داد:‌ نوع دیدگاه نسبت به زنان بسیار موثر است. اگر این دیدگاه وجود داشته باشد که زن به عنوان یک شهروند و یک انسان می‌تواند جامعه را معنا ببخشد و به عنوان یک انسان نقشی موثر و بی‌بدیل دارد، می‌توان بسیاری از مشکلات توسعه در جامعه را برطرف کرد؛ نمی‌توان از نقش زنان در جامعه چشم‌پوشی کرد.

وی با بیان این‌که حضور زنان در عرصه سیاسی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار است، عنوان کرد: ‌زنان می‌توانند فرهنگ را در جامعه ایجاد کنند. نقش‌آفرینی‌های زنان در عرصه سیاسی و اقتصادی همواره موثر بوده است؛ در سال ۷۶ مشاهده کردیم که در انتخابات ریاست جمهوری بیشترین رای‌دهندگان  را زنان تشکیل می‌دادند و این به معنای آن است که در انتخابات نقش‌آفرینی کردند. اگر کسانی هستند که نگاهی متفاوت و رویکردی خارج از این چارچوب دارند، باید شناخت خود را نسبت به جامعه توسعه دهند.

وی گفت:‌ یک نوع نگاه این است که زنان باید در خانه و در خانواده باشند و حق ورود به جامعه را ندارند و همیشه باید در خدمت همسر و فرزندان خود باشد و کاری به جامعه نداشته باشد ولی نگاه دیگری وجود دارد که زنان را بخشی از جامعه می‌داند که به عنوان یک عضو اندیشمند و پویا می‌توانند در جامعه ایده ارایه دهند و رشد و بالندگی ایجاد کنند.

بروجردی گفت:‌ در برهه‌ای از تاریخ انقلاب با عقب‌گرد مواجه بودیم؛ نگاه حاکمیت در این خصوص بسیار تاثیرگذار است. در برخی مواقع مشاهده کردیم که در مجلس چه لایحه‌هایی در خصوص زنان به تصویب رسید و امروز تمام این رفتارها، معلول همان اندیشه است که تبعات بسیاری نسبت به عملکرد زن در جامعه ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد:‌ در دوره اصلاحات و در فاصله سال‌های ۷۶ تا ۸۴ رشد بسیاری در ورود زنان به دانشگاه داشتیم به صورتی که ۶۷ درصد پذیرفته‌شدگان را زنان تشکیل می‌دادند و این به دلیل آن بود که محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در برخی رشته‌های دانشگاهی برای زنان برداشته شد ولی در دوره بعد از اصلاحات دوباره این محدودیت‌ها شکل گرفت و زنان حتی از عرصه‌های آموزشی کنار گذاشته شدند.

این عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب عنوان کرد: ‌برای رسیدن به قله‌های پیشرفت باید نگاه در خصوص زنان و جایگاه آنان تغییر و توسعه کند. کسانی که مانع آن هستند که برای دختران رشد و بالندگی فراهم شود موجب آن می‌شوند که نگاه دختران جوان به بیرون از مرز باشد؛ باید شرایط را به شکلی فراهم کرد که دختران به دنبال آن نباشند که خواسته‌های خود را در خارج از مرز محقق کند. باید شرایطی فراهم شود که دختران ما به سرزمین خود احساس تعلق خاطر کنند و همچنین پسر جوان آینده خود را معنادار بداند.

وی گفت: ‌باید در بین دو رویکردی که در خصوص زنان وجود دارد، حالتی از اعتدال وجود داشته باشد؛ رویکردی که این اعتقاد را دارد که زن هم در خانواده و هم در جامعه می‌تواند حضور داشته باشد و نقش‌آفرینی کند و این انتخاب، حق طبیعی زنان است.

بروجردی اظهار کرد: ‌باید انتخاب را حق طبیعی زنان بدانیم و بدانیم که زنان می‌توانند انتخاب کنند و تحمیل به آنها صورت نگیرد و این باور را داشته باشیم که زنان این حق را دارند که نوع پوشش خود را، خود انتخاب کنند.

وی اظهار کرد:‌ باید این زمینه فراهم شود که افراد احساس کنند توانایی دارند که خواسته‌ها و نیازهای خود را رقم بزنند و خود انتخاب کنند. اگر فکر کنیم با چماق و تو سری زدن و برخوردهای خشن می‌توانیم مانع ظهور دیگران در اجتماع باشیم، خطا است.

مدیرکل زنان وزارت کشور دولت اصلاحات ادامه داد: ‌در دوره اصلاحات، عده‌ای به بهانه‌های مختلف به مغازه‌های مانتوفروشی ریختند و مانتوها را قیچی کردند؛ این مساله در شورای اجتماعی کشور مطرح شد ولی همه خود را مبرا کردند و مشخص نشد چه کسی این کار را انجام داد. این به معنای آن است که کسی حاضر نیست این گونه رفتارها را قبول کند.

بروجردی عنوان کرد: ‌تحمیل همیشه جواب نمی‌دهد؛ همان‌گونه که مشاهده کردیم تحمیل بی‌حجابی به مردم در دوره‌های تاریخی جواب نداد. اعمال فشار و زور، پاسخی نمی‌دهد و همواره در سر و صدا کردن و اعمال فشار، حق گم می‌شود؛ باید به دنبال گفت‌وگو باشیم؛ باید یاد بگیریم که حرف مخالف خود را گوش دهیم و درصدد نفی یکدیگر نباشیم.

وی با اشاره به هفته دولت عنوان کرد: عنوان دولت، اعتدال است به همین جهت باید در چینش نیروها و به کارگیری ، روش‌های اعتدال را قرار دهد و شرایط را برای نقش‌آفرینی زنان فراهم کند و اصل بر توانایی باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس