تاریخ انتشار: ۱۲ شهر ۱۳۹۴
احمد پور نجاتی:

اگر مجلس آینده مجلسی باشد که اکثریت قاطع اصلاح‌طلبی داشته باشد و در آن مجلس دکتر عارف هم به عنوان سر لیست اصلاح‌طلبان مطرح شود می‌توان پیش بینی کرد که ریاست مجلس با چه کسی خواهد بود.

روزنامه آرمان در گفت وگویی با احمد پورنجاتی نوشت:اگر مجلس آینده مجلسی باشد که اکثریت قاطع اصلاح‌طلبی داشته باشد و در آن مجلس دکتر عارف هم به عنوان سر لیست اصلاح‌طلبان مطرح شود می‌توان پیش بینی کرد که ریاست مجلس با چه کسی خواهد بود. اما اگر مجلس آینده با اکثریت اصولگرا باشد و اقلیت موثری از اصلاح‌طلبان نیز حضور داشته باشند و در سر لیست اصلاح‌طلبان هم دکتر عارف باشد مشخص است که این موقعیت، شرایط متفاوتی را رقم خواهد زد.

به گزارش “گذار” اهم مباحث این گفت و گو را در ادامه بخوانید:

**اینکه در آینده چه کسی برای اصلاح‌طلبان محوریت داشته باشد و دکتر عارف در کنار دیگر اصلاح‌طلبان جریانی موازی ایجاد کند، قطعا وجود نخواهد داشت.

**آنچه که مشخص است عدم حضور ناطق نوری در انتخابات آینده است، بنابراین فرض این مساله که وی در فضای سیاسی کشور می‌تواند چه نقشی ایفا کند، شاید چندان معقول نباشد. پس از سال ۸۴ و اقداماتی که اصولگرایان انجام دادند ناطق نوری به‌طور کلی از فضای اصولگرایان دور شد و اکنون هم من از خود ایشان شنیدم که خود را فراجناحی می‌دانند. ایشان پس از انتخاب احمدی‌نژاد تصمیم گرفته‌اند منتسب به جریان خاصی نباشند و تنها به نفع منافع ملی نقش ایفا کنند. در سال ۹۲ نیز دیدم که ایشان نقش موثری در انتخابات داشتند، هر چند که این نقش و حضور مستقیم نبود. قطعا این مساله که ناطق نوری در اتاق فکر نظام حضور داشته باشد می‌تواند در تامین منافع ملی تاثیر‌گذاری بیشتری داشته باشند.

** جریان اصولگرا از حمایت از احمدی‌نژاد آسیب‌های جدی دیده است و ناطق نوری هم قطعا نمی‌خواهد در دل چنین جریانی تعریف شود. اصولگرایان نیز نتیجه نزدیک شدن به این جریان را دیده و تجربه کرده‌اند و قطعا این اشتباه تاریخی را تکرار نمی‌کنند، به ویژه اصولگرایان جوان که با شرایط حال حاضر جامعه نیز بیشتر آشنا هستند هیچگاه زلف سرنوشت خود را به باد جریان‌های تندرویی چون جریان پایداری گره نخواهند زد.

** از موضع یک رقیب سیاسی می‌توانم بگویم به نفع اصولگرایان و به نفع کشور است که اصولگرایان این تخم مرغ‌های اندک و شکسته‌ای را که حاصل حمایت از کاندیدای مورد نظرشان یعنی احمدی‌نژاد است، به خطر نیندازند. به نفع این جریان سیاسی است که از افرادی که بیشتر به واقعیت‌ها، منافع عمومی کشور توجه داشته و نگاه واقع گرایانه و عقلانی دارند، چون علی لاریجانی حمایت کنند که به سود اصولگرایان است. من تصور می‌کنم جامعه دیگر تاب این را ندارد که یک جریان سیاسی به دنبال بر هم زدن بی‌منطق اوضاع باشد. بنابراین حمایت از چهره‌های معتدل به نفع آنهاست. این مساله در مجلس هشتم و نهم نیز دیده شد. در آن زمان شخصیت‌های اصولگرای دیگری چون حداد عادل نیز حضور داشتند اما خود اصولگرایان متوجه شدند از نظر سیاسی به سود آنهاست که از علی لاریجانی برای ریاست مجلس حمایت کنند و انتخاب نیز انتخاب درستی بود. این در عرصه انتخابات مجلس نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. به نظر می‌رسد برای اینکه جریان اصولگرا حال بهتری پیدا کند باید از عناصری که در درون اصولگرایان نه پایگاه و نه نقش آفرینی مفید، موثر و نتیجه بخشی داشته‌اند، دوری کند، یعنی بهتر است به جریان‌های واقع گرا نزدیک شوند و دکتر لاریجانی نیز به عنوان چنین شخصیتی می‌تواند مورد توجه آنها قرار بگیرد.

**دولت به ویژه در این دوره نقش بسیار مهمی می‌تواند در ردیابی منابع مالی و توجه به آنها از هر جریان سیاسی ایفا کند. نمی‌توان پیشاپیش کسی را متهم کرد چون در پرونده یکی از مقامات دولت گذشته نمونه‌های شگفت آوری از تعامل بین دستگاه اجرایی و نمایندگان در عرصه انتخابات مطرح شده است در اینجا ما دلواپس می‌شویم که نکند به نوعی دیگری این اتفاقات رخ دهد. باید‌سازو کاری وجود داشته باشد که انتخابات از نظر تامین مالی شفاف و آشکار باشد و کاندیداها در برابر هزینه‌هایی که می‌دهند، پاسخگو باشند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس