تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۴
مهدی خزعلی در گفتگو با گذارخبر:

مطمئن باشید در صورت ارائه لیست اصلاح طلبان این لیست رای خواهد آورد چرا که در مقابل نمایندگان فعلی مجلس، چوب هم موفق خواهد شد چه رسد به خرد جمعی اصلاح طلبان.

دکتر مهدی خزعلی فرزند مرحوم  آیت الله خزعلی در گفت و گو با “گذارخبر” درباره مقصران فاجعه منا گفت: متولی حج حکومت حجازاست (نمی خواهم بگویم عربستان سعودی که یک اسم مجعول متعلق به یک قبیله غاصب است)، آل سعود که به حق یا ناحق در آنجا حکومت می کنند، مسئول مستقیم این حادثه هستند و هیچ توجیهی جز بی کفایتی آنها  وجود ندارد.

وی با توجه به برخورد دولت عربستان بعد از حادثه گفت: برخی از مفتی های عربستان حرف های نامربوطی می زنند، این که یک مفتی می گوید:” اینها می خواسته اند در این سرزمین مقدس بمیرند!”،  قریب به پنج هزار نفر حاجی جان باخته اند و همین امر دیگر جای بحثی باقی نمی گذارد، درآن مکان مقدس کسی قصد خودکشی که ندارد واین حرف ها را در رابطه با حادثه جرثقیل هم می زدند و می گفتند  جرثقیل سجده کرده است، اینگونه ادبیات است که دل مردم را بدرد می آورد. مطمئناً نیروهای سعودی که بایستی ازدحام جمعیت را کنترل و کارهای امدادی را شروع می کردند هیچ گونه کمک و فعالیتی نکردند و خیلی از این عزیزان از گرما جان باخته اند در صورتی که با کمی کار امدادی حداقل نصف این ها زنده می ماندند اما نیروهای سعودی هیچ تلاشی برای تشخیص مرده از زنده هم انجام نداده اند و مسلما این رفتارها قابل توجیح نیست بنده به عنوان یک پزشک عرض میکنم شما با یک عده مصدومی که روی هم ریخته اند رفتاری انجام داده اید که کاملا محکوم است و این نشان دهنده آن است که شما صلاحیت اداره حج را ندارید، قطعا باید مدیدیرت حج از آل سعود گرفته بشود و توسط کشورهای کنفرانس اسلامی اداره شود.

مدیرمسئول موسسه فرهنگی انتشاراتی حیّان با اشاره به فرضیه عمدی یا غیر عمدی بودن این حادثه افزود: این گونه صحبت ها عقلایی نیست اینکه می گویند برخی افراد ما را ربوده اند و غیره، درست نیست و این کاملا یک حادثه بوده است فقط موضوع مشخص آن است که نیروهای خبره عربستان درگیر جنگ یمن بوده اند، اما شک نکنید که عمدی در کار نبوده.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به سفر رئیس جمهور به نیویورک و سخنرانی وی در سازمان ملل گفت: قطعا بعد از سال هایی که عقلانیت تعطیل بود یک حرکت مدبرانه و عقلانی انجام شد و صحبت هایی مطرح شد که دنیا را به تنش و مقابله تشویق نمی کند و در کل سفر را موفق ارزیابی می کنم.

وی ادامه داد: وقتی ما در تنگنای وقت هستیم “الاهم و فلاهم” می کنیم اولویت اول ما در دیدارها باید حفظ منافع کشور علی الخصوص منافع اقتصادی باشد اگر بنا به دیدار با کشور های غربی باشد باید اولویت با ملاقات های اصلی قرار گیرد،کشور هایی مانند ونزوئلا و امثال این کشورهایی که در دوره قبل از ما ارتزاق کردند و هیچ وقت چیزی به ما ندادند در وحله دوم قرار می گیرند حتی برای حمایت از کشور های منطقه اولویت باید  کسب درآمد باشد و بعد حفظ منافع این کشورها.باید طلب های خودمان از غرب را بگیریم، تا به این ها کمک کنیم.

مهدی خزعلی با اشاره به دست دادن وزیر امور خارجه با باراک اوباما خاطر نشان کرد: در دوره دولت اصلاحات آقای خاتمی را مجبود می کردند در دستشویی پنهان شود که با رئیس جمهور وقت آمریکا در راه رو های سازمان ملل برخورد نکند، این کارغلط بود، امروز اگر فرض را بر این بگذاریم که حتی این دست دادن با برنامه ریزی قبلی انجام شده باشد،  باید بگویم حرکتی بسیار مدبرانه و درست بوده، اینگونه رفتارها فتح بابی برای مذاکره با آمریکا و وصول مطالبات ایران است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سوالی در رابطه با کارکرد تشکیل شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: در سال ۹۲ ما با یک نفر سروکار داشتیم اما در مجلس چون در شهرستان ها به صورت قومی و قبیله ای سبد رای پر خواهد شد کار اتحاد مشکل تر خواهد بود، تشکیل شورای عالی، شورای هماهنگی و شورای مشورتی همه حرکت های رو به رشدی هستند که نتیجه آن شاید به اتحاد ۱۰۰درصدی نرسد اما قطعا پیروزی را در پی خواهد داشت چرا که ما کاندیدا های سفید و خوب – که از سد شورای نگهبان عبور کنند- کم نداریم، تقریبا برای هر کرسی سه کاندیدا موجود است.مطمئن باشید در صورت ارائه لیست اصلاح طلبان این لیست رای خواهد آورد چرا که در مقابل نمایندگان فعلی مجلس، چوب هم موفق خواهد شد چه رسد به خرد جمعی اصلاح طلبان.

خزعلی در پاسخ به این سوال که کاندیدا خواهید شد یا خیز با کنایه گفت: برای تکمیل کلکسیون رد صلاحیت ها حتما کاندیدا خواهم شد!

فرزند ارشد مرحوم آیت الله خزعلی درباره درگذشت پدر گفت: برای من مصیبتی بزرگتر از این وجود ندارد چراکه من از دو جهت عزادار شدم: مصیبت داغ پدر و جفای برادر!  اما ما جز صبر و سکوت کاری انجام ندادیم در همین مجالس یادبود پد، با روی باز همه مخالفین رو پذیرفتیم. در یکی از همین مراسم ها جناب آقای صدیقی که با پدر عقد اخوت بسته بودند و به لحاظ سیاسی کاملا در جناح اصولگرا تعریف می شوند پیشانی من را بوسید و گفت برایتان دعا می کنیم و در همین مراسم وقتی با آیت الله جنتی هم صحبت شدم به ایشان گفتم:” که پدر شما را خیلی دوست داشت و همیشه می گفت من و جنتی یک روحیم در دو بدن” وایشان هم در جواب گفت:” شما خلف صالح پدر هستید و مرحوم شما را خیلی دوست می داشتند” در دین مبین ما روابط اینگونه تعریف می شود اما متاسفانه برخی ها تندروی های غیرمعقول دارند، ما همیشه با روی بازازمخالفین مان استقبال می کنیم.

دکتر خزعلی در پایان خاطر نشان کردند: ناگفته های فراوانی از وصیت نامه پدر، مراسم تشیع جنازه و جفاهای نزدیکانم دارم که در زمان خودش آنها را خواهم گفت.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس