تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۴
رئیس ستاد انتخابات حاما:

حسن رنجبر گفت:مجلس کارآمد و با سمت‌وسو دادن به احزاب شکل می‌گیرد به‌طوری‌که مطبوعات در این نظام سیاسی قوام پیدا می‌کنند.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از روابط عمومی حاما حسن رنجبر عضور شورای سیاستگذاری حزب اراده ملت ایران و رئیس ستاد انتخابات حاما در سلسله نشست‌های گفتمان فردا با موضوع شاخصه‌های مجلس کارآمد که در سالن اجتماعات دفتر مرکزی حاما برگزار شد، اظهار کرد: بررسی مجلس کارآمد را باید از نظام سیاسی شروع کنیم چراکه تا تعریف درستی از ساختار و نظام سیاسی نداشته باشیم به‌طورقطع صحبت کردن از مجلس کارآمد بی‌مورد است.

رنجبر با اشاره به اینکه بیش از یک‌صد سال از فعالیت مجلس در ایران می‌گذرد، به بررسی نظام‌های سیاسی و شکل مجلس در این نظام‌ها پرداخت و گفت: نظام‌های سیاسی دنیا در سه دسته ریاستی، پارلمانی و نیمه ریاستی ـ نیمه پارلمانی تقسیم می‌شوند.

وی درباره ویژگی‌های نظام ریاستی گفت: این نظام به‌صورت جمهوری است به‌طوری‌که رئیس دولت، رئیس حکومت است که رأی خود را از مردم می‌گیرد و به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب فعالیت می‌کند آن‌چنان‌که در نظام ریاستی، مجلس به‌صورت مستقیم در انتخاب حکومت و رئیس کشور نقشی ندارد بلکه مردم انتخاب می‌کنند.

رنجبر اضافه کرد: بدین ترتیب در این نظام، پارلمان بر اساس اصل تفکیک قوا، در کنار رئیس حکومت حضور دارد و برای اعمال حاکمیت مردم، مجلس در قبال رأی اعتماد به کابینه دولت اعمال قدرت می‌کند.

فرماندار اسبق شهرستان داراب بابیان اینکه نظام ما نیز تقریباً نظام ریاستی است، گفت: گرچه در این نظام رئیس‌جمهور بارأی مردم و کابینه بارأی مجلس انتخاب می‌شود و مجلس هم بر رئیس‌جمهور و قوه مجریه نظارت دارد اما تجربه گذشته نشان داده که این نظارت کارآمد نبوده است.

وی تأکید کرد: نظارت مجلس دقیق نبوده است و دولت‌ها به اشکال مختلف قوانینی را که باب میلشان نبوده، به‌درستی اجرا نکرده‌اند.

رنجبر با اشاره به فرمایش امام راحل که فرمودند «مجلس در رأس امور است» به طرح این پرسش پرداخت که آیا به‌واقع سازوکار و بستر اینکه مجلس در رأس امور قرار بگیرد، طراحی‌شده است؟

شهردار اسبق شهریار به تشریح سازوکار فعالیت نظام پارلمانی پرداخت و گفت: در این نظام، مردم به احزاب و نامزدهای حزبی رأی می‌دهند و احزاب نیز بر اساس میزان رأیی که از مردم گرفته‌اند، پارلمان را تشکیل می‌دهند آن‌چنان‌که معمولاً رئیس حزبی که بیشترین نماینده را دارد، رئیس حکومت، رئیس‌جمهور و رئیس دولت می‌شود.

عضو شوراى سیاست‌گذاری حزب اراده ملت افزود: در نظام پارلمانی، مجلس در انتخاب رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر نقش برجسته و اول را دارد چراکه این فرد رأی خود را از مجلس می‌گیرد.

رنجبر اضافه کرد: در نظام پارلمانی، مجلس در رأس امور است اما بر اساس این ویژگی‌ها در نظام ریاستی مجلس در رأس امور نیست و این موضوع در رفتار بروز و ظهور داشته است.

وی بابیان اینکه نظام نیمه پارلمانی و نیمه ریاستی، ترکیبی از دو نظام است، در ادامه اذعان کرد: نظام سیاسی بحث‌های مفصلی دارد که یکی از بسترهای مهم آن این است که مجلس کارآمد باید چگونه مجلسی باشد؟

رنجبر در پاسخ به این پرسش اظهار کرد: در نظام پارلمانی، پشت سر هر نماینده یک حزب با برنامه و استخوان‌دار حزبی وجود دارد که در طول دوران مختلف، با مردم زندگی کرده است آن‌چنان‌که مردم افراد را نمی‌شناسند بلکه احزاب را می‌شناسند و به احزاب رأی می‌دهند.

رئیس ستاد انتخابات حزب اراده ملت ایران در پاسخ به این پرسش که چرا در جامعه ما، حزب قوام و دوام پیدا نمی‌کند، گفت: در ساختار سیاسی نظام ما برای حزب، جایگاه این‌چنینی تعریف‌نشده و پارلمان ما متکی به افراد است که نتیجه آن صرف شدن ۸۰ درصد انرژی‌بخش قابل‌توجهی از نمایندگان در اموری است که ربطی به نمایندگی ندارد.

عضو شوراى سیاست‌گذاری حزب اراده ملت خاطرنشان کرد: در نظام پارلمانی، هر عضو مجلس، نماینده یک تشکل و حزب سیاسی است به‌طوری‌که این احزاب دارای برنامه و مانیفست بوده و برای آن‌ها حوزه سیاست خارجی و داخلی تعریف‌شده است آن‌چنان‌که آن‌ها می‌دانند از حوزه اقتصاد چه می‌خواهند و مسائل فرهنگی برای آن‌ها مشخص است.

فرماندار اسبق شهرستان لامرد با اشاره به اینکه امروز ساختار نظام سیاسی کشور نیازمند اصلاحات است، افزود: در دوره اصلاحات، لوایح دوگانه ارائه می‌شد چراکه در این دوره اعتقاد وجود داشت که رئیس‌جمهور تدارکات چی است و موضوع مباحث انتخاباتی و افزایش اختیارات رئیس‌جمهور مطرح شد.

وی همچنین به فرمایشات مقام معظم رهبری در سفر به کرمانشاه که در آن تأکید کرده بودند که در آینده دور، اصلاح ساختار نظام حکومتی کشور می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد، اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه رهبری سیاست‌های کلان و کلی نظام را تائید می‌کند، باید گفت صحبت از مجلس کارآمد و قوام و دوام احزاب و مطبوعات نیازمند مبانی و زیرساخت است و تا زیرساخت وجود نداشته باشد، این دور باطل ادامه دارد.

رئیس ستاد انتخابات حزب اراده ملت ایران درباره دیگر مشکلات کنونی مجلس سخن گفت و خاطرنشان کرد: همچنان نمایندگان مجلس ما، تفکر ملی ندارند و دنبال حل‌وفصل موارد جزئی، ریز و غیرضروری هستند آن‌چنان این وضعیت سبب شده تا سیاست در جامعه با پارادوکس جدی مواجه باشد.

رنجبر با اشاره به نگاه دولت‌های هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد گفت در هرکدام از این دوره‌های هشت‌ساله هر فردی که به روی کارآمد به دنبال طرحی نو در انداختن بود و هر وزیر یک برنامه توسعه نوشت آن‌چنان‌که همه می‌خواستند مسائل را از نو بسازند و فکر می‌کردند تا قبل از این مملکت، برنامه نداشته است چراکه مبانی تئوریک مطرح نبود.

وی گفت: تجربه سال‌های گذشته نشان داد که با برنامه ذهنی نمی‌شود مملکت را اداره کرد و همین بحث‌هایی که از دل کنش‌ها بیرون آمد منجر به آن شد که صحبت از مجلس کارآمد ایجاد زیرساخت و بستر مطرح شود.

عضو شوراى سیاست‌گذاری حزب اراده ملت اضافه کرد: بدین ترتیب مجلس کارآمد و با سمت‌وسو دادن به احزاب شکل می‌گیرد به‌طوری‌که مطبوعات در این نظام سیاسی قوام پیدا می‌کنند و سیاست‌گذاری طویل‌المدت می‌شود و سیاست فرصت می‌کند بازندگی مردم عجین شود اما در غیر این صورت همه‌چیز در حد سؤال و ذهنیت باقی می‌ماند

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس