تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴
گزارش ویژه

در خبرها آمده بود که پیشکسوت فو‌تبا‌ل ایران از سکوت فدراسیون فو‌تبا‌ل ایران نسبت به مواضع تند باشگاه‌های عربی که بیشتر به یاوه‌گویی شبیه است، انتقاد کرد.

به گزارش “گذار خبر”، امیر حاج رضایی  با اشاره به این که شاهد سکوت انفعالی فدراسیون فو‌تبا‌ل ایران در قبال اظهارات مدیران فوتبال عربستان و امارات هستیم، گفت:« این حالت انفعالی به زیان فو‌تبا‌ل ایران است، شاید آنقدر که درگیر یارگیری در انتخابات فدراسیون فو‌تبا‌ل هستیم به اتفاقات اخیر که با حیثیت ورزش یک کشور بازی می‌شود توجه نداریم.»

این نکته کاملا درست است . شاید اگر بر روی منافع ملی خود پافشاری کنیم به سهولت می توانیم حرف خود را به کرسی بنشانیم. از سال ۸۷ تاکنون طی هشت سال اخیر از زمانی که کنفدراسیون فوتبال آسیا در لیگ قهرمانان آسیا چهار سهمیه تیم را به ما و کشور عربستان اختصاص داد، با احتساب حداقل بازی های رفت و برگشت و همچنین حذفی لیگ قهرمانان آسیا ، کشور ما در هر سال شاهد میزبانی شش بازی برای تیم های عربستانی بوده است.

اگر این تعداد را در ۸ سال اخیر محاسبه کنیم به عددی در حدود ۵۰ بازی می رسیم که با بازیهای ملی و رده های دیگر سنی فوتبال از سال ۸۷ تاکنون نزدیک به ۶۰ بازی، ایران، میزبان تیم های فوتبالی باشگاهی و ملی عربستانی بوده است. این درحالی است که به گواه گزارش تمام ناظران کنفدراسیون آسیا و فیفا در هیچ یک از این بازی ها، مشکل امنیتی برای تیم های عربستانی رخ نداده که اینگونه یاوه سرایی و خزعبلات سرهم می کنند.

بی شک اگر فشار رسانه ای و لابی این کشور در AFC نتیجه بدهد، شاید با تصمیم کاملا نابخردانه رئیس بحرینی AFC شاهد برگزاری این بازی ها برای طرفین در کشور ثالث باشیم. احتمالی که هم اکنون روی میز است و برخورد غیر انفعالی را می طلبد.

این در حالی است که بیشتر از آنکه شاهد مصاحبه های سلسله وار و مکاتبات متعدد اعتراض آمیز از سوی فدراسیون فوتبال ایران باشیم، شاهد برخورد دیگر افراد از جمله پرنس علی از اردن هستیم که به عنوان نامزد ریاست فیفا صراحتا بر ضرورت جدایی سیاست از فوتبال تاکید کرده و رویکرد عربستان را در عدم بازی در ایران را مورد انتقاد قرار داده است.

و یا حتی امروز رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون عربستان، دکتر خالد البابطین پس از استعفای اجباری خود دست به افشاگری زد و فدراسیونی که مدعی است که اصلا سیاسی نیست را بازیچه دست سیاستمداران دانست.

رئیس سابق کمیته انضباطی عربستان در مصاحبه‌اش که در خبرگزاری فارس منتشر شد، گفت: « زمانی زمام ریاست کمیته انضباطی را به دست گرفتم تمام تلاش من بر این بود که منبع شفافیت باشد، اما فدراسیون با این کار من موافق نبود و می‌خواست دهان ما بسته بماند و چیزی نگوییم بلکه به تمام حرف‌های سیاست‌مداران گوش دهیم.»

به نظر می رسد آنچه که به عنوان مطالبه گری از فدراسیون فوتبال ایران می بایست مورد توجه قرار گیرد: خروج از انفعال کنونی و برخورداری از هجمه رسانه ای، کلامی، نوشتاری و ارتباطات بین المللی، از همه اطراف برای جلوگیری از یک تصمیم احتمالی است که اگر اتخاذ شود اثرات بسیار بدی را برای وجهه بین المللی برای ایران و فوتبال ملی و باشگاهی به همراه خواهد داشت. همین امروز ماجرای انتقال میزبانی تیم های ایرانی به عمان و یا سنگاپور و میزبانی تیم های اماراتی و عربستانی به قطر مطرح شده که می تواند نگران کننده باشد.

اینکه در ماده ۳ اساسنامه FIFA، صراحتا عدم تبعیض سیاسی علیه یک کشور در فوتبال به رسمیت شناخته شده است و از طرف دیگر عینا همین مفهوم در بند ۲ ماده ۳ اساسنامه AFC هم به وضوح به آن پرداخته شده و بر آن تاکید ورزیده شده، مساله ایست که باید کرارا از سوی مسئولین فدراسیون فوتبال در مکاتبات و سخنرانی ها به آن اشاره شود تا عربستانی ها به واقع سرجای خود بنیشنند تا نتوانند از بستر فوتبال، مقاصد سیاسی خود را تامین کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس