تاریخ انتشار: ۱۵ خرد ۱۳۹۵

– سیستان و بلوچستان از هشتم تا ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ شاهد برخی رویدادهای مهم خبری در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، علمی و آموزشی بود که به طور مختصر به آن اشاره می شود.

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
**افزون بر ۱۳ تن مواد مخدر در سیستان و بلوچستان کشف شد
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۳ تن و ۳۰۳ کیلوگرم انواع مواد مخدر در اردیبهشت امسال در استان کشف شد.
سردار حسین رحیمی اظهار داشت: این مقدار مواد مخدر در اردیبهشت سالجاری با تلاش های گسترده مأموران انتظامی استان کشف شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است.
** پسا برجام عامل ورود جمهوری اسلامی به بازارهای جهانی شده است
مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی، نظارت بر حمل و نقل و سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: پسا برجام سبب شده جمهوری اسلامی به راحتی به بازارهای منطقه ای و بین المللی ورود پیدا کند که این امر رونق اقتصادی به دنبال دارد.
قاسم خورشیدی روز شنبه در نخستین نشست تخصصی منطقه جنوب شرق کشور در حوزه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در زاهدان اظهار داشت: ۱۰ میلیارد دلار در ۲ سال گذشته با تدابیر اتخاذ شده، قاچاق کالا و ارز به کشور کاهش داشته است.
**هند ۷۵ میلیون دلار در بندر چابهار سرمایه گذاری می کند
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: کشور هندوستان ۷۵ میلیون دلار برای خرید تجهیزات فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار سرمایه گذاری می کند.
سیاوش رضوانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دولت و سرمایه گذاران هندی پس از آغاز طرح توسعه بندر شهید بهشتی در چابهار رفت و آمدها را آغاز و تمایل خویش را برای سرمایه گذاری اعلام کردند.
** ۸۷ هزار و ۹۱۷ واحد صنعتی در کشور پروانه بهره برداری اخذ کردند
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: ۸۷ هزار و ۹۱۷ واحد صنعتی در کشور پروانه بهره برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت اخذ کردند که ۸۰ هزار و ۸۱ واحد آنها صنایع کوچک هستند.
علی یزدانی روز یکشنبه در کمیته تسهیل و رفع موانع تولید بنگاه های کوچک و متوسط صنعتی، معدنی و طرح های نیمه تمام سیستان و بلوچستان در زاهدان با اشاره به واحدهای صنعتی در کل کشور اظهار داشت: وجود تعداد بسیار زیاد واحد های صنعتی کوچک با جمعیت کاری زیر ۴۹ نفر نشاندهنده اهمیت و لزوم توجه به این واحدهاست.
**امضای قرارداد ۴۰ میلیارد ریالی سرمایه گذاری در بندرشهید بهشتی چابهار
قرارداد ۴۰ میلیارد ریالی سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه احداث مخازن فرآوردهای نفتی (قیر) روز یکشنبه با حضور مدیرکل بنادر و دریانوردی و مدیران شرکت بهبود صنعت بیرجند در بندر شهید بهشتی چابهار به امضا رسید.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان روز یکشنبه در آیین امضای این قرارداد سرمایه گذاری اظهار داشت: یک هکتار زمین برای احداث مخازن فرآوردهای نفتی (قیر) با ظرفیت سالانه ۵۰ هزار تن قیر صادراتی اختصاص پیدا کرده است.
**۵۵۰ طرح محرومیت زدایی در شمال سیستان و بلوچستان کلنگ زنی یا بهره برداری شد
۵۵۰ طرح محرومیت زدایی با حضور معاون هماهنگ کننده فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق و جمعی از مسئولان استانی روز دوشنبه در شهرستانهای شمالی سیستان و بلوچستان کلنگ زنی و یا بهره برداری شد.
معاون هماهنگ کننده فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین بهره برداری از این طرح ها در زابل گفت: ۲۳۷ طرح محرومیت زدایی امروز در راستای تدابیر رهبر معظم انقلاب و تحقق شعار سال با اعتبار بیش از ۴۳ میلیارد ریال در منطقه سیستان به بهره برداری رسید.
**۴ گذر مرزی برای ارتقا وضع معیشتی مرزنشینان استان اجازه فعالیت گرفتند
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اجازه فعالیت چهار گذر مرزی برای ارتقا وضع معیشتی مردم مرزنشین استان ساکن در محدوده قانونی مرز صادر شد.
علی اوسط هاشمی روز دوشنبه درنشست بررسی مبادلات مرزی سیستان که با حضور اعضا در زاهدان برگزار شد اظهار داشت: سه گذرمرزی درمنطقه سیستان و یک گذر در میرجاوه به صورت آزمایشی برای مدت ۳ ماه و در چارچوب قانون به منظور اشتغالزایی و تامین معیشت مرزنشینان ساکن در شعاع ۲۰ کیلومتر مرز اجازه فعالیت خواهند داشت.
**توسعه بندر راهبردی چابهار اهمیت زیادی برای پیشرفت بندر گوادر دارد
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بلوچستان پاکستان گفت: توسعه بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار اهمیت زیادی برای پیشرفت بندر گوادر دارد و این ۲ بنادر در موقعیت نزدیک به هم مکمل یکدیگر هستند.
محمد رفیع دوشنبه شب در سفر به چابهار و دیدار با مسئولان و مدیران بندر چابهار اظهار داشت: طرح توسعه بندر در این شهرستان پیشرفت خوبی داشته و این جای خوشحالی است که دولت ایران توجه ویژه ای به این منطقه دارد.
**قاچاق کالا و ارز مانع توسعه سیستان و بلوچستان و توجه دولت به آن می شود
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه قاچاق کالا و ارز مانع رشد همه جانبه این استان و نیز سبب کاهش توجه دولت به آن می شود در سالجاری به شدت با این پدیده شوم برخورد خواهد شد.
علی اوسط هاشمی دوشنبه شب در کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: اهمیت این استان در چند روز اخیر با توجه به برگزاری نشست آیورا در چابهار مشخص شده و نباید اجازه داد که قاچاق کالا در این استان سبب کم رنگ شدن نگاه به استان شود.
**نقش انسان در اقتصاد مقاومتی باید مبنای آموزش و پرورش قرار گیرد
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نقش انسان در اقتصاد مقاومتی به عنوان بخش نرم افزاری باید مبنای آموزش و پرورش قرار گیرد.
علی اوسط هاشمی روز سه شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در زاهدان با تاکید بر اهمیت اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این سیاست مهم هیچ زمانی در کمیت خلاصه نمی شود و انسان به عنوان سرمایه ارزشمند باید به آن توجه کند زیرا پایه اقتصاد مقاومتی خرد، مهارت، دانایی، خلاقیت، نوآوری و ابداع است.
**۴۳ سد در برنامه پنجم توسعه در کشور به بهره برداری رسیده است
مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ۴۳ سد در طول برنامه پنجم توسعه در کشور به بهره برداری رسیده که در کل برنامه های توسعه جمهوری اسلامی بی سابقه بوده است.
محمدحاج رسولیها روز سه شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیر عامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان در زاهدان با اشاره به اینکه ۵۸ سد در کشور در حال ساخت است، اظهار داشت: ۳۳۰ هزار میلیارد ریال برای اتمام این طرح ها مورد نیاز است.
**سالانه ۱۱۹ هزار تن شیر در سیستان و بلوچستان تولید می شود
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۱۹ هزار تن شیر سالانه از دام های سبک و سنگین در استان تولید می شود.
محمدرضا بندانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تبریک ۱۱خرداد (اول june) روز جهانی شیر اظهار داشت: هم اینک ۱۶ واحد دامداری شیر صنعتی و حدود هزار و ۲۰۰ واحد سنتی دامداری شیر در استان مشغول فعالیت هستند.
**امام جمعه اهل سنت نگورچابهار:ال سعود مسلمانان را از حج محروم نکند
امام جمعه اهل سنت نگور از توابع شهرستان چابهار گفت: همه کشورهای جهان برای حضور در حج سهمیه دارند و نباید بخاطر مسائل سیاسی عربستان برخی از مسلمانان از ادای فریضه حج محروم شوند.
مولوی عبدالرحمن عارفی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: عربستان سعودی در سالهای اخیر با حضور در برخی کشورها و دخالت در امور آنها سبب آزردگی خاطر و غضب مسلمانان شده است و این را نباید با جلوگیری کشورهای مسلمان از انجام مراسم حج جبران کند.
**قاچاقچیان کالا شناسایی و از توان آنان در مسیر قانونی استفاده شود
استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر جلوگیری از قاچاق کالا گفت: افرادی که بصورت قاچاق اقدام به ورود کالا می کنند باید شناسایی و بجای برخورد قهری از توان آنان در مسیر قانونی استفاده شود. علی اوسط هاشمی روز چهارشنبه در نشست گفت و گوی دولت و بخش خصوصی سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: مولفه های اقتصاد مقاومتی با وجود قاچاق کالا در این استان محقق نمی شود.
** ۳۳۵۰ شبکه بسیج همگام با کشاورز در کشور فعالیت دارند
رئیس سازمان بسیج مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی گفت: سه هزارو ۳۵۰ شبکه بسیج همگام با کشاورز هم اینک در شش هزار و ۷۰۰ روستای کشور فعالیت دارند.
محمدرضا جهانسوز روز پنجشنبه در نشست فعالان بخش کشاورزی خاش اظهار داشت: شبکه بسیج همگام با کشاورز در هر ۲ روستا پیش بینی شده و با گسترده تر شدن این طرح روستاهای تحت پوشش به هشت هزارو ۶۰۲ روستا افزایش پیدا می کنند.
**۵۰۰ میلیارد ریال برای فعالیتهای فرهنگی مجامع بسیج کشور اختصاص یافت
رئیس سازمان بسیج مستضعفان گفت: ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای فعالیت های فرهنگی مجامع بسیج شهرستان های کشور در سالجاری اختصاص یافته است.
سردار محمد رضا نقدی روز پنجشنبه در اجلاسیه اعضای مجمع سپاه سلمان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: برخلاف تمام نظام های دنیا که میان دولتها و ملتها مرز وجود دارد اما در این نظام الهی هیچ گونه مرزی میان دولت و ملت وجود ندارد.
**امام جمعه زاهدان: آل سعود بحران سازترین بازیگر منطقه است
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: آل سعود بحران سازترین بازیگر منطقه و خاورمیانه است و کشورهای منطقه با اقدامات مداخله جویانه عربستان در امور کشورشان مخالف هستند.
آیت الله عباسعلی سلیمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان ضمن محکوم کردن رژیم آل سعود در ممانعت از انجام مناسک حج برای زائران ایرانی اظهار داشت: طبق قرآن کریم، مسجدالحرام متعلق به همه مسلمانان است و در این مورد هیچ کشوری بر دیگری برتری ندارد.
**امام راحل (ره) به وحدت امت اسلامی می اندیشیدند
امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان گفت: امام خمینی (ره) به همه اقوام و مذاهب ایران و جهان توجه داشتند و همیشه بر وحدت بین امت اسلامی تاکید می کردند.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در خطبه های نمازجمعه این هفته اهل سنت زاهدان اظهار داشت: امام خمینی (ره) نسبت به مستضعفان جهان و به ویژه مردم مظلوم فلسطین دلسوز بودند و اتحاد بین مسلمانان در اندیشه های ایشان متبلور بود.
۸۰۰۵ /۶۰۸۱

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس