تاریخ انتشار: ۰۶ مرد ۱۳۹۴
بانوی ایتالیایی؛ پل اتصال ایران و اتحادیه اروپا;

به گزارش گذارنیوز  پدرش کارگردان سینما بود و از ۱۵ سالگی فعالیت های سیاسی خود را در سرزمین کوه های آلپ آغاز کرد تا امروز با گرفتن عکس یادگاری در کنارِ وزرای خارجه ۶ قدرت جهان به همراه ایران نامش در پایان یک مجادله ۱۲ ساله ثبت شود. فدریکا موگرینی ۴۱ ساله، مادر دو دختر […]

به گزارش گذارنیوز  پدرش کارگردان سینما بود و از ۱۵ سالگی فعالیت های سیاسی خود را در سرزمین کوه های آلپ آغاز کرد تا امروز با گرفتن عکس یادگاری در کنارِ وزرای خارجه ۶ قدرت جهان به همراه ایران نامش در پایان یک مجادله ۱۲ ساله ثبت شود.

فدریکا موگرینی ۴۱ ساله، مادر دو دختر و وزیر خارجه سابق ایتالیا، از یک سال گذشته تا کنون در کنار هیئت های مذاکره کننده ایران و غرب رفت و آمدهای دیپلماتیک خود به پایتختهای اروپایی و آمریکا را آغاز کرد تا در نهایت بتواند در نخستین سال حضور در سمتِ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، موفقیت در دستیابی به توافق هسته ای با ایران در کنار آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و المان را در کارنامه سیاسی خود ثبت کند.

موگرینی امروز سه شنبه برای سفر یک روزه عازم تهران می شود تا دومین مقام غربی باشد که پس از اعلام توافق هسته ای وارد فرودگاه مهراباد می شود؛ این در حالی است که از هفته گذشته سفر هیئت های تجاری و اقتصادی کشورهای اروپایی و غربی به ایران آغاز شده است و صف های طولانی تجار و فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی،تجاری و گردشگری تشکیل شده است.

در حالی که بحث و اختلاف نظرهای سختی در کنگره آمریکا بر سر تصویب توافق هسته ای ایران در گرفته است، موگرینی قرار است درباره پرونده گفت وگو و تبادل نظر درباره اجرای توافق هسته ای، موضوعات منطقه ای و دوجانبه با مقامات تهران به گفت وگو بنشیند.

سیاستمدارِ چپ اهلِ رم، از تزِ اسلامی تا مطالعاتِ خاورمیانه

با سلفش اما تفاوت های بسیاری دارد؛ فدریکا موگرینی از کاترین اشتون ۲۰ سال کوچکتر است و علاوه بر آن شناخت بیشتری نسبت به مسائل خاورمیانه دارد تا جایی که انتخاب وی به سمت مسئول عالی سیاست خارجی اروپا برای جانشینی بارونس انگلیسی به مدت ۵ سال با استقبال تهران نیز مواجه شد گرچه از سوی منتقدانش به بی تجربگی و داشتن سیاست های متمایل به مسکو متهم شد.

اما موگرینی که از زمستان سال گذشته به صورت رسمی مسئول هماهنگی گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته ای با ایران شد، بر خلاف کاترین اشتون چندان چهره شناخته شده ای در بین مردم ایران نیست، این در حالی است که کاترین اشتون و ماجرای عکس های یادگاری وی با سعید جلیلی، مسئول سابق مذاکرات هسته ای ایران برای مدت ها در رسانه های داخلی و خارجی جای ثابت خود را داشت؛ مجموعه ای از عکس های یادگاری که جلیلی و اشتون با یکدیگر پیش از آغاز جلسات انداخته بودند در رسانه های ایران و به دلیل پوشش اشتون سانسور شدند، پس از آن سبک پوشیده لباس هایی که اشتون انتخاب می کرد باعث شد که وی به سوژه رسانه ها و فضای مجازی تبدیل شود.

موگرینی اما تفاوت های قابل توجهی دارد، وی رساله پایان نامه اش را تحت عنوان فلسفه سیاسی رابطه بین دین و سیاست در اسلام به پایان برد؛ وی به عنوان کارشناس اسلام سیاسی، پیچیدگی های خاورمیانه و نقش مختلف بازیگران منطقه ای را درک می کند. موگرینی در سخنرانی ای که در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا مورخ ۲ سپتامبر داشت، ابراز اطمینان کرد که توافق جامع میان ایران و کشورهای گروه ۵+۱ تا قبل از پایان مهلت مقرر، به دست خواهد آمد. وی همچنین نگرانی های امنیتی مشروع ایران و دیگر کشورهای منطقه درباره تهدیدات داعش در سوریه، عراق و دیگر کشورها را به رسمیت شناخت.

موگرینی که مورد حمایت بانفوذترین سیاستمدار اروپایی یعنی آنگلا مرکل است اکنون می تواند نقش فعال تری را برای ارتباط اتجادیه اروپا با ایران ایفا کند. اگرچه با چالش های فراوانی در این راه مواجه خواهد شد با این حال سفر وی به تهران تنها دو هفته پس از اعلام توافق هسته ای می تواند نویدبخش گشوده شدن پنجره جدیدی در روابط ایران و غرب باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس