تاریخ انتشار: ۱۴ مرد ۱۳۹۴
دوئل اوباما و نتانیاهو در کنگره بر سر توافق هسته‌ای;

اوباما قصد دارد باب گفت‌و‌گو با نمایندگان را باز نگه‌دارد‌. او در این باره گفته است:”رییس‌جمهوری تاکید دارد که از دست دادن فرصت کنونی برای توافق با ایران تبعات وخیمی را به همراه خواهد داشت.”

همزمان با بررسی مفاد توافق هسته‌ای از سوی نمایندگان کنگره امریکا کارزار تبلیغاتی و مشاوره‌ای “باراک اوباما” رییس‌جمهوری امریکا و “بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر اسرائیل برای جلب حمایت و نظر نمایندگان کنگره درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ آغاز شده است؛ کارزاری که دوئلی مرگبار برای اوباما و نتانیاهو خواهید بود؛ بازی‌ای که تنها یک برنده خواهد داشت.

به گزارش گذارنیوز، موضوع کارزار اوباما – نتانیاهو برای جلب نظر نمایندگان امریکایی به نفع خود در رسانه‌های بین المللی بازتاب گسترده‌ای داشته است. روزنامه امریکایی “نیویورک تایمز” با انتشار گزارشی به تلاش‌های اوباما برای جلب نظر مساعد نمایندگان به نفع توافق اشاره کرده و در این باره می‌نویسد:”اوباما در سخنرانی اخیر خود در یکی از دانشگا‌ه‌های واشنگتن اشاره کرد که خواستار اقناع نمایندگان و توضیح بیشتر درباره جزئیات توافق به آنان است. او همچنین برای ایجاد هراس در میان مخالفان جنگ اظهار داشت که مخالفان امروز توافق همان کسانی هستند که پیشتر حامی جنگ علیه عراق بودند.”

این روزنامه امریکایی در ادامه به نقل از یک مقام کاخ سفیدا که نخواسته نامش فاش شود اشاره می‌کند که اوباما قصد دارد باب گفت‌و‌گو با نمایندگان را باز نگه‌دارد‌. او در این باره گفته است:”رییس‌جمهوری تاکید دارد که از دست دادن فرصت کنونی برای توافق با ایران تبعات وخیمی را به همراه خواهد داشت.”

نیویورک تایمز در ادامه اشاره کرده که قرار است هفته آینده اوباما مصاحبه‌های مطبوعاتی بیشتری را داشته باشد تا بتواند افکار عمومی را برای موافقت با توافق متقاعد کند. مقام‌های کاخ سفید همچنین خبر داده‌اند که “ارنست مونیز” وزیر انرژی امریکا که در جریان جزئیات مذاکرات قرار داشته نیز قرار است توضیحات فنی بیشتری را به نمایندگان ارائه دهد.

تلاش‌های اوباما برای متقاعد کردن نمایندگان امریکایی اما یک روی سکه است. در روی دیگر سکه نخست‌ وزیر اسرائیل کارزار مخالفت خود با توافق هسته‌ای را آغاز کرده است. شبکه خبری الجزیره با انتشار گزارشی اشاره کرده که او درصدد است تا با استفاده از شهروندان امریکایی یهودی مخالف توافق هسته‌ای نمایندگان امریکایی را متقاعد به دادن رای منفی کند. این شبکه خبری گزارش می‌دهد:”در برنامه‌ای که از طریق وب‌کست و از راه دور توسط گروه‌های یهودی در امریکایی شمالی تدارک دیده شده بود نتانیاهو بار دیگر نسبت به دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هشدار داد. او همچنین استدلال کرد که لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران باعث افزایش بی‌ثباتی در منطقه خواهد شد.

الجزیره در ادامه می‌نویسد او اظهارات خود را در حالی بیان کرد که نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که یهودیان امریکایی نظر واحدی درباره توافق هسته‌ای ایران و امریکا ندارند. الجزیره در پایان اشاره می‌کند که نتانیاهو اظهار داشته است:”من از آن رو با توافق مخالفت نمی‌کنم که موافق جنگ باشم بلکه مخالف توافق هستم چرا که معتقدم این توافق ما را در آستانه یک جنگ قرار خواهد داد.” نتانیاهو در حالی کارزار مخالفت با توافق هسته‌ای را آغاز کرده است که لابی چپگرای اسرائیلی “جی استریت” که نزدیک به حزب دموکرات امریکا است کارزاری را برای حمایت از توافق هسته‌ای با ایران سازماندهی کرده است.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس