تاریخ انتشار: ۲۱ ارد ۱۳۹۵

یک سال مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ احزاب و جریان‌ها به تکاپو افتاده و به دنبال مطرح کردن خود در میان مردم هستند.

به گزارش “گذارنیوز” مرداد ماه سال ۹۲ بود که حکم ریاست جمهوری حسن روحانی تنفیذ و  وی راهی پاستور شد. دوسال و ۹ ماه از ریاست روحانی می‌گذرد و او توانسته است به مهمترین وعده انتخاباتی خود عمل کند. وعده‌ای که با عملی شدنش روحانی را چند قدم به جلو پیش برده و محبوبیتی بیش از پیش در میان هوادارانش به دست آورده است.

اما یک سال مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ باقی مانده است و احزاب و جریان‌ها به تکاپو افتاده و به دنبال مطرح کردن خود در میان مردم و حضور پررنگ در عرصه انتخابات ۹۶ هستند.

کرسی ریاست پاستور، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن رد شد و جریان‌های سیاسی فعال هر طور که شده خواهان به دست آوردن این کرسی هستند و بر همین اساس از هم اکنون به دنبال رایزنی های لازم برای حضور هرچه بهتر در انتخابات سال آینده هستند.

پس از انتخابات مجلس و شکست اصولگرایان، همه نگاه‌ها به انتخابات سال آینده معطوف شده است، دلواپسان و اصولگرایان به دنبال یک دوره‌ای کردن حسن روحانی و جبران شکست انتخابات های اخیر هستند. اما در طرف مقابل روحانی با برگ برنده برجام و توافق هسته‌ای توانسته است نظر بسیاری از طبقات جامعه را به سوی خود جلب کند و خود را برای ۴ سال دیگر رئیس‌جمهور ایران ببیند.

در این شرایط اما مطرح شدن چهره های سیاسی مختلف به منظور حضور در انتخابات سال آینده آغاز شده است و نام هایی همچون روحانی، جلیلی، قالیباف و احمدی‌نژاد از جمله این چهره ها هستند که بیش از سایر سیاستمداران مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته اند و از  این افراد به عنوان نامزدهای احتمالی انتخابات ۹۶ یاد می‌شود.

به طور مثال به گفته بسیاری از تحلیلگران احمدی‌نژاد تحرکات انتخاباتی خود را آغاز کرده است و با سفرهای استانی که همچنان ادامه دارد به دنبال دیده شدن و جذب رای است. علاوه بر احمدی‌نژاد و تحرکات‌اش در ذیل به فعالیت‌های برخی دیگر از این نامزدهای احتمالی اشاره می‌کنیم:

شخصــــیــت

توضیـــــح

حسن روحانی

روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان عزم خود را برای ریاست ۴ ساله دیگر جزم کرده است و هیچ علاقه‌ای ندارد تا از وی به عنوان رئیس‌جمهور تک دوره‌ای یاد شود. وی این روزها به امور روزمره ریاست جمهوری مشغول است که بیشتر برنامه ها به دیدارهای دیپلماتیک معطوف شده است.

محموداحمدی‌نژاد

رئیس‌دولت نهم و دهم که مدتی سکوت را اختیار کرده بود ، اخیرا در اظهاراتی اعلام کرده بود که درسال۹۶ همدیگر را می‌بینیم. کنایه‌ای به رقیبان و خبری از آمدن دوباره وی.

وی سفرهای انتخاباتی‌اش را از سال گذشته آغاز کرده است و اخیرا به کرمان سفر کرده و بسیاری از اصولگرایان نیز تاکید دارند که وی فعالیت انتخاباتی خود را شروع کرده است.

سعید جلیلی

رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای که حدود ۷ سال مسئولیت پرونده مذاکرات را در اختیار داشت نیز از جمله چهره هایی است که از آن به عنوان یکی از گزینه های جدی برای حضور در انتخابات یاد می سود. وی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲شرکت کرد و توانست فقط ۴ میلیون رای به دست بیاورد. جلیلی در مقایسه با محمود احمدی نژاد کمتر اظهارنظر می کند. وی اما اخیرا در کنایه ای خطاب به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفته است رفتار چند ماه اخیر نشان داده است که سلاح تحریم با اقدام و عمل بی‌اثر می‌شود نه با لبخند. نشان داده است لبخند به گرگ جواب نمی‌دهد. لبخند به کسانی که ماهیت استکباری دارند سلاح مؤثری برای کنترل اسلحه آنها نیست. اقدام و عملی که مدام بدان تأکید می‌شود اینجا خودش را نشان می‌دهد. او باید بفهمد شما واقعاً این را بی‌اثر می‌کنید. وقتی او برخی تمهیدات و ساز و کارها را ایجاد می‌کند برای این است که بتواند سایه این سلاح را نگه دارد.

محمدباقر قالیباف

شهردار اصولگرای تهران که در انتخابات سال ۹۲ رقابت را به حسن روحانی باخت، به دنبال این است تا شکستش را جبران کند. وی طرفدارانی را هم دارد و به انتخابات بعدی امیدوار. قالیباف اخیرا نمایندگان مجلس را به ضیافت شام دعوت کرد و با آنان صحبت کرد؛ همچنین در کنار رقیب انتخاباتی‌اش حسن روحانی نمایشگاه کتاب در شهر افتاب را افتتاح کرد.

حزب موتلفه

اسدالله بادامچیان عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در گفت‌وگویی که با نامه‌نیوز داشت، به صراحت اعلام کرد که برای انتخابات ۹۶ یک نازمزد موتلفه‌ای معرفی خواهند کرد و به عرصه انتخابات و رقابت وارد خواهند شد.

علی لاریجانی

گمانه زنی‌ها در خصوص ورود لاریجانی به عرصه رقابت وجود دارد. وی با ختم به خیر کردن پرونده برجام در مجلس توانست نظر بسیاری از هر دوجناح را به خود جلب کند.البته اگر لاریجانی بتواند ریاست مجلس را بدست بیاورد بعید است که به فکر ریاست‌جمهوری باشد، اما در غیر اینصورت بی شک نیم نگاهی هم انتخابات ۹۶ خواهد داشت.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس