تاریخ انتشار: ۰۸ خرد ۱۳۹۵

– آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید بر ضرورت نظارت و اشراف دقیق بر قیمت کالاها و خدمات عمومی و مورد نیاز جامعه تاکید کرد.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا، وی روز شنبه در دیدار مدیر اجرایی ستاد مرکزی زکات کشور با بیان اینکه کنترل قیمت ها یکی از اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش فقر در جامعه محسوب می شود، اظهار داشت: باید قدرت هایی در جامعه باشد، که جلوی افزایش بی رویه نرخ کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم را بگیرد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه در برخی از کشورها نظارت خوبی بر قیمت ها صورت می گیرد، خاطر نشان کرد: من به مدت ۲ سال نماینده حضرت امام (ره) در اروپا بودم، در آنجا هر چیزی قیمت معینی داشت، و میزان منفعتی که مولدان و تولید کنندگان باید از کالای تولیدی خود می بردند، کاملا مشخص بود.
آیت الله نوری همدانی با انتقاد از عدم تثبیت قیمت ها و همچنین تفاوت آن در مناطق مختلف شهر، تصریح کرد: قیمت یک کالا در قسمت پایین شهر با بالای شهر تفاوت زیادی دارد، و به عنوان نمونه اگر من سال گذشته عبای خود را برای شستشو به اتوشویی با قیمت ۵۰ هزار ریال داده باشم، امسال این نرخ به ۱۰۰هزار ریال افزایش پیدا کرده است.
این مرجع تقلید گفت: نباید اختیار تعیین قیمت ها دست اشخاص باشد، از این رو باید قانون و دستگاه های مربوطه بر روند افزایش قیمت ها نظارت خود را اعمال کنند.
این مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه موضوع برداشته شدن فقر از جامعه اسلامی به شدت مورد تاکید اسلام است افزود: ایجاد جامعه ای هماهنگ و مرتبط با یکدیگر که در آن از نظر فرهنگی مساله جهل و همچنین از نظر سیاسی و اقتصادی اثری از ظلم و فقر در آن نباشد، از مهمترین اهداف اسلام به شمار می رود.
وی گفت: وجود فقر در جامعه منجر به ایجاد دودستگی و از بین رفتن وحدت، اتحاد و یکپارچگی مردم می شود.
آیت الله نوری همدانی همچنین با تاکید بر اینکه در در روایت های اسلامی فقر خیلی مذمت شده است، افزود: کسی که فقیر است، زندگی بسیار سخت و دشواری دارد، و در تامین معاش خود و خانواده اش مشکلات فراوانی را تحمل می کند. از این رو ما وظیفه داریم، در بحث مقابله با فقر در همه مراحل در کنار مردم باشیم.
وی همچنین با ضروری خواندن دسته بندی احتیاجات افراد جامعه، اذعان داشت: به عنوان مثال لوازم آرایش نباید در ردیف کالاهای اساسی مردم قرار بگیرد، لذا در بحث کنترل قیمت ها باید بیشترین توجه ما به نظارت بر نرخ این نوع از کالاها باشد.
آیت الله نوری همدانی تعالیم و آموزه های اسلامی را تنها راهکار زدودن غبار فقر از جامعه عنوان کرد، و افزود: فقر عارضه ای است که در نتیجه عمل نکردن به احکام اسلام در جامعه ظهور و بروز پیدا می کند.
این مرجع تقلید همچنین با اشاره به اهمیت و نقش مهم پرداخت زکات در ریشه کن شدن فقر از جامعه، گفت: ستاد زکات کشور در این رابطه مسئولیت سنگینی برعهده دارد، و باید با جدیت و قدرت زیاد نسبت به جمع آوری زکات اقدام و آن را بین فقیران و مستضعفان جامعه توزیع کند، و هر گونه کاستی در این زمینه نیز از بین ببرد.
وی اضافه کرد: ملت ایران ملت خوبی هستند، و اگر متوجه شوند نظام اسلامی در خصوص تقسیم زکات بین نیازمندان به وظایف خود به نحو احسن عمل می کند، به میدان می آیند.
۷۴۰۳/ ۶۱۳۳/

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس