تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] فضاپیمای STEREO-B که جفت یک رصدخانه خورشیدی دیگر موسوم به STEREO-A است، در زمان تماس با ناسا در فاصله ۳۰۴ میلیون کیلومتری از زمین قرار داشت. فضاپیمای STEREO-B ناسا که برای دو سال در فضا گم شده بود و هیچ تماسی با زمین نداشت، مجددا ارتباط خود را  از سر گرفت. به گزارش ایسنا […]

[ad_1]

فضاپیمای STEREO-B که جفت یک رصدخانه خورشیدی دیگر موسوم به STEREO-A است، در زمان تماس با ناسا در فاصله ۳۰۴ میلیون کیلومتری از زمین قرار داشت.

فضاپیمای STEREO-B ناسا که برای دو سال در فضا گم شده بود و هیچ تماسی با زمین نداشت، مجددا ارتباط خود را  از سر گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمودو، این پروژه ۹ ساله ناسا که نام کامل آن “رصدخانه‌های روابط زمینی خورشیدی” است،  در اکتبر ۲۰۱۴ با حرکت در گستره وسیع فضا، ارتباط خود را با زمین از دست داد.

با این حال ناسا در ۲۲ ماه بعد از این قطع ارتباط، همچنان تلاش‌های خود را برای از سرگیری تماس با فضاپیمای گمشده در عملیاتی موسوم به شبکه فضای عمیق ادامه می‌داد.

این تلاش‌ها بلاخره به ثمر نشست و اوایل هفته جاری، ناسا از بازیابی تماس با این رصدخانه خورشیدی خبر داد.

فضاپیمای STEREO-B که جفت یک رصدخانه خورشیدی دیگر موسوم به STEREO-A است، در زمان تماس با ناسا در فاصله ۳۰۴ میلیون کیلومتری از زمین قرار داشت.

هر دو رصد خانه در سال ۲۰۰۶ پرتاب شدند و گردش خود را در مدارهای مختلف زمین‌مانند به دور خورشید آغاز کردند. دانشمندان از این فضاپیماها برای رصد خورشید در زوایای مختلف استفاده کرده‌اند.

پروژه ۵۵۰ میلیون دلاری STEREO-B قرار بود در سال ۲۰۰۸ به پایان برسد، اما ناسا به دلیل موفقیت آن تصمیم گرفت تا آن را تمدید کند. متاسفانه این ماموریت در اکتبر ۲۰۱۴ با مشکل روبرو شد و پس از تنظیم مجدد هارد، ارتباط خود را با زمین از دست داد.

در نهایت ناسا با کمک عملیات شبکه فضای عمیق که ماموریت‌های فضایی را ردیابی کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند، توانست فضاپیمای گمشده را پیدا کند.

این در حالیست که فضاپیمای STEREO-A همچنان به عملکرد خود به صورت عادی ادامه می‌دهد.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس