تاریخ انتشار: ۱۹ شهر ۱۳۹۴

در این مناظره “سوزان مالونی” که مقالات متعددی را درباره برنامه هسته ای ایران نوشته است اظهار داشت که برجام کامل نیست اما از آن حمایت می کند. او اظهار داشت که هیچ گونه سیاست تغییر رژیمی را نمی توان در ایران اجرا کرد و امریکا نمی توانست توافق بهتری کسب کند.

اندیشکده امریکایی “بروکنیگز” روز چهارشنبه میزبان برحسته ترین موافقان و مخالفان توفاق هسته ای بود. در این میان بحث داغی میان “جان مک کین” سناتور حزب جمهوریخواه و از اصلی ترین مخالفان توافق با “بروس ریدل” مدیر پروژه امنیتی اندیشکده بروکینگز به همراه “سوزان مالونی” از پژوهشگران بخش ایران آن موسسه در گرفت که قویا از توافق حمایت می کردند.

به گزارش “گذارخبر”، به گزارش رسانه های خبری امریکایی مک کین در این مناظره پنج دلیل آورد و اظهار داشت که پنج دلیل برای مخالفت با توافق هسته ای دارد و آن را توافقی “بسیار بد” می داند: نخست آن که از دید او ایران در طول ده سال آینده درصدد ساخت سلاح هسته ای خواهد بود. دوم آن که این موضوع به زعم او سبب تقویت کمک ایران به گروه های مقاومت در منطقه خواهد شد سوم آن که امریکا در برابر بخشی از پول های ایران که ازاد کرده چیزی دریافت نکرده است چهارم آن که تایید و صحت سنجی پایبندی ایران به توافق کار بسیار دشواری است. مک کین در این باره انتقاد کرد که در بیانیه قبلی صحبت از بازرسی هر زمان و هر مکان از تاسیسات ایران بعمل آمده بود اما اکنون فرصتی ۲۴ ساعته به ایران پیش از بازرسی بازرسان آژانس داده شده است. نکته آخر آن که مک کین استدلال کرد که علاوه بر توافق گزینه های دیگری نیز وجود داشت.

در این مناظره “سوزان مالونی” که مقالات متعددی را درباره برنامه هسته ای ایران نوشته است اظهار داشت که برجام کامل نیست اما از آن حمایت می کند. او اظهار داشت که هیچ گونه سیاست تغییر رژیمی را نمی توان در ایران اجرا کرد و امریکا نمی توانست توافق بهتری کسب کند. او هم چنین خاطر نشان کرد که امکان تشدید تحریم ها علیه ایران نیز وجود نداشت چرا که در این عرصه جامعه بین المللی دیگر حاضر به همراهی با امریکا نبود و از این تحریم ها ضرر می کنند. او هم چنین استدلال کرد در صورتی که کنگره به توافق رای ندهد در منطقه خاورمیانه وضعیت بغرنج تر خواهد شد. وی هم چنین خاطر نشان ساخت که در آن صورت کشورهای منطقه و جهان با خود خواهند گفت که در امریکا صدا و اراده واحدی وجود ندارد و این به ضرر منافع ملی امریکاست.

 

 

در بخش دیگری از این مناظره “لئون وازلتیر” از پژوهشگران بروکینگز گفت:”من اگر هم از توافق هسته ای احساس خطر کنم احساس ضعیفی است چرا که در مقابل آن ایران پذیرفته که اصلاحاتی در برنامه هسته ای اش به وجود آورد. هم چنین با اجرای توافق مسیرهای ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای بسته خواهند شد. در صورتی که توافق به نتیجه نرسد ما هیچ گونه راه موفقیتی نخواهیم داشت.”

 

بروس جونز رییس بخش سیاست خارجی بروکینگز نیز تاکید کرد که کنگره احتمالا تا پایان این هفته و چه بسا زودتر از موعد تعیین شده به توافق رای خواهد داد.

 

بروکنیگز اشاره کرده که ارزیابی ای سریع پیش از میان حضار در این جلسه نشان می دهد که پیش از آغاز بحث ۷۳ درصد از مخاطبان موافق برجام بودند و سایرین یا مخالف و یا آن که تصمیمی نگرفته بودند. با این حال، پس از توافق ۸۵ درصد از حضار موافق بودند و ۱۵ درصد مخالف.

 

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس