تاریخ انتشار: ۲۰ ارد ۱۳۹۵

اراک – ایرنا – دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی گفت: قاچاقچیان مواد مخدر برای سودآوری بیشتر و افزایش وزن تریاک از افزودنی سرب استفاده می کنند که بسیار خطرناک است و مسمویت های حاد و مرگ افراد را در پی خواهد داشت.
:

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
نبی الله شاه محمدی حیدری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مسمویت سرب در کشور شایع شده و این امر نگرانی هایی را به وجود آورده که باید بیش از پیش آگاه سازی و اطلاع رسانی در این خصوص صورت گیرد.
وی ادامه داد: در چند ماه گذشته با کاهش شدید تولید ترامادول که با همکاری سازمان غذا و دارو صورت گرفت، انتظار می رفت معتادان به سمت مواد سنتی گرایش پیدا کنند.
شاه محمدی حیدری اظهار کرد: در این خصوص با توجه به افزایش تقاضای تریاک انتظار بود قیمت این مخدر نیز افزایش یابد اما قاچاقچیان و توزیع کنندگان برای حفظ بازار خود اقدام به افزودن ناخالصی از نوع سرب کردند و تلاش دارند که قیمت تریاک را پایین نگه دارند تا مشتریان خود را از دست ندهند.
وی گفت: ستاد مبارزه با موادمخدر با هماهنگی وزارت بهداشت در این راستا اقدام به توزیع فوری شربت تریاک در تمامی مراکز درمانی کشور کرده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی، از معتادان به موادمخدر خواست از خرید و مصرف تریاک خودداری و برای درمان اصولی به مراکز درمانی مجاز مراجعه کنند.
شاهمحمدی حیدری عنوان کرد: افرادی که اعتیاد دارند و یا خانواده هایشان، برای آگاهی از مراکز درمانی می توانند با خط ملی اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸ تماس برقرار کنند.
وی گفت: برنامه پیشگیری اولیه از اعتیاد در مراکز و محیط های کاری این استان با همکاری و هماهنگی مبادی زیربط با جدیت دنبال می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی افزود: نوجوانی یکی از سنین بسیار حساس و پرخطر در گرایش به مواد مخدر است که مقرر شده برای سال تحصیلی ۹۶-۹۵ با همکاری آموزش و پرورش این استان دانش آموزان دختر و پسر مقطع دوم متوسطه، خانواده ها و معلمان، آموزش های لازم را فرا گیرند.
شاه محمدی حیدری بیان کرد: علاوه بر کارهای مقابله ای در امر موادمخدر، اقدام های فرهنگی و درمانی نیز به صورت موازی و با جدیت دنبال می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی افزود: هم اکنون مرکز ماده ۱۶ ابراهیم آباد اراک ظرفیت نگهداری ۱۲۰ بیمار را دارد که افزایش این ظرفیت در دستور کاری جدی است.
وی اظهار کرد: تشکیل اتاق فکر در شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر و بهره گیری از نظر نخبگان و افراد مطلع در امر مبارزه با این مواد از دیگر برنامه ها است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی اضافه کرد: معتادان به نوعی بیمار محسوب می شوند و همه باید برای بهبود آنان کمک کنند.
شاه محمدی حیدری گفت: خیران باید در این راستا با جدیت وارد شوند و بدانند نجات معتادان از دام اعتیاد کاری بسیار بزرگی است.
۹۰ نقطه آلوده به موادمخدر در استان مرکزی وجود دارد که بیشترین مناطق آلوده مربوط به اراک و ساوه و کمترین مناطق در شهرستان های تفرش و آشتیان است.
۱۶۰ مرکز درمان اعتیاد و کاهش آسیب به صورت مجاز در استان مرکزی فعالیت دارند.
۳۰۰۵/۶۰۱۲

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس