تاریخ انتشار: ۲۵ ارد ۱۳۹۵

– امروزه اشتغال جوانان به یکی از مهمترین دغدغه های خانواده ها تبدیل شده و می توان گفت به طور میانگین در هر خانواده لرستانی یک تا دو جوان جویای کار تحصیل کرده وجود دارد.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا، آماده نبودن زیرساخت های اشتغال در استان ، پایین بودن میل و رغبت جوانان به خصوص فارغ التصحیلان دانشگاهی به مشاغلی به غیر از مشاغل دولتی، پایین بودن میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اشتغال و صنعت استان و وجود رشته های غیر متناسب با بازار کار ونیاز اقتصادی استان در سال های گذشته از مهمترین دلایل افزایش بیکاری و بالا بودن نرخ بیکاری در لرستان است.
به گفته کارشناسان می توان در دانشگاهها جوانان را به سمت انجام فعالیت‌های درآمدزا، تولید و کارآفرینی هدایت کرد که این مهم نیازمند وجود اراده و انگیزه شخصی در بین این افراد و برنامه ریزی هدفمند مسئولان است.
کارشناسان معتقدند باید در کشور زمینه ای برای شناسایی توانمندی های وعلایق واقعی افراد در زمان تحصیل در مدرسه تا دانشگاه فراهم و از وجود افراد بیکار و تحصیل کرده در رشته های غیر مرتبط با بازار اقتصادی استان جلوگیری شود.
سیاست‌های تشویق جوانان به تحصیل در رشته های تئوریک و فاقد نیاز بازار کار باید متوقف شود و از دوران مدرسه جوانان را برای فعالیت در رشته های تخصصی، فنی و مهارت محور آماده کرد.
استاندار لرستان با اشاره به اینکه براساس آمار طی شهریور ۹۲ تا پایان سال ۹۴، جایگاه استان از لحاظ نرخ بیکاری در کشور، پنج رتبه کاهش داشته است اظهار داشت: تحقق این مهم در حالی است که در چند سال اخیر لرستان همواره در صدر جدول بیکاری کشور قرار داشته که این کاهش نرخ بیکاری از دستاوردهای مهم دولت اعتدال در استان محسوب می شود.
هوشنگ بازوند وضعیت فعلی لرستان را روبه رشد ارزیابی کرد و گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز از ۳۴ به ۳۶٫۲ درصد افزایش یافته که با وجود پیشرفت در این بخش نیز باید برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش کرد.
وی مشکل اصلی لرستان را اقتصاد دانست و گفت: باید با برنامه ریزی مدون و جذب مشارکت بخش خصوصی، معضل رکود اقتصادی و ناهنجاری های ناشی از آن را کاهش داد.
استاندار نرخ بالای بیکاری را از چالش های پیش روی توسعه لرستان برشمرد و ادامه داد: هرچه تعداد بیکاران جامعه افزایش یابد، توفیق مسئولان در تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه همه جانبه کمتر خواهد بود.
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان نیز از نام نویسی ۱۳۷ هزار بیکار لرستانی خبر داد وگفت: براساس آمار از این تعداد، ۴۸ هزار و ۷۶ نفر زن و۸۹ هزار و ۱۴۰ نفر مرد بوده که بیش از ۷۰هزار نفر از آنها در رنج سنی ۱۵ تا ۲۹ سال هستند.
علی آشتاب با بیان اینکه بر اساس آمار ۵۹ هزار و ۹۷۳ نفر از بیکاران لرستان بین ۲۴ تا ۳۵ سال سن دارند بیان داشت: ۲۰هزارو۸۶۶ نفر از این افراد در رنج سنی ۳۵ تا ۴۴ سال قرار داشته وهشت هزارو ۴۹۷ نفر نیز بین ۴۵ تا ۵۴ سال سن دارند.
وی افزود: دوهزار و ۳۴۹ نفر از بیکاران استان نیز از ۵۴ سال به بالا سن دارند.
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان با اشاره اینکه ۱۰ هزار و ۲۶۷ نفر از این افراد بی سواد و ۱۵ هزارو ۲۱۵ نفر نیز دارای تحصیلات ابتدایی هستند ، اضافه کرد: همچنین ۴۸هزارو ۱۳۱ نفر نیز دارای تحصیلات راهنمایی و متوسطه و ۴۳ هزارو ۴۱۳ نفرنیز دیپلم دارند.
وی با انتقاد از آمار بالای افراد تحصیل کرده بدون مهارت در استان اظهار کرد: ۱۶ هزارو ۴۹۰ نفر از آمار بیکاران استان دارای مدرک فوق دیپلم و ۲۶ هزار و ۳۰۳ نفر نیز دارای مدرک کارشناسی و دو هزار ۵۳ نفربالاتر از کارشناسی هستند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده یکی از نواقص جدی موجود در حوزه اشتغال جوانان نبود نیازسنجی صحیح و کانون های مشاوره شغلی و شناسنامه مهارتی جوان است و باید با کلینیک های مشاوره کارآفرینی، رویکرد جدید و واقعی به اثربخشی راهبردها داشته و هدایتگری اشتغال را بر مبنای استعدادیابی دقیق و توانمند سازی هدفمند پی گیری کرد.
به گفته وی فارغ‌التحصیلان با شرکت در این طرح، استعدادها و توانمندی‌ خود را نشان داده و بدین ترتیب زمینه جذب و اشتغال بکار آن‌ها فراهم می‌شود البته استان لرستان به‌ عنوان یکی از استان‌های هدف در این طرح دیده نشده بود که با رایزنی‌های انجام‌شده، استان لرستان نیز در این طرح جای گرفت.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اظهار داشت: طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با هدف توانمندسازی و مهارت آموزی این گروه از بیکاران استان آغاز شده که در این طرح کمک‌ هزینه ماهیانه چهار میلیون ریالی به کارفرماهایی که از این قشر از بیکاران استان استفاده کنند تعلق خواهد گرفت.
وی حمایت دولت و صندوق کار آفرینی امید از طرح ها و واحدهای نیمه فعال و راکد استان را از عومل موثر در کاهش نرخ بیکار دانست اضافه کرد:در سال گذشته با تلاش وهمکاری دستگاه های متولی در امر فعال سازی این واحد ها ۴۵۰ میلیارد ریال تسهیلات توسط صندوق کار آفرینی امید لرستان پرداخت شد.
۷۲۷۳/۶۰۶۰

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس