تاریخ انتشار: ۰۱ خرد ۱۳۹۴

سه هفته مانده به سالگرد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم یک نامه محرمانه که مربوط به آن دوران است سر از رسانه ها در آورده است . مخاطب این نامه دکتر علی اکبر ولایتی است و پای آن را هم مرحوم آیت الله مهدوی کنی امضا کرده است . به گزارش گذارنیوز دراین نامه از علی […]

سه هفته مانده به سالگرد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم یک نامه محرمانه که مربوط به آن دوران است سر از رسانه ها در آورده است .

ولایتی

مخاطب این نامه دکتر علی اکبر ولایتی است و پای آن را هم مرحوم آیت الله مهدوی کنی امضا کرده است .
به گزارش گذارنیوز دراین نامه از علی اکبر ولایتی خواسته شده که از نامزدی در انتخابات انصراف دهد .غلامعلی حداد عادل،محمد باقر قالیباف و علی اکبر ولایتی ائتلافی موسوم به سه گانه اصولگرایان ایجاد کرده بودند و بنا بود بر اساس نظرسنجی ها در نهایت فقط یکی از آن ها در عرصه انتخابات باقی بماند اما در نهایت این اتفاق محقق نشد.
بعد از برگزاری انتخابات و شکست اصولگرایان حرف و حدیث های فراوانی در این مورد مطرح شد اما بیشتر گفته می شد که از سوی آیت الله مهدوی کنی تلاش هایی برای برقراری تماس تلفنی با دکتر ولایتی انجام شده بوده اما این ارتباط تلفنی به دلیل در دسترس نبودن دکتر ولایتی میسرنشده بوده است. جعفر شجونی در این باره اینگونه از آیت الله مهدوی کنی نقل کرده است :«آقای مهدوی کنی به من گفته بود «دیگر ولایتی را نمی‌توانم پیدا کنم، هرچه زنگ می‌زنم پاسخ نمی‌دهد» »
اما حرف و حدیث ها که ادامه پیدا کرد برخی از وجود یک نامه هم خبر داده بودند .عضو شورای مرکزی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،گفت: ولایتی درخواست آیت الله مهدوی کنی برای انصراف از انتخابات را قبول نکرد
محمدرضا آشتیانی عضو شورای مرکزی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به ماجرای نامه آیت الله مهدوی کنی به ولایتی در آستانه برگزاری انتخابات، گفته بود:مهمترین مساله در این انتخابات این بود که اصولگرایان وحدت را نپذیرفتند، حتی با وجود اینکه برخی گفته بودند اگر جامعتین بگوید ما کنار برویم، کنار خواهیم رفت، اما این کار را نکردند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در خصوص انتخابات ریاست جمهوری و عدم موفقیت اصولگرایان آسیب شناسی داشته است، افزود:مهمترین مساله در این انتخابات این بود که اصولگرایان وحدت را نپذیرفتند و کار به جایی رسید که حتی با وجود اینکه برخی گفته بودند اگر جامعتین بگوید ما کنار برویم، کنار خواهیم رفت و یا احیانا اگر نظرسنجی ها نشان داد فرد دیگری جلو است، ما کنار می رویم اما این کار را نکردند.
عضو شورای مرکزی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به این سوال که آیا جامعتین تدبیری برای وحدت اصولگرایان اندیشید؟اظهار داشت:جلساتی در این زمینه برگزار شد و حتی قبل از اینکه تبلیغات آغاز شود، اعضای ائتلاف سه گانه نشستی را با روحانیت برگزار کردند و آقای حدادعادل در این نشست قول داده بود که هرگاه ببینم لطمه ای به اصولگرایان وارد می شود از عرصه کنار می روم و این کار را انجام داد، اما بقیه اعلام آمادگی نکردند.وی در خصوص اینکه آیا بزرگان جامعه مدرسین و جامعه روحانیت درخواستی از ولایتی برای انصراف از انتخابات ریاست جمهوری داشتند،گفته بود: بنده شنیده ام آیت الله مهدوی کنی در نامه ای از ولایتی خواسته بود که از عرصه انتخابات ریاست جمهوری انصراف دهد اما تعلل کرده بود و یا احساس کرده بود که زمینه برای رای آوری اش وجود دارد و این درخواست را قبول نکرده بود.

مجادله دنباله دار
اما مباحثه بر سر آنچه در سال ۹۲ روی داد مدت زیادی است که دنبال می شود ؛ حتی در سطح نامزدهای آن انتخابات .
غلامعلی حداد عادل ،نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی سال گذشته در همایش بصیرت سیاسی در پرتو اصولگرایی در بوشهر باردیگر گریزی داشت به انتخابات و گفته بود:«کسانی هم که در انتخابات می فهمند اگر تعدد نامزدها باشد، شکست می خوردند اما باز هم لجاجت می کنند و هرچه به آنها گفته می شود که واقعیت چیست اما قبول نمی کنند و وقتی هم که نتیجه انتخابات معلوم شد آن زمان هر کدام، دیگری را متهم می کند که در نهایت دودش به چشم همه می رود.»
این در حالی است که پیش از آن هم حداد عادل در تحلیل انتخابات به صورت تلویحی دیگر اعضای ائتلاف و به ویژه ولایتی را متهم به عهد شکنی کرده بود که البته علی اکبر ولایتی همان زمان طی یادداشتی به اظهارات حدادعادل درباره ائتلاف ۱+۲ پاسخ داد .
وی در یادداشت خود نوشته بود:من از اظهارات اخیر آقای دکتر حداد عادل تعجب کردم؛ چرا که ایشان بخشی از مسائل پشت پرده ائتلاف ۱+۲ را اطلاع دارند و می دانند که توافقات مورد ادعای طرف مقابل عاری از صحت است.البته دلیل کنار کشیدن ایشان از ادامه رقابت‌ها نیز چیز دیگری بوده است، زیرا در بیانیه انصراف خود اعلام نکردند که به نفع ائتلاف و یا حتی شخص خاصی کنار می‌روند.
در یک ماهه اخیر حجم تخریب و تهمت علیه بنده چنان بوده که گاه دیگران را به تاسف وامی داشت. شرایط ائتلاف را ناقص و یک سویه بیان می کنند و تصور می‌کنند که تکرار یک حرف نادرست موجب تصدیق آن خواهد شد که یقینا چنین نیست.
آنچه به اینجانب مربوط می‌شده است را پاسخ نگفتم تا شیرینی حماسه حضور ملی در انتخابات در کام ملت تلخ نشود.اکنون که در آستانه ماه مبارک رمضان یعنی ماه تهذیب و خود سازی قرار داریم، ترجیح می‌دهم سکوت خود را ادامه دهم، اما این خویشتن داری منوط به پایان یافتن رفتارهای غیر اخلاقی است.
عالم سیاست، پختگی، وزانت و صبوری می‌طلبد.‌خود و دیگران را به صبر و مدارا و واقع بینی سفارش می‌کنم.پر واضح است که اخلاق مداری در سیاست امری نیست که لقلقه زبان باشد و سابقه رفتارهای سیاسی یک فرد بهترین گواه آن است.
بودم آن روز من از طائفه دُرد کشان       که نه از تاک ، نشان بود و نه از تاک نشان

نامه

حالا اما پای یک نامه به میان آمده است .نامه ای که دیگر بازار گمانه زنی ها را سرد می کند  آن دستنوشته می گوید که واقعا آیت الله مهدوی کنی رسما از دکتر ولایتی درخواست کناره گیری کرده بوده است . اما چه کسی این نامه را رو کرده است و سوال مهم تر اینکه این نامه چرا رو شده است ؟
چه هدف سیاسی موجب شده که دکتر ولایتی با چنین شرایطی مواجه شده شود ؟ مسئول دفتر مرحوم آیت الله مهدوی کنی در مجلس خبرگان  در این مورد گفته است: تخریب دکتر ولایتی در شرایط کنونی که ایشان در تحولات منطقه ای و بخصوص مسائل هسته ای به عنوان عنصری فعال و موثر نقش آفرین است، غرض آلود ، تامل برانگیزو عین بی تدبیری و کج فهمی است.
داماد آیت الله مهدوی کنی تاکید کرد: اما با کمال تاسف یکی‌، دو روز پس از انتشار مصاحبه ایشان با سایت مربوط به دفتر مقام معظم رهبری و اعلام مواضع بسیار پخته، محکم و اصولی ایشان در بحث هسته‌ای دیدیم یکی از سایت‌هایی که اداره‌کنندگانش از عناصر سمپات ملی – مذهبی‌ها هستند اقدام به انتشار متن نامه‌ای از مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی خطاب به ایشان کردند که مربوط به ۲ سال پیش و جریانات انتخابات ریاست جمهوری بود و به دنبال آن بلافاصله برخی سایت‌های نسبتا خوشنام نیز کورکورانه و بدون توجه به اهداف و اغراض پشت صحنه انتشار نامه آن را بازنشر دادند.
مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی در همان ایام رقابت‌های انتخاباتی توصیه‌های متعددی برای برخی از کاندیداها در جبهه اصولگرایی داشتند که عموما نصیحت‌های پدرانه و توصیه‌هایی به اشخاص بود و این البته مختص به دکتر ولایتی نبود.بنده شهادت می‌دهم که آن مرحوم به هیچ وجه راضی به انتشار عمومی هیچ یک از این توصیه‌ها و بعضا نامه‌ها نبودند، حال چطور پس از ۲ سال آن هم فقط آنچه مربوط به دکتر ولایتی و در چنین شرایطی که ایشان آن مواضع شایسته و محکم را در بحث هسته‌ای ارائه داده‌ و به عنوان یک عنصر فعال در عرصه دیپلماسی کشور بویژه در منطقه پیرامونی نقش‌آفرین هستند منتشر می‌شود، جای تامل دارد.
به نظر می رسد برای اینکه متوجه شویم  چه کسی این نامه را رو کرده است باید نگاهی هم به انتخابات مجلس داشته باشیم .به اینکه وزنه دکتر ولایتی کدام طیف را سنگین تر می کرده و چه کسانی از این رویداد ناخوشنود بوده اند! شاید پای یک جدال نیابتی هم وسط باشد ؛ نامه ای با طعم هشدار به علی لاریجانی .

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس