تاریخ انتشار: ۲۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] به گزارش ایسنا، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آیین آغاز به کار این نشست، هدف از برگزاری آن را یافتن مسایل مربوط به حوزه های مختلف دارویی و تلاش برای برطرف کردن آنها عنوان کرد. دکتر حسین نیک نهاد با بیان اینکه ایجاد دفتر مطالعات راهبردی دارویی در دانشگاه، ایده […]

[ad_1]

به گزارش ایسنا، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آیین آغاز به کار این نشست، هدف از برگزاری آن را یافتن مسایل مربوط به حوزه های مختلف دارویی و تلاش برای برطرف کردن آنها عنوان کرد.

دکتر حسین نیک نهاد با بیان اینکه ایجاد دفتر مطالعات راهبردی دارویی در دانشگاه، ایده و طرحی نو در میان دانشگاه‌ها است، افزود: دانشجویان دانشکده داروسازی شیراز به صورت فعال و با نگاه نقادانه به بخش های مختلف، تلاش می کنند که دانشکده را ارتقا دهند.

وی ادامه داد: در سالیان گذشته داروسازی کشور راه طولانی را پیموده  و تغییرات اساسی در حوزه داروسازی کشور انجام شده است، چهل سال پیش، پنج یا شش کارخانه داروسازی در کشور وجود داشت که همگی شعبه های کارخانه های بین المللی بودند، اما امروز نزدیک به هشتاد کارخانه داروسازی در کشور داریم.

نیک نهاد کیفیت داروها در کشور را رو به بهبود برشمرد و گفت: دانش و تخصص تولید دارو در کشور وجود دارد، کارخانه ها فعال هستند و باید از نظر کیفیت هم بهتر شویم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه در حال حاضر بیشتر از ۲۰ دانشکده داروسازی در کشور داریم، گفت: نزدیک به هزار دانشجوی داروسازی در سال پذیرش می‌شوند، تعداد اعضای هیات علمی و استادان داروسازی افزایش داشته است. پژوهشهای داروسازی از بخش‌های سطح یک در کشور است، تعداد مقاله‌های تولیدی در حوزه داروسازی زیاد است و در قسمت اصلی که تولید داروهای جدید است، باید کار و فعالیت بیشتری انجام شود.

نیک نهاد همچنین اضافه کرد: تعداد داروخانه ها و شرکتهای توزیع دارو بیشتر شده است و ارایه خدمات به مردم، به خوبی انجام میشود، میزان واردات دارو نسبت به گذشته کاهش داشته، اما باید بتوانیم در این زمینه ها هم رشد و ترقی خوبی داشته باشیم.

وی  در زمینه برنامه های آموزشی  حوزه داروسازی نیز اظهار کرد:  افزایش ارایه خدمات در داروخانهها، از مسایل اصلی داروسازی است که در سطوح بالای کشور مطرح و بررسی می شود. نحوه ارایه خدمات، بخش اصلی داروسازی است که باید بررسی  و برای بهبود آن، راهکار ارایه شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، داروسازی را از علوم روز، پیشرفته و استراتژیک معرفی و اضافه کرد: وضعیت مطلوب همیشه از چیزی که در دنیا وجود دارد، جلوتر است؛ در تمام دنیا چالشهایی در حوزه‌های مختلف وجود دارد، وضعیت داروسازی کشور ما هم با تمامی پیشرفتهایی که در زمینه های مختلف شامل علوم داروسازی، آموزش و تکنولوژی، داشته‌ایم با وضعیت مطلوب دنیا فاصله دارد و هدف ما در حوزه داروسازی، رسیدن به سطح کشورهای توسعه یافته است.

نیک نهاد، با اشاره به مبحث اقتصاد داروسازی در کشور به عنوان مطلبی که به صورت معمول از سوی انجمن داورسازان، داروخانه ها و سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار میگیرد، اضافه کرد: این موضوع یکی از چالش برانگیزترین بخشهای داروسازی محسوب میشود و باید بتوانیم در این زمینه شرایط کنونی را ارتقاء ببخشیم.

وی تاکید کرد: هدف کلی ما ارتقای حوزه داروسازی است و باید جهشهای بلندی داشته باشیم تا به وضعیت مطلوب مد نظر برسیم. امیدوارم در پایان نشست، دید بهتری در زمینه داروسازی داشته باشیم و برنامه های کاربردی به صورت طرح های تحقیقاتی برای بهبود وضعیت داروسازی کشور، ارایه شود.

به گزارش ایسنا، رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این نشست گفت: هدف از برگزاری این نشست، بررسی چالش‌هایی است که در آموزش، صنایع دارویی و خدمات دارویی وجود دارد.

دکتر سلیمان محمدی سامانی با بیان اینکه سال گذشته همایشی با هدف ارزیابی چالشهای موجود در آموزش داروسازی در شیراز برگزار شد و نتایج خوبی به همراه داشت، افزود: پیروی همایش سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که دفتر مطالعات راهبردی را راه اندازی کنیم تا چالشهای مطرح شده شفاف سازی و برای حل آنها برنامه ریزی شود.

وی با تاکید بر اهمیت تولید دارو به عنوان یک کالای استراتژیک، برنامه‌ریزی برای کاهش وابستگی را امری ضروری برشمرد که به عنوان یکی از محورهای این نشست به آن توجه شده است.

رییس دانشکده داروسازی، ادامه داد: با توجه به افزایش قابل توجه تعداد دانشکده‌های داروسازی در پنج سال گذشته، مساله آموزش داروسازی یکی دیگر از چالشهایی است که باید بررسی کنیم  آیا این تعداد دانشکده داروسازی نیاز داریم و اگر این نیاز وجود دارد، فارغ التحصیلان کجا باید مشغول به کار شوند و چه نوع خدماتی باید به بیماران و مردم ارایه شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه، یکی دیگر از چالش های این حوزه را کیفیت داروهای داخلی عنوان کرد و گفت: اگرچه تولید این داروها توانسته است مسایل قابل توجهی از کشور را برطرف کند، اما باید ضرورت بازنگری مستمر فرآورده‌های داخلی و ارزیابی این فرآورده ها در اولویت باشد و با برنامه ریزی دقیق و درست، مطمئن باشیم فرآوردهای که به دست مردم میرسد، از کیفیت و امنیت لازم برخوردار است.

محمدی سامانی همچنین اضافه کرد: در مدت ۱۰ سال گذشته، تعداد قابل توجهی از فرآورده های بیوتکنولوژی در کشور تولید میشود که برای بیماران مختلف سرطانی و ام.اس مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس ضرورت دارد که مطمئن شویم این فرآوردهها از نظر کیفیت با نمونه‌های خارجی برابری میکند.

وی افزود: تمام این محورها مهم هستند و نیاز داریم در این زمینه ها کارهای تحقیقاتی انجام دهیم، نیازسنجی کنیم و مطمئن شویم که به اهداف موردنظر رسیده ایم و در صورت لزوم، نسبت به تغییر و بازنگری در قوانین و مقررات اقدام کنیم.

رئیس دفتر مطالعات راهبردی علوم دارویی کشور، هدف از این گردهمایی پنج روزه را همفکری دانشجویان و فعالان عرصه سیاستگذاری دارویی کشور در زمینه های پژوهشی، آموزشی، قانونی، آینده کاری دانشجویان داروسازی، نظام داروسازی و موارد مربوط به داروسازی عنوان و اضافه کرد: در همین راستا می‌خواهیم اتاق فکری برای جمع بندی مطالب و استفاده سیاستگذاران و صاحبان حرفه‌های داروسازی ایجاد کنیم.

دکتر “عبدالعلی محقق زاده”، در این نشست با بیان اینکه چهل دانشجوی داروسازی از شیراز و سایر دانشگاه های کشور در این نشست ها حضور دارند، افزود: کارشناسان وزارت بهداشت، استادان دانشگاه، صاحبان صنایع داروسازی و تولیدکنندگان موفق در پنج روز در حوزه های مختلف داروسازی، مطالبی را به دانشجویان ارایه میدهند.

وی اضافه کرد: لازم است گفتوگوهایی که در این نشستها انجام میشود، در طرحهای تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرد و در مدت کمتر از یک سال، به صورت مکتوب منتشر شود تا در تمام زمینه های داروسازی به کار گرفته شود.

سید مهرداد مصطفوی‌پور، دبیر اجرایی نشست بررسی چالشهای دارویی نیز گفت: دفتر مطالعات راهبردی دارویی از سال گذشته به پیشنهاد استادان و دانشجویان داروسازی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پایه گذاری شد و از یکم خرداد امسال، به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

وی  افزود: نشست پنج روزه بررسی چالش های دارویی، در حوزه های مختلف دارویی برگزار می شود و با برگزاری کارگاه ها و نشست های هم اندیشی، چالش های داروسازی بررسی و در پایان راهکارهایی به صورت طرح های تحقیقاتی به مسوولان ارایه می شود.

مصطفوی‌پور اضافه کرد: “آشنایی با نگاه استراتژیک به چالشهای دارویی و شیوه نگارش علمی مقالات این حوزه”، “سیری بر تحولات آموزش داروسازی کشور”، “اخلاق در داروسازی”، “پژوهش، فناوری و آینده پژوهشی در حوزه دارویی”، “سیاستگذاری، قوانین و مدیریت اقتصاد دارویی” و “خدمات محوری دارویی و آینده شغلی داروسازان” از موضوعاتی است که در این نشست‌ها با حضور استادان و دانشجویان و فعالان داورسازی کشور به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.

نخستین نشست بررسی چالش های داروسازی، از ۲۰ شهریور در شیراز آغاز به‌کار کرده و تا ۲۴ شهریورماه ادامه خواهد داشت.

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس