تاریخ انتشار: ۲۰ اسف ۱۳۹۳

سی ان ان گزارش داد نامه سناتورهای جمهوریخواه به ایران انتقادات گسترده ای را به دنبال داشته است. به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا کاخ سفید به شدت به نامه سناتورهای جمهوریخواه خطاب به ایران واکنش نشان داد و آن را غیرمسئولانه و مداخله در امور مربوط به قوه مجریه دانست. حتی جو بایدن […]

سی ان ان گزارش داد نامه سناتورهای جمهوریخواه به ایران انتقادات گسترده ای را به دنبال داشته است.

سی ان ان

به گزارش گذارنیوز به نقل از آریا کاخ سفید به شدت به نامه سناتورهای جمهوریخواه خطاب به ایران واکنش نشان داد و آن را غیرمسئولانه و مداخله در امور مربوط به قوه مجریه دانست. حتی جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا نیز بیانیه ای خشم آلود صادر کرد و نامه سناتورها را دون شان این نهاد دانست. در حالیکه سناتورها در این نامه خواستند درباره نقش خود در سیاست خارجی آمریکا به ایران درس بیاموزند، بایدن تلاش کرد به سناتورها درس یاد بدهد و از توافقاتی مثال زد که در طول قرنها امضا شده است و اصلا به تایید و رای کنگره نیاز نداشته است که از جمله آنها برچیدن تسلیحات شیمیایی سوریه و استقرار نیروها در افغانستان بوده است. او پیام نامه جمهوریخواهان را غلط و در عین حال خطرناک توصیف کرده و تصمیم سناتورها را برای دور زدن و تضعیف رئیس جمهور و زیر پا گذاشتن قانون اساسی توهین به خود تلقی کرده است. حتی هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا نیز از این نامه انتقاد کرد. البته کاخ سفید نگفته است این نامه به مذاکرات با ایران لطمه می زند اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد این نامه به امنیت ملی آمریکا ضربه می زند و آن را مداخله در مذاکراتی بسیار حساس توصیف کرد. البته هفت سناتور جمهوریخواه این نامه را امضا نکرده اند که از جمله آن باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا است. او به رسانه ها گفت احساس می کرد این نامه نمی تواند نتیجه ای را که مطلوب اوست حاصل کند. البته کورکر هنوز اصرار دارد که کنگره باید مهر تایید نهایی را به توافق جامع بزند و این همان چیزی است که او در طرح خود روی آن تاکید دارد و معتقد است طرح او بهتر می تواند نتیجه مطلوب را حاصل کند.
البته دیگر سناتورهای جمهوریخواه نیز نظر خود را دارند.
سوزان کالینز سناتور جمهوریخواه گفت به نظر من درست نبود ما به آیت الله ایران (رهبر معظم ایران) نامه می نوشتیم و نظام قانون اساسی و حکومت خود را برای او تشریح می کردیم و توضیح می دادیم. البته مطئمن نیستم آیت الله (خامنه ای) به این مسئله اهمیت دهد که گروهی از سناتورهای آمریکایی چگونه فکر می کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس