تاریخ انتشار: ۲۵ آبا ۱۳۹۴

آمریکا با فروش بیش از یک میلیارد سلاح به نیروی هوایی عربستان موافقت کرد.

به گزارش “گذارخبر”  به نقل خبرگزاری فرانسه، آمریکا با فروش بیش از یک میلیارد مهمات به نیروهای هوایی عربستان موافقت کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت آمریکا با درخواست عربستان برای خرید بیش از ۱۹ هزار بمب و بمب های هوشمند برای نیروی هوایی خود موافقت کرده است.

کنگره به این توافق تسلیحاتی چراغ سبز نشان خواهد داد و این توافق ۱٫۲۹ میلیارد دلاری به تامین سلاح‌های مورد نیاز عربستان برای جنگ در یمن به کار گرفته خواهد شد.

آژانس همکاری امنیتی دفاعی آمریکا اعلام کرد که ذخایر تسلیحاتی نیروی هوایی عربستان به دلیل درگیر بودن این کشور در چندین عملیات کاهش یافته است.

درخواست تسلیحاتی عربسنان شامل ۵۲۰۰ بمب هدایت شونده با لیزر GB-10 و GB-12 و ۱۱۰۰ بمب مدرنتر و برد طولانی تر GBU-24 است.

در این درخواست عربستان بمب‌های دیگری نظیر ۱۲ هزار بمب با وزنی بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ پوند و ۱۵۰۰ بمب بتن شکن ۲۰۰۰ پوندی و بمب های نفوذ گر، مشاهده می شود.

این بمب ها با هدف تخریب ساختارهای بتنی است.

عربستان سعودی از ۲۶ مارس گذشته (۶ فروردین) با تشکیل ائتلافی متشکل از برخی رژیم‌های مرتجع عربی بمباران سنگین مناطق مختلف یمن را با ادعای تلاش برای بازگرداندن مشروعیت به آن، آغاز کرده است.

این در حالی است که چند روز پیش «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس، اعلام کرد لندن صادرات سلاح به عربستان سعودی را تا زمانی که تحقیقات ثابت کنند ریاض حقوق بین‌الملل بشردوستانه را در جنگ یمن نقض نکرده است، متوقف خواهد کرد.

در گزارش پارلمان انگلیس در سال ۲۰۱۳ آمده است لندن مجوز صادرات حدود ۶ میلیارد سلاح به عربستان را در یک بازه زمانی ۵ساله صادر کرد.

هاموند عنوان کرد لندن از این موضوع که سعودی‌ها در یمن از سلاح‌های خریداری شده از انگلیس استفاده کرده، مطلع است.

وی افزود: «موضوع مهم برای ما این است که این تسلیحات به‌صورت قانونی و مطابق با حقوق بین‌الملل بشردوستانه استفاده شود و ما آن را از نزدیک رصد خواهیم کرد. مسئله استفاده از تسلیحات انگلیسی در یمن را در سفر اخیر به عربستان سعودی مطرح کردم».

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس