تاریخ انتشار: ۱۵ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] آیت الله موحدی کرمانی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به تاکیدات قرآن و روایات بر موضوع صدق و صداقت گفت: کسی که ادعای تشیع دارد باید در ادعایش صدق داشته باشد. به گزارش شبستان، امام جمعه موقت تهران افزود: همه و به ویژه مسئولان باید در سخن و ادعا […]

[ad_1]

آیت الله موحدی کرمانی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به تاکیدات قرآن و روایات بر موضوع صدق و صداقت گفت: کسی که ادعای تشیع دارد باید در ادعایش صدق داشته باشد.

به گزارش شبستان، امام جمعه موقت تهران افزود: همه و به ویژه مسئولان باید در سخن و ادعا و در عمل صدق داشته باشند.

وی گفت: مسئولان نظام در حکومت اسلامی باید عهدنامه مالک اشتر را مطالعه کنند تا ببینند امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر در خصوص مسئولیت حکومت مصر چه دستوراتی داده است.

آیت الله موحدی کرمانی در بخش دیگری از سخنانش با تبریک ولادت حضرت معصومه (س) به فضایل ماه ذیقعده اشاره کرد و افزود: قبور مطهر حضرت معصومه (س) ، امام رضا (ع) ،‌شاهچراغ و عبدالعظیم (ع) و سایر قبور متبرکه منشا برکات و امنیت برای ساکنان کشور است.

وی گفت: در ماه ذیقعده باید از وعده گاه حضرت موسی (ع) با ذات اقدس پروردگار در بالای کوه طور یاد کنیم .

وی با اشاره به علم حضرت معصومه (س) و توجه پدر بزرگوار ایشان به دخترش گفت: جا دارد که پدران و مادران از همان دوران کودکی به مسائل دینی فرزندانشان توجه کنند.

دریافتی های نجومی وجهه شرعی و اسلامی ندارد

امام جمعه موقت تهران خطاب به مدیرانی که حقوق های غیرمتعارف گرفته اند، گفت: حتی اگر براساس قانون هم دریافت کرده‌اید بدانید که مردم ما قانون غیراسلامی را باطل می دانند.

آیت الله موحدی کرمانی در خطبه دوم نمازجمعه این هفته تهران با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در بحث دوری از مال حرام و رباخواری افزود: رباخوار به جنگ خدا و رسول(ص) رفته است و باید مراقب باشیم مال حرام در زندگی مان وارد نشود.

وی گفت: در خطبه گذشته جملاتی درباره حقوق های غیرمتعارف گفتم که برخی ها انتقاد و اعتراض کردند و لازم می دانم جواب آن را در حد درک خود بدهم.

خطیب جمعه تهران افزود: گفته شده بود که این آقایان براساس قانون اجازه دریافت این حقوق ها را داشته اند.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: اولا بدانید آن زمان که مردم ایران به جمهوری اسلامی ایران رای بالا دادند گفتند ما نظامی می خواهیم که هم جمهوری و هم اسلامی باشد و با این رای گفتند اگر قانونی و چیزی در نظام ما به عنوان قانون غیراسلامی باشد باطل است و ما آن را به رسمیت نمی شناسیم.

وی افزود: فقها به بحث ثبوت و اثبات اشاره می کنند یعنی چیزی فی نفسه هست اما هنوز ثابت نشده است.

آیت الله موحدی کرمانی ادامه داد: اولا بدانید که یکی از منابع فقه ما عقل است و فقها یا از قرآن و سنت و یا از اجماع و عقل استفاده می کنند و سوال من این است که آیا عقل اجازه می دهد یک انسان به عنوان عضو هیات مدیره ماهی چند جلسه و چند ساعت شرکت کند؛ کلامی بگوید؛ میوه ای میل کند و در پایان ماه حقوق ۱۰ میلیونی، ۲۰ میلیونی، ۳۰ میلیونی و ۴۰ میلیونی دریافت کند و از آن طرف کارگری بیچاره در عمق چاه ۱۰۰ متری کار کند و هر لحظه احساس کند نابود می شود و او هم یک تا دو میلیون حقوق دریافت کند.

وی گفت: آیا این دو از نظر عقل و وجدان قابل تحمل است.

امام جمعه موقت تهران افزود: امیرالمومنین(ع) که امام اول ماست حاضر نشد یک من گندم بیش از حق رسمی به برادرش عقیل بدهد و به او گفت تو می خواهی مرا در آتش بسوزانی.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: مگر می شود این نوع دریافت ها اسلامی باشد درحالیکه طبقه مستضعف و محروم حتی قدرت ندارند نسخه شان را تهیه کنند.

وی با اشاره به اینکه این طور دریافتی ها وجهه شرعی و اسلامی ندارد، افزود: نظام، مجلس شورای اسلامی را موظف کرده است که قوانین متراکم و فراوان چه قبل و چه پس از انقلاب را بررسی کند؛ مگر مجلس قدرت و وقت بررسی همه این قوانین و آیین نامه ها را دارد.

خطیب جمعه تهران گفت: حال که مجلس نتوانست پس قوانین غیراسلامی، اسلامی می شود؟

آیت الله موحدی کرمانی افزود: آقایان توجه کنند که درست است مجلس وظیفه دارد اما اگر نتوانست که باید هم حق به مجلس بدهیم نباید به عقل خود رجوع کنیم و آیا عقل به ما اجازه می دهد که این آدم با کار کم، درآمدی کلان از بیت المال و ثروت های عمومی کسب کند.

وی گفت: ممکن است برخی آقایان بگویند ما نمی دانستیم که این دریافتی ها غیرمشروع و غیراسلامی است؛‌ اگر نمی دانستید معذورید اما اکنون که فهمیده اید باید آن را به بیت المال برگردانید و مطمئنا در این صورت شما افراد متدینی هستید.

امام جمعه موقت تهران افزود: شما مانند کسی هستید که با آب نجس، وضو گرفته و غسل کرده و نمی دانسته است و حالا که فهمیده است باید همه نمازهایش را قضا کند.

آیت الله موحدی کرمانی گفت: به فرض هم که قبول کنیم شما آقایان نمی دانستید اما حالا که فهمیده اید محترمانه می گویم که اموال را برگردانید چون مشروع نیست.

وی افزود: عثمان هم که اموال فراوانی را حاتم بخشی می کرد برخی گمان می کردند که چون حاکم است می تواند دریافت کند اما وقتی امیرالمومنین(ع) آمد فرمود “من این اموال را از حلقوم شما بیرون می کشم حتی اگر مهریه زنانتان شده باشد”.

خطیب جمعه تهران گفت: البته شنیده ام برخی مقداری از این اموال را برگردانده اند و ان شاء الله همه موفق شوند این اموال غیرمشروع را به بیت المال برگردانند تا مشکلات برخی افراد ضعیف حل شود.

آیت الله موحدی کرمانی افزود: البته فقط بحث حقوق نیست و بحث پاداش، مزایا، وام های بی حساب و کتاب و میلیاردی و رانت خواری ها هم هست.

وی گفت: به قول سعدی بیت المال لقمه مساکین است نه طعمه اخوان الشیاطین.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس