تاریخ انتشار: ۲۴ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی عنوان می‌کند: منفی بودن رشد واردات در فصول انتهایی سال ۱۳۹۳ و فصول ابتدایی سال ۱۳۹۴ می‌تواند نشانه‌ای از منفی بودن رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۴ باشد. به گزارش اقتصادنیوز، در گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به تازگی تحت عنوان «تحلیل بخش حقیقی اقتصاد […]

[ad_1]


مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی عنوان می‌کند: منفی بودن رشد واردات در فصول انتهایی سال ۱۳۹۳ و فصول ابتدایی سال ۱۳۹۴ می‌تواند نشانه‌ای از منفی بودن رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۴ باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، در گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به تازگی تحت عنوان «تحلیل بخش حقیقی اقتصاد ایران» منتشر کرده، عملکرد بخش‌ها و رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ بررسی شده است. در بخش مربوط به «واردات» این گزارش آمده است: «اهمیت واردات در اقتصاد ایران به دلیل سهم بالغ بر حدود ۸۰ درصدی واردات واسطه‌ای و سرمایه‌ای از کل واردات و نقش مهم این نوع واردات در فعالیت‌های تولیدی و صنعتی کشور است.» در ادامه این گزارش، جدولی از وضعیت واردات کشور درج شده که «واردات دلاری کشور در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ را نشان می‌دهد به طوری که واردات کشور در سال ۱۳۹۴ با رقم ۴۱٫۵ میلیارد دلار نسبت به واردات سال ۱۳۹۳ (۵۳٫۶ میلیارد دلار) افت ۲۲٫۵ درصدی را داشته است.»

بر اساس این گزارش، «افت واردات علاوه بر اینکه می‌تواند معلول کاهش تولید ملی و رکود بخش صنعت باشد، همچنین می‌تواند ناشی از انتظار تولیدکنندگان و واردکنندگان از بهبود اوضاع در سال ۱۳۹۵ (به عنوان مثال کاهش هزینه مبادله یا حتی کاهش نرخ ارز و …) باشد.

بازوی تحقیقاتی قوه مقننه در ادامه این گزارشی نموداری هم از نرخ رشد فصلی واردات دلاری کشور از ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴ ارائه کرده است.

در تحلیلی که مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت واردات در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴ ارائه کرده، عنوان شده است: «شواهد آماری حاکی از نرخ منفی واردات کشور در تمامی فصول به غیر از فصل چهارم سال ۱۳۹۲ و دو فصل ابتدایی سال ۱۳۹۳ است. با عنایت به اینکه اثرگذاری واردات بر تولیدات صنعتی با وقفه حدود دو فصل صورت می‌گیرد، لذا ارقام رشد واردات با رشد اقتصادی منفی سالهای ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ و رشد اقتصادی مثبت سال ۱۳۹۳ سازگار هستند، اما آمار همین نمودار (منفی بودن رشد واردات در فصول انتهایی سال ۱۳۹۳ و فصول ابتدایی سال ۱۳۹۴) می‌تواند نشانه‌ای از منفی بودن رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۴ باشد.»

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس