تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۴

جناب آقاى شریعتمدارى در سرمقاله شنبه نوزدهم دیماه خود در بند هشتم فرموده اند: این روزها نظریه‌ای با قید «احتمال» مطرح شده است که شاید اجتهاد کسانی که در آزمون شرکت نکرده‌اند نیز از طریق دیگری احراز شود.

به گزارش “گذارخبر”  این فرمول هر چه باشد و برای هر یک از داوطلبان شرکت نکرده در آزمون قابل بررسی باشد، به دلیلی که اشاره می‌شود مصلحت نیست درباره فرزند یادگار حضرت امام(ره) به‌کار گرفته شود، زیرا می‌تواند این توهم را در افکار عمومی پدید آورد که شورای محترم نگهبان برای فرزند یادگار امام(ره) استثناء قائل شده است! و حال آن که «توهم استثناء» با ساحت مقدس امام راحل و بینش و منش آن بزرگوار همخوانی ندارد. ضمن آن که به شخصیت محترم و عزیز فرزند یادگار امام نیز آسیب جدی می‌رساند و خدای نخواسته برخی از افراد و جریاناتی که در داخل و خارج کشور برای تخطئه نظام گوش خوابانیده‌اند، بر این طبل فریب می‌کوبند که گویی فرزند یادگار امام(ره) نگران عدم موفقیت خود در آزمون بوده‌ است!
در این باره گفتنى است:
١. اولاً بحثى که آقاى شریعتمدارى  به عنوان “احتمال” مطرح کرده اند صرف احتمال نیست بلکه قانون متبع شوراى نگهبان بوده که بارها توسط آیت الله مؤمن اظهار شده است و در طول تاریخ پس از انقلاب، اکثریت اعضاى خبرگان از طریقى غیر از امتحان صلاحیتشان تأیید شده است.
آیاتى چون هاشمى رفسنجانی، یزدى، جنتى، مومن، شاهرودى، مشکینى، منتظرى، امینى، موسوى اردبیلى، جوادى آملى، فاضل لنکرانى، سید احمد خمینى، راستى کاشانى، ملکوتى، صانعى، موسوى خوینى، رى شهرى و… از طریقى غیر از امتحان مورد ارزیابى قرار گرفته اند.
٢. از منظر فقهى نیز راه حل قطعى احراز صلاحیت، پرسیدن چند سؤال از متن مکاسب و کفایه که طلاب سطح حوزه مى خوانند نیست بلکه اگر کسى داراى کتاب باشد و صوت درسهایش موجود باشد یا سالها در درس یکى از بزرگان شرکت کرده باشد طریق قطعى احراز اجتهاد، مراجعه به این امور است.
لذا تعبیر “استثنا” از این منظر نیز وجیه نیست.
٣. نکته آخر نگاه تبعیض آلود به یادگار امام است. آقاى شریعتمدارى و دوستانشان  به طور مداوم نسبت به نگاه خاص به یادگار امام هشدار مى دهند، حال باید از ایشان پرسید چرا ایشان در مورد این قاعده( که از آن به استثنا یاد مى کنند) یادگار امام را استثنا مى کنند. وقتى براى افراد بى شمارى حتى در همین دوره این قاعده جارى مى شود و آقاى شریعتمدارى هم اجراء آن را در ایشان تحویز مى کند این حق را از یادگار امام سلب مى کنند و به ناگاه نگران اظهار نظر ضد انقلاب مى شوند!!

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس