تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴

سردارجزایری معزز، مردم سالاری را هرطور که تعریف نماییم محدود بودن قدرت به قانون، و پاسخگو بودن آن، دو رکن بنیادی مردم سالاری می‌باشند.

به گزراش “گذارخبر” صادق زیبا کلام استاد دانشگاه تهران نامه سرشگاده ای را خطاب به سردار مسعود جزایری در رابطه با برجام نوشته است که متن این نامه در ادامه می آید؛
بسمه تعالی
سردار مفخم جناب سرلشکرمسعودجزایری
معاونت محترم فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
باسلام وتحیات، ازآن مقام منیع نقل شده بود که حضرتعالی فرموده بودند «چنانچه» برجام «درمواردی منجربه محدودیتی برای قوای مسلحه شود، سپاه آنرا باجرا نخواهد گذارد و این را هم به مسئولین داخلی و هم به خارجی‌ها اعلام کرده‌اید
جناب سردار جزایری عزیز، من نسبت به کم وکیف آنچه فرموده‌اید هیچ علم و اطلاعی ندارم و نمی‌دانم کدام قسمت ازبرجام ممکن است به تضعیف توان رزمی سپاه منجر شود.
آنچه که دراین اظهارنظراسباب شگفتیم شد آن بود که چه راحت جنابعالی می‌فرمایید که سپاه اگر با موضوعی موافق نباشد آنرا اجرا نخواهد نمود.
یعنی سپاه می‌تواند ازبالای سرمقامات رسمی
ومسئول کشورامرو نهی نموده و خود را موظف به رعایت تصمیمات نهادهای رسمی نظام نمی‌داند. بنده تصورم آن بود که توافق هسته ایی محصول بیست ماه مذاکرات مقامات ذیربط و مورد تاییدارکان‌ها و نهادهای نظام ازجمله تیم مذاکره کننده، هیات دولت و اکثریت مجلس می‌باشد. بنابراین تمام نهادهای کشور، ازجمله سپاه، موظف به اجرای کامل آن هستند. اما اینطور که جنابعالی می‌فرمایید سپاه خود را ازاین قاعده کلی مستنثی می‌داند.
سردارجزایری بزرگوار، نمی‌دانم اینجایگاه فرا قانونی که جنابعالی برای سپاه قائل هستید را براساس کدام اصل ازقانون اساسی یا مصوبات مجلس شورای اسلامی استخراج کرده‌اید؟ همه تلاش‌های اجداد و نیاکان ما دردوانقلاب مشروطه و اسلامی بهمراه سایرتلاش‌ها ومبارزات یکصد ساله اخیرایران بمنظورتحقق حاکمیت قانون بوده. بمنظورآن بوده که هیچ نهادی نتواند خود را بالاترازقانون دانسته وقدرتش درمحدوده اختیاراتی باشد که قانون آنرا تعیین نموده. درحالیکه رویکرد جنابعالی به اختیارات سپاه بگونه ایی است که عملا آنرا در ورای هر گونه قانون قرار می‌دهد. آیا جنابعالی موردی را می‌توانید ذکر نمایید که سپاه می‌خواسته امری تحقق پیدا نماید و چون قانون مانع بوده، سپاه نتوانسته آن امر را تحقق ببخشد؟ سردارجزایری معزز، مردم سالاری را هرطور که تعریف نماییم محدود بودن قدرت به قانون، و پاسخگو بودن آن، دو رکن بنیادی مردم سالاری می‌باشند. اگربه هردلیلی این دو اصل مخدوش شوند نمی‌دانم چگونه عنوان مردم سالاری را بتوان برآن نظام اتلاق نمود.
ایام بکام باد
صادق زیباکلام
هفدهم مهرماه یکهزاروسیصدونودوچهار

 

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس