تاریخ انتشار: ۱۱ مرد ۱۳۹۴
دو دستگي در طالبان;

به گزارش گذارنیوز به نقل از شبکه تلویزیونی بی بی سی، ملا اختر منصور پیام صوتی منتشر کرد. وی در این نوار صوتی از اعضای طالبان افغانستان درخواست کرد وحدت خود را حفظ کنند و به جهاد خود علیه دشمنانشان ادامه بدهند. این نوار صوتی در شرایطی منتشر می شود که گفته می شود اختلافهایی […]

به گزارش گذارنیوز به نقل از شبکه تلویزیونی بی بی سی، ملا اختر منصور پیام صوتی منتشر کرد. وی در این نوار صوتی از اعضای طالبان افغانستان درخواست کرد وحدت خود را حفظ کنند و به جهاد خود علیه دشمنانشان ادامه بدهند. این نوار صوتی در شرایطی منتشر می شود که گفته می شود اختلافهایی در میان سران طالبان بروز کرده است.
ملا اختر منصور در این پیام گفت:« مبارزه ما ادامه خواهد یافت تاوقتیکه حکومت اسلامی در کشور برپا شود.

تبلیغات دشمن درباره روند و گفتگوهای صلح، بسیار زیاد است. آنها از پول و رسانه ها و به اصطلاح علمای دینی دروغین و شیوه های دیگر استفاده می کنند تا جهاد را تضعیف کنند و وحدت ما را از بین ببرند. ما به همه این تلاشها توجهی نخواهیم کرد و به جهاد خود ادامه خواهیم داد تا اینکه نظام اسلامی در کشور برپاشود.»
ملا اختر منصور روز پنجشنبه هدایت طالبان را پس از آن برعهده گرفت که تایید شد ملامحمد عمر، سرکرده سابق طالبان فوت کرده است. در شهرهای مختلف پاکستان ازجمله اسلام آباد، پایتخت این کشور، مراسم یادبود برای ملاعمر برگزار شده است. گروه اسلامگرای جماعه الدعوه یکی از برگزار کنندگان این مراسم بوده است.

ملااختر منصور در دو سال گذشته عملا هدایت طالبان را برعهده داشته است و پس از تایید خبر مرگ ملاعمر، رسما رهبر این گروه شد. اما اختلافهای زیادی درباره رهبری او بر طالبان وجود دارد. اعلام نام ملا اختر منصور به عنوان سرکرده جدید طالبان با ناراحتی شماری از سران این گروه مواجه شده است. گروهی در داخل طالبان خواهان آن بوده است که پسر ملا عمر جانشین پدرش شود.

سرنوشت مذاکرات صلح
سرکرده جدید طالبان مذاکرات صلح با افغانستان را همچنان مبهم باقی گذاشت
ملا اختر منصور سرکرده جدید طالبان در نخستین پیام صوتی خود که روز شنبه منتشر شد « وحدت » این جنبش را خواستار شد.
در این پیام صوتی که بلافاصله پس از انتصاب وی منتشر شد، ملا منصور همچنین به مذاکرات صلح با دولت افغانستان از آغاز ماه ژوئیه اشاره کرد اما اهداف آن را مبهم باقی گذاشت.
ملا اختر منصور دستیار ارشد ملا عمر سرکرده سابق طالبان بود. اما به نظر می رسد درباره انتصاب وی اتفاق نظر وجود ندارد. برخی از فرماندهان طالبان، یعقوب پسر ملاعمر را به وی ترجیح می دهند و از نزدیکی وی به پاکستان انتقاد می کنند.
ملا منصور با اشاره ضمنی به این مخالفت ها گفت : « ما باید همگی برای حفظ وحدت خود تلاش کنیم. اختلاف در صفوف ما تنها به نفع دشمنان ماست و ما را به اشتباه می اندازد. »
به گفته یکی از اعضای « شورای کویته ( شورای رهبری طالبان) » تصمیم گیری برای انتخاب ملااختر منصور « فوری صورت گرفت و شمار بسیاری از اعضای این شورا- از جمله سه تن از پایه گذاران طالبان- با انتصاب وی مخالف بودند. »
به گزارش خبرگزاری فرانسه از کابل، ملامنصور گفت : « هدف ما اجرای شریعت ( قوانین اسلامی ) است و جهاد تا زمانی که اجرای شریعت واقعیت پیدا کند ادامه خواهد یافت. »
اما در این پیام صوتی که به زبان پشتو- زبانی که در پاکستان و افغانستان به آن سخن می گویند- بیان شده بود، ملا منصور همچنان مذاکرات صلح با کابل را مبهم باقی گذاشت.
وی در این پیام ۳۰ دقیقه ای گفت : «‌ دشمن می گوید روند صلح وجود دارد. همان طور که می دانید، دشمنان ما تبلیغات بسیاری می کنند. »
دومین دور مذاکرات صلح قرار بود روز جمعه در پاکستان آغاز شود. هدف از این مذاکرات، تلاش برای راه اندازی گفتگوها و پایان دادن به درگیری مرگباری است که از زمان سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ ادامه دارد. اما اعلام خبر ناگهانی مرگ ملاعمر، اسلام آباد را ناگزیر به تعویق مذاکرات کرد.

دو دستگی در طالبان     
برخی از اعضای ارشد گروه طالبان با انتخاب ” ملا اختر محمد منصور” به عنوان سرکرده جدید این گروه، اعلام مخالفت کردند.
” ملا عبدالمنان نیازی ” یکی از اعضای ارشد گروه طالبان درمصاحبه با رسانه های گروهی افغانستان با سرکردگی ” ملااخترمنصور” مخالفت کرد و گفت : به زودی اعضای ارشد گروه طالبان ، فرد جدیدی را به عنوان سرکرده این گروه انتخاب خواهند کرد.
وی افزود : انتخاب ملامنصور برخلاف اصول داخلی گروه طالبان صورت گرفته است.
پیش از این نیز گزارشهایی از مخالفت ” ملا قیوم ذاکر فرمانده عملیات‌ نظامی طالبان، ملا حبیب‌الله عضو شورای کویته و طیب آغا از دستیاران ملا محمد عمر ” با ملامنصور منتشر شده بود.
اما ” ذبیح الله مجاهد ” سخنگوی گروه طالبان  خبر دو دستگی میان اعضای ارشد گروه طالبان را رد کرده است.
خبر مرگ ملاعمر چهارشنبه هفته گذشته به صورت رسمی تایید شد.

بروز اختلاف در میان سرکردگان طالبان     
خبرگزاری رویترز در گزارشی از پیشاور پاکستان به قلم جبران احمد نوشت: در نشست اخیر طالبان ملا اختر منصور به عنوان سرکرده جدید این گروه انتخاب شد و شماری از چهره های برجسته این گروه از جمله فرزند و برادر ملاعمر سرکرده سابق طالبان به نشانه اعتراض این نشست را ترک کردند.
بروز نارضایتی در طالبان بارزترین چالشی است که پیش روی ملا اختر منصور برای متحد ساختن این گروه قرار دارد ؛ گروهی که پیشتر بر سر ادامه گفتگوهای صلح با دولت افغانستان دچار اختلاف شده بود و اکنون با تهدید خارجی و جدیدی به نام گروه تکفیری صهیونیستی داعش مواجه است.
اختلافات در طالبان به دنبال تایید مرگ ملا عمر احتمالا تشدید خواهد شد.
منصور که مدتها معاون ملا عمر بود از گفتگوها برای پایان دادن به بیش از ۱۳ سال جنگ در افغانستان حمایت کرده است.
وی به تازگی هیئتی را برای نشست با مقامات افغانستان به میزبانی پاکستان اعزام کرد و این اقدام به عنوان گامی رو به جلو مورد استقبال قرار گرفت.
اما منصور ۵۰ ساله رقبای قدرتمندی در طالبان دارد که مخالف مذاکره هستند و تلاش کردند یعقوب پسر ملا عمر جانشین پدر و سرکرده این گروه شود.
به گفته سه تن از افرادی که در نشست شورای رهبری طالبان حضور داشتند یعقوب و عبدالمنان برادر کوچکتر ملا عمر از جمله دهها نفری بودند که نشست روز چهارشنبه طالبان را در شهر کویته پاکستان ترک کردند.
یک منبع آگاه و عضو ارشد طالبان در کویته اعلام کرد در حقیقت این نشست شورای رهبری طالبان نبود و منصور تنها اعضای گروه خود را دعوت کرده بود تا زمینه برای انتخابش فراهم شود . هنگامیکه یعقوب و عبدالمنان متوجه این موضوع شدند نشست را ترک کردند.
ملا محمد رسول و ملا حسن رحمانی دو عضو بانفوذ طالبان و از حامیان یعقوب هستند که با انتخاب ملا منصور به عنوان سرکرده این گروه مخالفت کردند.
اما منصور جمعه شب با حمایت غیرمنتظره عبدالقیوم ذاکر رقیب دیرینه خود و زندانی سابق گوانتانامو به عنوان سرکرده جدید طالبان انتخاب شد.
ذاکر در نامه ای که در پایگاه اینترنتی طالبان منتشر شد نوشت : « گزارش هایی دال بر اختلافات من با ملا اختر محمد منصور وجود دارد اما باید اطمینان دهم که این مسئله حقیقت ندارد. »
نشست طالبان در حومه کویته برگزار شد ؛ محلی که از زمان تهاجم نظامی آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی و سرنگونی طالبان در این کشور ، بسیاری از سرکرده های طالبان در این محل حضور دارند.
سرکرده های طالبان افغانستان مدتها در پاکستان در پناه بودند و مقامات دولت پاکستان چنین اخبار و گزارش هایی را رد کرده اند.
یک تحلیلگر ارشد مسائل افغانستان در گروه بین المللی بحران می گوید منصور ریاست قدرتمندترین جناح طالبان را بر عهده دارد و به نظر می رسد بیشتر سخنگویان ، پایگاه های اینترنتی و بیانیه های این گروه تحت نظارت و کنترل وی باشد.
وی افزود اما برخی مقامات اطلاعاتی بر این باورند منصور تنها حدود ۴۰ درصد شبه نظامیان طالبان را تحت کنترل مستقیم خود دارد.
این مسئله شرایط را برای منصور برای دستیابی به آتش بسی که در نتیجه مذاکرات حاصل خواهد شد دشوار می کند.
محافل داخلی طالبان می گویند منصور با اعزام هیئتی سه نفره به پاکستان برای دیدار با مقامات افغانستان در ماه ژوئیه با موج جدیدی از انتقادها مواجه شد.
اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر از جمله افرادی بودند که از این اقدام منصور به خشم آمدند زیرا تاکید داشتند مسئولیت گفتگو تنها به آنها واگذار شده است.
یک فرمانده طالبان در کویته اعلام کرد برخی از اقدام ملا منصور هنگامیکه وی با پاکستان برای برگزاری نشستی با کابل به توافق رسید خشمگین شدند و پیش از اتخاذ چنین تصمیم مهمی به دفتر قطر اعتماد نشده است.
این اختلافات نشان از بروز شکافی جدی در بدنه تشکیلات طالبان دارد که موقعیتی مناسب را برای گروه تکفیری صهیونیستی داعش فراهم می کند ؛ گروهی که فرماندهانی که طالبان را در افغانستان و پاکستان ترک کرده اند به خود جذب کرده است.
این ماه نیز دو گروه شبه نظامی افغانستان از داعش اعلام حمایت کردند و انتظار می رود گروه های بیشتری به این گروه تروریستی بپیوندند.
شبه نظامیان طالبان در افغانستان که در تلاش برای سرنگونی دولت تحت حمایت غرب در این کشور هستند به رغم تهدیدهای داخلی و خارجی ، در افغانستان پیشروی هایی داشته اند و این هفته منطقه دیگری در جنوب این کشور در کنترل این گروه قرار گرفت.
شبه نظامیان طالبان در افغانستان در حال بهره برداری از فقدان حضور اکثر نیروهای ناتو به دنبال عقب نشینی آنها از این کشور در اواخر سال گذشته میلادی هستند.
پاکستان به درخواست چین و اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان سرکرده های طالبان در خاک این کشور را برای شرکت در مذاکرات تحت فشار قرار داده است.
اما بسیاری از اعضای طالبان و برخی مقامات افغان نگرانند گفتگوهای اخیر ترفند پاکستان برای حفظ نفوذ و کنترل این کشور باشد ؛ موضوعی که پاکستان آن را تکذیب می کند.
به رغم مخالفت ها ، منصور جایگاه قدرت فردی خود را در تشکیلات طالبان حفظ کرده است و چنانچه بتواند یکپارچگی این گروه را حفظ کند طالبان وارد دوره جدیدی خواهد شد.

آیا مرگ ملا عمر موجب بروز تفرقه در صفوف طالبان می شود؟     
خبرگزاری شین هوا در گزارشی به قلم فرید بهبود تحت عنوان «‌ مرگ ملا عمر ممکن است موجب بروز تفرقه میان صفوف طالبان شود»‌ نوشت :‌ تحلیلگران محلی می گویند مرگ ملا محمد عمر سرکرده طالبان ممکن است میان صفوف طالبان تفرقه بیندازد و موجب جدایی میان کادر هدایت این گروه شبه نظامی شود.
روز چهارشنبه دولت افغانستان اعلام کرد ملا عمر سرکرده طالبان به گونه ای مرموز در تابستان سال ۲۰۱۳ جان باخته است و این در حالی بود که سرکردگان طالبان تلاش داشتند برای حفظ روحیه عوامل خود مرگ ملا عمر را مخفی نگهدارند.
جاوید کوهستانی تحلیلگر سیاسی در این باره به این خبرگزاری گفت : «‌ بدون شک ملا عمر سرکرده طالبان دو سال پیش مرده است ولی بنا به دلایل خاصی خبر مرگ وی اعلام نشد. »‌
وی افزود : « مرگ ملاعمر به طور قطع موجب بروز اختلافاتی میان کادر رهبری طالبان می شود. ملا عمر مشروعیت خود را از نشست علمای مذهبی در تابستان سال ۱۹۹۶ به دست آورده بود و طرفدارانش وی را امیر المومنین لقب داده بودند. پس از مرگ وی نیز جانشین وی باید حکم خود را از این شورا به دست آورد ولی در شرایط کنونی برگزاری نشست علما برای طالبان به منظور انتخاب سرکرده جدید امکان پذیر نیست . بنابراین طالبان در شرایط کنونی دو گزینه بیشتر پیش رو ندارد یا باید تحت هر شرایطی نشست علما را به منظور تعیین یک چهره جدید برای هدایت این گروه برگزار کند یا از بین برود. »‌
دولت افغانستان با تایید خبر مرگ ملا عمر ابراز عقیده کرد بدین ترتیب زمینه برای برپایی مذاکرات صلح افغانستان بیش از قبل مهیاتر خواهد شد و بنابراین از همه گروه های مسلح مخالف خواست تا این فرصت را مغتنم بشمارند و به فرایند صلح بپیوندند.
ملا عمر از زمان سرنگونی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان در ملا عام دیده نشده بود. دولت آمریکا حتی برای هر گونه اطلاعاتی که به بازداشت وی منجر شود ، جایزه نقدی ده میلیون دلاری تعیین کرده بود.
تاریخ تولد و مکان تولد ملا عمر مشخص نیست ولی به موجب اغلب منابع وی بین سالهای ۱۹۵۵ و ۱۹۶۲ احتمالا در دهکده نوده در منطقه پنجاب ئر جنوب استان قندهار به دنیا آمده است. وی پس از سرنگونی رژیم طالبان در حملات نظامی تحت امر آمریکا در سال ۲۰۰۱ ، جنبش خونینی را برای برقراری مجدد حکومت افراطی خود در افغانستان جنگ زده به راه انداخت.
محمد الله بربک یکی دیگر از تحلیلگران سیاسی افغان در مصاحبه با خبرگزاری طلوع درباره مرگ ملا عمر گفت : «‌ اعلام خبر مرگ وی ممکن است موجب بروز دو دستگی در میان صفوف جنگجویان طالبان شود و این به نوبه خود موجب تشدید ستیزه جویی طالبان بر ضد نیروهای دولتی افغان خواهد شد .
زالمای خلیل زاد فرستاده سابق آمریکا در افغانستان نیز در این باره گفت : « در میان رهبران طالبان هیچ فرد مناسبی با وزنه سیاسی لازم در حال حاضر وجود ندارد که بتواند جانشین ملا عمر شود ،‌ وزنه و تشخص سیاسی ملا عمر به گونه ای بود که بسیاری از اعضای طالبان در طول سالیان گذشته به طور مستمر از دستورات و فرامین وی اطاعت می کردند. »‌
وی می افزاید برای طالبان پیدا کردن چهره جدیدی که بتواند هدایت این گروه را بر عهده بگیرد به مراتب دشوار خواهد بود.
بربک نیز می گوید اگرچه ملا اختر منصور پسر بزرگتر ملا عمربه جانشینی وی انتخاب شده ولی احتمالا از این پس اختلاف عقیده میان رهبران ارشد طالبان مشهود خواهد شد.
کوهستانی یکی دیگر از تحلیلگران از دولت افغانستان می خواهد از این فرصت استفاده کند و تلاش های خود را برای پیشبرد مذاکرات صلح با طالبان افزایش دهد.
وی می افزاید : « فکر می کنم مرگ ملا عمر در این مرحله که درگیری ها میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان به اوج خود رسیده ، فرصت مغتنمی برای دولت افغانستان پدید آورده است که دولت باید از آن نهایت استفاده را ببرد . همین طور فکر میکنم زمان آن فرا رسیده که طالبان نیز به فرایند مذاکرات ملحق شود زیرا در غیر این صورت تضعیف خواهد شد. »‌
این اظهارنظرات در حالی بیان می شود که گزارشها از تعویق دومین دور مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و دولت افغانستان حکایت دارد.
دور اول این مذاکرات رو در رو در اوایل این ماه در پاکستان برگزار شده بود و دور دوم قرار بود روز ۳۱ ژوییه احتمالا در اسلام اباد پایتخت پاکستان برگزار شود. وزارت خارجه پاکستان دیروز بعداز ظهر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد مقامات طالبان احتمالا به علت انتشار خبر مرگ ملا عمر خواستار تعویق این گفتگوها شده اند.
در بیانیه وزارت خارجه پاکستان تصریح شده است پاکستان و دیگر کشورهای دوست افغانستان امیدوارند مقامات طالبان به منظور ارتقای صلح پایدار در افغانستان ، در فرایند مذاکرات صلح باقی بمانند.
با این همه طالبان با صدور بیانیه ای در اشاره به مذاکرات صلح اعلام کرد تنها دفتر سیاسی مجاز برای مذاکره دفتر این گروه دردوحه قطر است و طالبان درباره مذاکرات در طول روزهای آینده اطلاعی ندارد.
کوهستانی می افزاید : «‌ جنگجویان طالبان در گذشته برای جنگ با نیروهای دولتی از ملا عمر فتوا می گرفتند. پس از مرگ وی طالبان مشروعیت خود را در مبارزه با دولت از دست خواهد داد بنابراین فکر می کنم از شدت جنگ کنونی کاسته خواهد شد و در نهایت فروکش خواهد کرد. در این مرحله دولت و طالبان باید ابتکار عمل را به دست گیرند و از این فرصت برای برقراری صلح در کشور نهایت استفاده را ببرند. »‌
یکی از ساکنان کابل نیز به این خبرگزاری گفت : «‌ بسیاری از ساکنان پایتخت از شنیدن خبر مرگ ملا عمر خوشحال شده اند. دست وی به خون آلوده بود و طرفدارانش بسیاری از مردم بیگناه افغان را به خاک و خون کشیده اند. امیدوارم با مرگ ملا عمر جنگ در افغانستان نیز به پایان برسد و ما از جنگجویان طالبان می خواهیم سلاح خود را بر زمین بگذارند و به فرایند آشتی و صلح بپیوندند. »‌

سرنوشت طالبان پس از مرگ ملا عمر
روزنامه رای الیوم نوشت بعد از مرگ ملا عمر گروه طالبان متلاشی خواهد شد و اعضای آن به داعش (گروه تکفیری صهیونیستی ) ملحق خواهند شد.
روزنامه رای الیوم چاپ لندن دراینترنت، در سرمقاله امروز خود تحت عنوان « سرنوشت طالبان بعد از مرگ ملا عمر » درج کرد، گروه طالبان هیچ واکنش رسمی در خصوص انتشار اخبار روز چهارشنبه مبنی بر مرگ ملا عمر رهبر گروه طالبان نشان نداده است ولی اگر این گزارشها که به نقل از مقامات دولت افغانستان و دستگاه اطلاعات پاکستان است، درست باشد، باید گفت مرگ ملا عمر، ‌ضربه سنگینی به گروه طالبان در این برهه حساس خواهد زد، چون آمریکائیها در صدد خروج آمیخته با شکست از افغانستان و نیز مذاکره با این گروه برای تقسیم قدرت در هستند. رای الیوم افزود، زندگی ملا عمر در هاله ای از ابهام قرار داشت . او با هیچ خبرنگاری در طول زندگی خود مصاحبه نکرد و در هیچ تصویر ویدیوئی هم مشاهده نشده است .

یکی از کسانی که با او برخورد داشته است، در خصوص او به رای الیوم گفت، وی در خوردن و زندگی ریاضت داشت و در طول روز عبادت می کرد و در خانه بسیار محقری زندگی می کرد و جنگجوی سرسختی علیه نیروهای اتحاد جماهیر شوروی بود. رای الیوم ادامه داد، مرگ او به این خاطر ضربه سنگینی به طالبان محسوب می شود که او تنها فردی بود که توانست اتحاد طالبان را حفظ کند و مانع از ، ازهم گسسته شدن این گروه شود و شاید مرگ او منجر به بروز اختلاف و جدا شدن اعضای این گروه شود به ویژه که اختلافها در میان این گروه بر سر مشروعیت مذاکرات مسالمت آمیز با دولت افغانستان و یا اشغالگران آمریکائی اوج گرفته است.

در این گروه دو جریان قدرتمند وجود داشت که درباره نحوه تعامل با مجاهدان عرب حاضر در افغانستان و جنگجوهای شبکه القاعده به رهبری اسامه بن لادن و همچنین قضیه دشمنی با آمریکا و غرب نظرات متفاوتی نسبت به هم داشتند. گروه اول که رهبری آنها را ملا عمر برعهده دارد خواستار تکریم این جنگجوها بودند و از آنها حمایت می کردند و معتقد بودند این جنگجوها میهمانان افغانستان هستند و دوشادوش نیروهای افغانی با نیروهای اتحاد جماهیر شوروی جنگیده اند و برخلاف قوانین اسلام است که آنها بیرون رانده شوند. گروه دوم معتقد بودند شبکه القاعده باری بر دوش افغانستان و گروه طالبان است و ادامه «‌امارت اسلامی » را تهدید می کند و این امارت را در موضع جنگ با دنیا و آمریکا قرار می دهد حال آن که آمریکائیها به بیرون کردن اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان کمک کرده اند و باید این جنگجوهای عرب و در راس آنها بن لادن بیرون شوند.

ملا عمر با جریان دوم به شدت مخالفت می کرد و به این جنگجوها کمک می کرد و با تحویل بن لادن به عربستان مخالفت کرد و دست رد به سینه شاهزاده ترکی فیصل رئیس دستگاه اطلاعات عربستان زد که با یک هواپیمای اختصاصی به قندهار آمده بود و حامل وعده هایی مبنی بر به رسمیت شناخته شدن گروه طالبان از طرف دولت افغلانستان و آمریکا و دادن کرسی افغانستان در سازمان ملل به این گروه و چندین میلیارد دلار بود. فیصل در آن زمان ملا عمر را تهدید کرد اگر اسامه بن لادن را تحویل ندهد خیلی پشیمان خواهد شد ولی او توجهی به تهدید های او نکرد و بر فیصل از اینکه می خواهد یک مسلمان را به دولت کفر (آمریکا ) تحویل دهد، خرده گرفت. او همچنین پیشنهاد کرد بن لادن در یک دادگاهی که قضات آن علمای مسلمان باشند، محاکمه شود. رای الیوم نوشت، اولین باری که خبر مرگ ملا عمر مطرح شد مربوط به چند ماه قبل است.

در آن زمان گروهی از علمای افغانستان و در راس آنها ملا ابوطالوت خراسانی یکی از عضای مجلس مشورتی گروه طالبان از ملاعمر خواست در یک نوار ویدیوئی خود را نشان دهد و اثبات کند که در قید حیات است در غیر این صورت این گروه چاره ای به جز بیعت کردن با ابراهیم بن عواد البدری الحسنی القرشی یا همان ابوبکر بغدادی ندارند.

ابوطالوت در نامه خود اعلام کرد او به نزد فرزند بزرگ ملا عمر رفته است و از او درباره واقعیت ماجرا سوال کرده است ولی فرزند وی درباره مکان پدرش اظهار بی اطلاعی کرده است. بنا بر اعلام ابوطالوت،‌ او بعد از آن به سراغ مولوی عبد المنان آخوند و مولوی صدیق الله آخوند ،‌برادران ملا عمر رفته است و این دو هم به او تاکید کرده اند بعد از فروپاشی امارت اسلامی افغانستان ( امارت طالبان ) درسال دوهزار و یک ، خبری از ملا عمر ندارند. رای الیوم می افزاید آن چه که باعث می شود شتابزده ،‌ خبر مرگ ملا عمر را نپذیرفت این است که این مرد در شب عید فطر نوار صوتی را منتشر کرد و در آن از مذاکرات صلح طالبان با دولت افغانستان و آمریکائیها حمایت کرد و در عین حال طالبان تا این لحظه موضع رسمی در قبال مرگ او اتخاذ نکرده است.

رای الیوم تصریح کرد، معمولا بیشتر گروههای اسلامی افراطی و یا همه آنها ، زمانی که رهبرانشان می میرند و یا شهید می شوند بدون تردید این خبر را اعلام می کنند تا احکام شریعت مترتب بر بعد از مرگ آنها، ‌اعم از قضیه ارث و ‌ حقوق همسران در تکمیل دوره عده،‌ پیاده شود.

علاوه بر اینها زمانی که بن لادن در حمله آمریکائیها در ابوت آباد کشته شد، شبکه القاعده هم در اعلام خبر ترور او درنگ نکرد. رای الیوم در خاتمه تاکید کرد، مرگ ملا عمر در صورتی که صحت داشته باشد، منجر به از هم گسستگی این گروه و بروز اختلاف در میان اعضای این گروه خواهد شد و باعث خواهد شد بسیاری از طرفدران این گروه و سرکردگان میدانی این گروه با دولت اسلامی( گروه تکفیری – صهیونیستی داعش ) بیعت کنند و به صفوف این گروه در افغانستان ،‌پاکستان ،‌عراق ،‌سوریه و سایر جبهه های موجود ملحق شوند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس