تاریخ انتشار: ۲۲ خرد ۱۳۹۵

– این روزها که گردش ایام بار دیگر هفته محیط زیست را به رو آورده شاهد آن هستیم که ریزگردها هم در بسیاری از مناطق کشور از جمله البرز نفس ها را به شمار انداخته تا شاید تلنگری برعزم ها برای نجات حال و آینده زده باشند.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا، آنطور که برخی کارشناسان می گویند، پدیده های جورا جور طبیعت ازبالا رفتن دمای هوا گرفته تا گردوخاک در واقع قهر طبیعت از تبرهای بی رحمانه انسانی است که بر پیکره روزگار فرودآمده است.
اینکه روزگاری بیشتر فضای جغرافیایی خاورمیانه پرآب و روزهای گرم سال مردم از نعمت چشمه ساران و خنکای درختان لذت می بردند حکایت از آن داشت که دستان بشر به مرگ جلوه های طبیعی آنقدر آلوده نشده بود.
پشت کردن انسان ها به سلامت طبیعت نتیجه اش آن شد که طبیعت هم این سال ها و روزها بی مهرها را خشمگینانه پاسخ دهد و آثار تخریب ها را به ریه های تنفسی بتاباند.
تغییر فصول و بی نظمی در بارش ها شکل دیگری از قهرطبیعت است که این سال ها نمی توان میانگینی درست برای متوسط بارش ها در نظر گرفت و برای جغرافیای نیمه خشک و خشک کشوری مانند ایران برنامه ریزی کشت وکار کرد.
تخریب فضاهای سبز طبیعی براثر ساخت وسازها یا آتش سوزی های سهوی یا عمدی، برداشت بی رویه از منابع آبی سطحی و زیرزمینی و از همه مهمتر انتشار دود کارخانه ها و خودروها در کنار جنگ های نیابتی دشمنان فرامنطقه ای، فرزندی نامبارک به نام ریز گرد متولد کرد که امان ازنفس ها بریده است.
اگر چه در سال های اخیر شاهد برپایی کنفرانس ها و همایش های بین المللی و منطقه ای برای نجات خاورمیانه از دست قهرطبیعت بودیم اما شاید آنچه سبب شد تا دست برتر، نتیجه نشست ها را ناکام گذارد جنگ های نیابتی است که پشت پرده آنها اراده قدرت های فرامنطقه ای سودجو وفرصت طلب پنهان شده است.
به هرحال گرچه نمی توان جغرافیای ایران را به واسطه مجاورت با کانون های آلوده هوا جدا از پیکره خاورمیانه دانست لیکن آنچه می تواند مرحمی بر زخم های طبیعت کشورمان باشد این است که عزم ها بر جان و دل تک تک مردم و مسئولان این دیار برای نجات طبیعت و محیط زیست کشور استوار شود.
نجات داشته های طبیعی و احیای گونه های از دست رفته جنگلی و گیاهی در کناررعایت الزامات زیست محیطی و نگاه مهربانانه به طبیعت و محیط زیست ، کمترین کاری است که در این برهه خطرساز می تواند آرامشی نسبی به خصم طبیعت برگرداند.
به هرحال دانسته یا ندانسته ضربه های مهلکی بر پیکر محیط زیست و طبیعت کشور در ده های اخیر وارد شده که پسامد خوبی برای نسل های حال و آینده ندارد.
امروز کرج یکی از نمونه های آلوده کشور است که به واسطه ساخت و سازی های بی رویه از سبزینگی تهی شده و بناهای بزرگ ، موقعیت باغشهری از آن گرفته است.
منطقه ای که در دهه های ۴۰ و ۵۰ از مناطق سرسبز کشور به شمار می رفت اکنون با سکونت بیش از یک میلیون و۸۰۰ هزار نفر جمعیت به یکی از کانون های آلوده هوا و زمین تبدیل شده بطوریکه آلودگی هوا در برخی ماه های سال در آن از حالت اضطرار می گذرد.
اگر بارندگی سال آبی جاری را اتفاقی خوب و مبارک بدانیم ساکنان استان البرز حدود ۱۰ سالی است که آنچنان باید و شاید شاهد بارندگی مناسب نبوده و سال های پرآب دهه های گذشته در آن به تاریخ پیوست.
ساکنان این دیار در فصل زمستان کمتر شاهد بارش برف و قندیل های زیبای یخ در کوچه باغ های کرج هستند و بسیاری از جلوه های طبیعی آن به رویا تبدیل شده است.
خشکسالی های پیاپی که بخشی از آن ناشی از تغییرات آب و هوایی بخشی به آلودگی های هوا نسبت داده می شود سبب خشکاندن رودخانه های فصلی و کاهش شدید عمق آب های زیر زمینی دراستان البرز شده بطوریکه دستیابی به آب از عمق حدود ۱۰ به متری در دهه ۵۰ به عمق بیش از ۲۸۰ متری درزمان حال
رسیده است.
در کنار کم بارشی ها، حفر بی رویه صدها چاه عمیق برای مصارف کشاورزی و صنعتی از مواردی است که دست درازی به طبیعت تخریب شده البرز را بیش از حدمتعارف رسانده و نگرانی های عمیقی در کارشناسان و آینده نگران به وجود آورده است.
به هرحال آثار تخریب ها در ایران و البرز کار را به جایی رسانده تا نبض محیط زیست نامیزان شود و فاجعه مرگبار برای حیات انسان ها، گیاهان و جانوران رقم بزند.
بسیج عمومی برای مقابله با بحران های زیست محیطی نباید به هفته ها و مناسبت های خاص موکول کرد بلکه تضمین سلامت انسانی ، گیاهی و جانوری در سرزمین زیبای ایران، مستلزم انجام طرح های ابتکاری در دوبخش اجرایی و فرهنگی است.
هرچند برای هریک از بخش های اقتصادی ، اجتماعی ، علمی و فرهنگی باید طرح های متناسب با آنها در زمان خاص عملی کرد لیکن مساله سلامت و محیط زیست موضوعی نیست که آن را به مرور زمان سپرد.
بی شک کوتاهی در برابر خشم طبیعت آینده ای فاجعه بار برای حیات انسان ها و جانوران رقم می زند هرچند که این خشم طبیعت اکنون درلفافه گردوخاک تپش قلب ها را به شمارش انداخته است.
۱۵ تا ۲۱ خردادماه هفته محیط زیست نامگذاری شده است.
۶۱۵۵

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس