تاریخ انتشار: ۱۵ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] در هر رویداد ورزشی و غیرورزشی، ثبت آمار و رکوردهای جدید از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است؛ اما یکی از زیرمجموعه های اطلاعات آماری، ثبت نخستین اتفاق هاست. ویژگی این دسته از آمارها تغییر ناپذیر بودن آنهاست. یعنی وقتی نخستین مدال به نام ورزشکاری ثبت شد، دیگر نمی توان عنوان نخستین یا اولین […]

[ad_1]

در هر رویداد ورزشی و غیرورزشی، ثبت آمار و رکوردهای جدید از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است؛ اما یکی از زیرمجموعه های اطلاعات آماری، ثبت نخستین اتفاق هاست. ویژگی این دسته از آمارها تغییر ناپذیر بودن آنهاست. یعنی وقتی نخستین مدال به نام ورزشکاری ثبت شد، دیگر نمی توان عنوان نخستین یا اولین را از آن خود کرد زیرا تنها یکبار ثبت شده و برای همیشه پابرجا خواهد بود.

به گزارش وب سایت رسمی نود، اولینها یا نخستین رکوردها می تواند متعلق به اشخاص، ورزشکاران، کشورها یا …. باشند. در این گزارش قصد داریم اولین های ثبت شده در تاریخ بازی های المپیک را به طور مختصر مرور کنیم.

اولین ماده ورزشی که در بازی های المپیک برگزار شد، دور اول ماده صد متر سرعت بود که در تاریخ ۶ آوریل ۱۸۹۶ برگزار شد.

اولین ورزشکاری که در بازی های المپیک به عنوان قهرمانی و در نتیجه مدال طلا دست یافت، جیمز برندن از ایالات متحده آمریکا در ماده پرش سه گام بود (نخستین فینال برگزار شده در بازی های المپیک آتن، و در واقع در تاریخ این بازیها، فینال ماده پرش سه گام بود)

نخستین برادرانی که موفق هر دو موفق به کسب مدال طلای بازی های المپیک شدند، جان و سامر پین از کشور آمریکا بودند که به ترتیب در مواد تپانچه جنگی ۲۵ متر و تپانچه ۳۰ متر آزاد به عنوان قهرمانی دست یافتند.

نخستین دوره حضور زنان در بازی های المپیک به دومین دوره بازیها در سال ۱۹۰۰ به میزبانی پاریس برمی گردد.

نخستین زنان ورزشکاری که در المپیک به میدان مسابقه رفتند، هلن دی پورتالس سوئیسی در رشته کروکت بود که در تاریخ ۲۲ می ۱۹۰۰ بازی کرد. ماریه اونر و امه بروهی دو ورزشکار زن از کشور فرانسه بودند که در تاریخ ۲۸ ژوئن در رشته ورزشی کروکت بازی کردند.

نخستین ورزشکار زنی که در بازی های المپیک به مدال دست یافت، شارلوت کوپر از کشور انگلیس بود که در رشته تنیس انفرادی شرکت کرد. البته شارلوت کوپر نخستین زن طلایی در تاریخ المپیک نیست، زیرا هلن دی پورتالس به عنوان عضوی از تیم قایقرانی سوئیس به مدال طلا دست یافت.

نخستین دوره ای که ورزش های تیمی به بازی های المپیک وارد شد، سال ۱۹۰۰ در پاریس بود که در آن دوره رشته فوتبال جزء رشته های ورزشی بازیها بود.

نخستین سیاهپوستی که در بازی های المپیک به رقابت پرداخت، کونستانتین هنریکز زوبیه را بود که در بازی های ۱۹۰۰ پاریس حضور داشت.

و البته نخستین سیاهپوستی که مدال طلای بازی های المپیک را کسب کرد، جان تیلور آفریقایی – آمریکایی بود که در تیم دوومیدانی آمریکا در بازی های المپیک ۱۹۰۸ لندن عضویت داشت.

نخستین دوره ای که تیمها و ورزشکاران به عنوان نمایندگان کشورها شرکت می کردند نه تیم های باشگاهی یا به صورت انفرادی، بازی های المپیک ۱۹۰۸ لندن بود.

نخستین دوره ای که ورزشکاران هر کشور پشت پرچم کشور خود در استادیوم اصلی بازیها رژه رفتند، بازی های المپیک ۱۹۰۸ بود.

نخستین خواهر و برادری که صاحب مدال المپیک شدند، ویلیام داد قهرمان رشته تیر و کمان بود؛ خواهر ویلیام یعنی شارلوت داد هم به نشان نقره رشته تیر و کمان بانوان دست یافت. آنها در المپیک ۱۹۰۸ لندن حضور داشتند.

نخستین کشور آسیایی که در بازی های المپیک شرکت کرد، ژاپن بود که در المپیک ۱۹۱۲ استکهلم حضور داشت.

نخستین مدال طلای زنان در رشته شنا توسط سارا فانی دوراک از استرالیا به دست آمد که در رشته ۱۰۰ متر آزاد در المپیک ۱۹۱۲ اول شد.

المپیک ۱۹۱۲ استکهلم نخستین دوره از این رقابتها بود که کشورهایی از هر پنج قاره در آن حضور داشتند.

نخستین دوقلوهایی که صاحب مدال طلای المپیک شدند، دو برادر سوئدی به نام های ویلهم کاربرگ (برنده سه مدال طلا) و اریک کاربرگ (برنده دو مدال طلا) بودند که در رشته تیراندازی در المپیک ۱۹۱۲ استکهلم به این مدالها دست یافتند.

نخستین حادثه مربوط به مرگ یک ورزشکار در جریان رقابتها، در المپیک ۱۹۱۲ استکهلم روی داد. فرانسیسکو لازارو دونده پرتغالی به خاطر گرمازدگی و نارسایی قلبی، در کیلومتر ۲۹ رقابت دو ماراتن به زمین افتاد و روز بعد هم درگذشت.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس