تاریخ انتشار: ۲۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته یک نماینده اپوزیسیون وارد پارلمان بلاروس شد. انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در بلاروس منجر به راه یابی یک نماینده اپوزیسیون به پارلمان این کشور شد. به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز در انتخابات دیروز بلاروس که از نظر غرب نسبتا آزادتر از انتخابات دو دهه […]

[ad_1]

برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته یک نماینده اپوزیسیون وارد پارلمان بلاروس شد.

انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در بلاروس منجر به راه یابی یک نماینده اپوزیسیون به پارلمان این کشور شد.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز در انتخابات دیروز بلاروس که از نظر غرب نسبتا آزادتر از انتخابات دو دهه گذشته این کشور بود ” آنا کونوپاتسکایا ” نماینده حزب اپوزیسیون ” متحده مدنی ” بلاروس توانست یک کرسی از پارلمان ۱۱۰ کرسی بلاروس را کسب کند.

” النا آلیسیم ” دیگر نماینده مستقل نیز که روابط نزدیکی با احزاب اپوزیسیون بلاروس دارد، توانست به پارلمان راه یابد.

کشورهای غربی در سال گذشته میلادی تحریم های بلاروس را کاهش دادند.

بلاروس از متحدان سنتی روسیه است، اما از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه  در سال ۲۰۱۴، اختلافاتی با مسکو بر سر این موضوع دارد.

از سال ۱۹۹۴ ” الکساندر لوکاشنکو ” ریاست جمهوری این کشور را در دست دارد. سیاستمداران و رسانه های غربی به او  لقب “آخرین دیکتاتور اروپا ” را داده اند.

از سال ۱۹۹۶ انتخابات آزاد در بلاروس برگزار نشده است.

لوکاشنکو دیروز پس از انداختن رای خود به صندوق گفت که این کشور به درخواست کشورهای غربی برای برگزاری انتخابات آزاد پاسخ داده است. او گفت : ما هر چه آنها می خواستند انجام دادیم و حالا آنها بهانه ای برای زیر سوال بردن نتایج انتخابات ندارند. او افزود نمی خواهد مخالفان حکومت به ستون پنجم در کشورش تبدیل شوند.

احزاب اپوزیسیون حکومت بلاروس به دلیل آزاد نبودن انتخابات در ادوار گذشته ، انتخابات را تحریم می کردند اما در این دوره از انتخابات به دلیل تجدید نظر در برخی قوانین انتخاباتی و راحت تر شدن ثبت نام کاندیداهای اپوزیسیون، احزاب مخالف حکومت بلاروس تصمیم گرفتند به صورت محدود در انتخابات مشارکت کنند. همچنین در این دوره از انتخابات ناظران خارجی نیز بر روند شمارش آرا نظارت داشتند.

پیش بینی می شود انتخابات روز یکشنبه بلاروس ، از سردی روابط این کشور با اروپا و آمریکا کم کند. نتیجه این انتخابات می تواند در تصمیمات آتی کشورهای غربی در قبال تحریم بلاروس تاثیر گذار باشد.

با این حال انتخابات اخیر بلاروس با پیروزی قاطع احزاب حامی حکومت به پایان رسیده است و این احزاب همچنان برتری بلامنازعی در نهاد قانونگذاری بلاروس خواهند داشت و احتمال تغییر در سیاست های حکومت بلاروس بسیار اندک است.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس