تاریخ انتشار: ۲۲ شهر ۱۳۹۴

گونه تاغ به عنوان یک گونه مقاوم در مناطق خشک، کم آب و زمین‌های شور و کویری است، از زمانی که مبارزه با حرکت شن‌های روان و بیابانزدایی به صورتی سیستماتیک در کشور آغاز شد،

گونه تاغ با تکیه بر رویشگا‌ه‌های طبیعی به عنوان یکی از گونه‌هایی انتخاب شد که برای مبارزه بیولوژیک در پدیده بیابانزایی و عرصه‌های احیاء در کویرهای دشت لوت و دشت کویر به طور وسیع مورد استفاده قرارگرفت.
به گزارش “گذارخبر” به نقل از ایسنا تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌های پیاپی تاغزار‌ها را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است و با کمبود بارندگی، آفت، افزایش سن زیستی، هجوم افراد سودجو به جهت قاچاق چوب و آتش کشیدن آن‌ها برای تهیه زغال و…، تاغزارها را به سمت قهقرا و نابودی پیش برده است.
به گزارش آفتاب، نابودی این گونه مهم و تأثیرگذار در اثر خشکسالی و همچنین مازاد بر آن، هجوم قاچاقچیان چوب و قطع نمودن ساقه‌های تنومند این درخچه، از واقعیات دیگر در کشور است.
تاغ‌زار‌ها نقش مهم و خوبی در حفاظت از خاک دارند، به لحاظ قرار گیری سمنان در منطقه کویری، هزاران هکتار از اراضی سمنان به شدت تحت تاثیر فرسایش باد قرار دارد و به عنوان کانون بحران بیشترین فرسایش بادی را دارد، این گیاه در مناطق کویری سبب می‌شود که خاک‌های ماسه‌ای سبک کمتر در معرض فرسایش و باد رفتگی قرار بگیرند و به عنوان باد‌شکن استفاده شوند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس