تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۴

در طول پنج سال نرخ سود بین بانکی از ۱۴ به ۲۸ درصد افزایش یافت. سال ۱۳۸۹ میانگین نرخ سود بین بانکی ۱۴ درصد محاسبه شده و به مرور در سال های پس از آن این نرخ افزایش یافته و در سال ۱۳۹۳ به ۲۸ درصد رسیده است. به گزارش گذارنیوز ، در طول این […]

در طول پنج سال نرخ سود بین بانکی از ۱۴ به ۲۸ درصد افزایش یافت. سال ۱۳۸۹ میانگین نرخ سود بین بانکی ۱۴ درصد محاسبه شده و به مرور در سال های پس از آن این نرخ افزایش یافته و در سال ۱۳۹۳ به ۲۸ درصد رسیده است.
سود بانکی

به گزارش گذارنیوز ، در طول این سال‌ها که نرخ‌های بهره در بازار بین‌بانکی ۱۴ واحد درصد افزایش یافته، نرخ سود سپرده‌ها از حدود ۱۴ درصد در سپرده‌های یکساله به ۲۲ درصد در سال ۱۳۹۳ رسیده است.

مقایسه این دو نرخ نشان می‌دهد بانک‌ها در طول مدتی که نرخ سود سپرده‌شان ۲۲ درصد بوده، در بازار بین بانکی دستکم پنج واحد درصد بیشتر سود پرداخت کرده‌اند.

این اضافه پرداخت را بانک‌ها در بخش دریافت سود تسهیلات سعی کردند جبران کنند؛ به این ترتیب که به رغم تعیین نرخ سود مبادله ای در ردیف سود‌های تعیین شده برای سپرده‌ها اما بانک‌ها در قالب پرداخت تسهیلات مشارکتی دریافت سودهایی بالای ۲۸ درصد را در دستور کار قرار دادند.

به علاوه، نباید فراموش کرد اعداد و ارقامی که در گزارش‌های رسمی بانک مرکزی به عنوان نرخ سود بانکی انعکاس می‌یابد، بیانگر نرخ سود رسمی است و آنچه به طور غیررسمی شنیده می‌شود، از توافق برخی بانک‌ها با سپرده‌گذاران عمده برای پرداخت نرخ‌هایی به مراتب بالاتر از نرخ‌های مزبور حکایت دارد.

به عنوان مثال، برخی بانک‌ها در مورد سپرده‌های یکساله با مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال نرخ‌های ۲۶ تا ۲۸ درصد را نیز پرداخت کرده‌اند. این ارقام در مورد برخی بانک‌ها و موسسات که به کمبود نقدینگی مواجه هستند، حتی به بیش از ۳۰ درصد هم رسیده است.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس