تاریخ انتشار: ۲۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] نرخ سود بازار بین بانکی به ۲۲ درصد در هفته‌های اخیر رسید که بر این اساس طی دو ماه اخیر این نرخ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است. به گزاش اقتصادنیوز، به‌رغم اینکه مسوولان بانک مرکزی اعلام کرده اند کاهش نرخ سود بازار بین بانکی در یکسال گذشته از ۲۹ درصد به حدود […]

[ad_1]


نرخ سود بازار بین بانکی به ۲۲ درصد در هفته‌های اخیر رسید که بر این اساس طی دو ماه اخیر این نرخ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است.

بانک

به گزاش اقتصادنیوز، به‌رغم اینکه مسوولان بانک مرکزی اعلام کرده اند کاهش نرخ سود بازار بین بانکی در یکسال گذشته از ۲۹ درصد به حدود ۱۷ درصد یکی از دستاوردهای این بانک در جهت تعدیل نرخ سود بانکی است و حتی اخیراً قائم مقام بانک مرکزی عنوان کرد ه بود که نرخ سود بازار بین‌بانکی از ۲۹ درصد در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ به حدود ۱۷٫۸درصد در اوایل مردادماه سال جاری کاهش یافته است، اما یک منبع آگاه در نظام بانکی از افزایش نرخ سود بازار بین بانکی به ۲۲ درصد در هفته‌های اخیر خبر داد و گفت: بر این اساس طی دو ماه اخیر این نرخ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است.اما دلیل این موضوع چیست؟

پویا جبل‌عاملی اقتصاددان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در این رابطه بیان کرد: بانک مرکزی اگر خواهان این است که کل‌ها و متغیرهای پولی را حفظ کند باید در اینکه قصد کاهش بیش از حد نرخ بهره بین بانکی را داشته باشد تجدیدنظر کند. یعنی مساله امروز این است که با وجود منابعی که بانک مرکزی تزریق کرده است و با وجود اینکه این اراده وجود داشته است که نرخ بهره بین بانکی را کاهش دهد، اما این اتفاق نیفتاده است و از نظر من رفتن به این سمت که فشار بیشتری را وارد کند، سودمند نیست.

او افزود: این موضوع، بار دیگر نشان می‌دهد که اگر ما می خواهیم نرخ سود کاهش پیدا کند باید به سمت اصلاح ترازنامه بانک‌ها حرکت کنیم و از آن طریق و به صورت آهسته به کاهش نرخ بهره بین بانکی برسیم.

جبل‌عاملی در ادامه گفت: نمی‌توان با راهی که پیش از این انتخاب کرده بودیم یعنی با تزریق نقدینگی و چاپ پول از طریق بانک مرکزی این نرخ بهره را کاهش دهیم. این موضوع عملاً جواب نداده است و در این یک سال اخیر هم که قرار شد نرخ سود کاهش پیدا کند، مشاهده می‌کنیم که کل‌های پولی رشدی مانند دولت قبلی داشتند و از نظر من نباید بیش از این راه را ادامه داد.

این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که این موضوع چه تبعاتی خواهد داشت؟ گفت: خود این موضوع معلول یک سری از واکنش‌هاست. سیستم بانکی ما به نقدینگی زیادی نیاز دارد تا بتواند به زندگی روزمره خود ادامه دهد، چیزی که ما به آن توجه نمی‌کنیم این است که اگر چیزی که سبب شده تا سیستم بانکی ما به این روز بیفتد را حل نکنیم، حتی اگر پول زیادی هم چاپ کنیم باز هم مشکلات بر سر جای خود باقی خواهد ماند.

آنگونه که ایبِنا در گزارش خود آورده است، این منبع آگاه اعلام کرد در هفته‌های اخیر نرخ سود بازار بین بانکی با نوسانات زیادی مواجه بوده و حتی این رقم از ۱۷ به ۲۲ درصد نیز افزایش یافته است.

وی در عین حال از اعلام جزییات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

یادآور می‌شود بانک مرکزی از سال گذشته با هدف بهبود وضعیت نظام بانکی کشور تنظیم این بازار را در دستور کار قر ار داد و بر همین اساس نرخ این بازار از ۲۹ به ۱۹ درصد کاهش یافت ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی تعیین تکلیف اضافه برداشت بانک ها را از دلایل اصلی کاهش نرخ سود بازار بین بانکی اعلام و گفته بود بانک مرکزی، با تبدیل اضافه برداشت بانک ها به خط اعتباری زمینه ساز کاهش نرخ سود بانکی شد.

 این در حالی است بر اساس نرخ این بازار در تاریخ ۲۰ تیر ماه سال جاری معادل ۱۶.۵ درصد بوده است بنابر این طی حدود دو ماه اخیر این نرخ حدود ۵.۵ درصد افزایش یافته است از سوی دیگر بانکداران و در راس آنها بانک مرکزی انتظار دارند طی ماه های آینده نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی کاهش یابد که لازمه دستیابی به این هدف کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی است.

گفتنی است، آمارهای بانک مرکزی نشان در مردادماه سال جاری نشان داد که میانگین نرخ سود در بازار بین بانکی در تیرماه به ۱۶٫۵ درصد رسیده بود و برخی از معاملات نیز با نرخ ۱۶ درصد ثبت شد. این رخداد در حالی بود که به گفته مسوولان فعالیت پولی بانک مرکزی در بازار بین بانکی به حداقل رسیده و بانک مرکزی، پولی در این بازار تزریق نمی‌کرد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس