تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۴

زیباکلام گفت: تندروهای اصولگرا چه بخواهند و چه نخواهند موفقیت هسته‌ای کمک خواهد کرد به اینکه نامزدهای بیشتری از جناح طرفدار دولت و اصلاح‌طلبان بتوانند به مجلس راه پیدا کنند. به گزارش گذارنیوز صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران  درباره اقدام بعدی مخالفان بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: بخشی از حیات سیاسی […]

زیباکلام گفت: تندروهای اصولگرا چه بخواهند و چه نخواهند موفقیت هسته‌ای کمک خواهد کرد به اینکه نامزدهای بیشتری از جناح طرفدار دولت و اصلاح‌طلبان بتوانند به مجلس راه پیدا کنند.
زیباکلام

به گزارش گذارنیوز صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران  درباره اقدام بعدی مخالفان بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: بخشی از حیات سیاسی طرفداران احمدی‌نژاد، اصولگرایان تندرو و آمریکاستیزها از قبل به مسئله هسته‌ای گره خورده بود.

تندروها از فردای توافق سعی می‌کنند آن را به‌هم بزنند

این استاد دانشگاه ادامه داد: ظرف دوازده سال گذشته یعنی از سال ۸۲ که مسئله هسته‌ای ایران مطرح شد، اصولگرایان سعی کردند از برنامه هسته‌ای بهره‌برداری کنند و این مسئله را به آمریکاستیزی گره بزنند و در جهت آمریکاستیزی و غرب‌ستیزی از برنامه هسته‌ای استفاده کردند.

امیدوار بودند که توافق هسته‌ای صورت نگیرد و تا آنجا که توانستند اما و اگر آوردند و بر سر راه توافق هسته‌ای سنگ پرتاب کردند، ولی با پایداری تیم مذاکره‌کننده و حسن‌نیتی که غربی‌ها از خود نشان دادند، توافق در دسترس است

زیباکلام گفت: اگر قرار باشد آتش‌بسی به‌وجود بیاید و دشمنی بر سر هسته‌ای پایان یابد، این برای آمریکاستیزها اشکال ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که فرش آمریکاستیزی از زیر پای آنها بیرون آید، چون آنها مسئله هسته‌ای را به‌کار گرفته بودند و آمریکاستیزی را تقویت می‌کردند.

وی افزود: حالا اگر قرار است توافق هسته‌ای انجام شود، آن وقت آمریکاستیزها نمی‌توانند از آب کره بگیرند و از آن بهره‌برداری سیاسی کنند. لذا امیدوار بودند که توافق هسته‌ای صورت نگیرد و تا آنجا که توانستند اما و اگر آوردند و بر سر راه توافق هسته‌ای سنگ پرتاب کردند، ولی با پایداری تیم مذاکره‌کننده و حسن‌نیتی که غربی‌ها از خود نشان دادند، توافق در دسترس است و به نظر می‌رسد که تلاش‌های تندروها در واشنگتن، تل‌آویو و در عربستان نتوانست ثمر دهد و تعقل و میانه‌روی و اندیشنیدن به مصالح ملی کار را به نفع توافق پیش می‌برد.

زیباکلام گفت: البته این به معنای این نیست که آمریکاستیزها قبول خواهند کرد که این اتفاق (توافق هسته‌ای) افتاده است. آنها از فردای توافق به اشکال مختلف سعی خواهند کرد که این را به‌هم بزنند و ممکن است بگویند که آمریکایی‌ها دبه کردند و فرانسوی‌ها فلان کردند و ممکن است که بگویند آژانس انرژی اتمی گزارش‌های مغرضانه می‌دهد و به اشکال مختلف سعی می‌کنند توافق را از جانب غربی‌ها خدشه‌دار کنند و بگویند که غربی‌ها به وظایف خود عمل نکردند. همان‌گونه که بعد از لوزان آن را قرارداد ترکمانچای خواندند و حتی برای آقای دکتر ظریف در مجلس لغت خیانت را به کار بردند. از الان به بعد هم دریغ نخواهند کرد و در تبلیغات خود خواهند گفت که ما همه امتیازها را دادیم و غربی‌ها امتیازی ندادند و به اشکال مختلف سعی خواهند کرد که نظر مردم را به توافق هسته‌ای منفی کنند.

قطعا این توافق برای دولت، تیم مذاکره‌کننده، جریان معتدل، میانه‌رو و اصلاح‌طلب موفقیت خواهد بود و این موفقیت خود را در انتخابات مجلس نشان خواهد داد

این استاد دانشگاه تأکید کرد: ولی دلواپسان موفق نخواهند بود چون خوشبختانه ما در زمانه‌ای هستیم که فقط صدا وسیمای جمهوری اسلامی و روزنامه کیهان و رسالت و ائمه جمعه نیستند که تریبون دارند و حالا شبکه‌های اجتماعی هم هستند؛ بنابراین اینگونه نیست که اصولگرایان تندرو از طریق رادیو و تلویزیون انحصار خبررسانی را داشته باشند.

زیباکلام در ادامه گفت‌وگو با آنا تصریح کرد: یک نگرانی عمده تندروها این است که فکر می‌کنند توافق هسته‌ای موفقیتی برای دولت خواهد بود و البته درست فکر می‌کنند. قطعا این توافق برای دولت، تیم مذاکره‌کننده، جریان معتدل، میانه‌رو و اصلاح‌طلب موفقیت خواهد بود و این موفقیت خود را در انتخابات مجلس نشان خواهد داد. بنابراین یکی از دلخوری‌های عمده جریان تندروی اصولگرا این است که می‌گویند چقدر بد شد و کاش چند ماه دیگر انتخابات برگزار نمی‌شد. بنابراین بخشی از عصبانیت آن‌ها این است که چه بخواهند و چه نخواهند موفقیت هسته‌ای کمک خواهد کرد به این‌که نامزدهای بیشتری از جناح طرفدار دولت و اصلاح‌طلبان بتوانند به مجلس راه پیدا کنند.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس