تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۴

قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت:در رابطه با انتخابات، ما به دو شکل پیگیریم؛ اول آنکه درون حزبی کار‌ها را پیگیری کنیم و دیگری درون اصلاحاتی. ما تلاش کردیم جبهه اصلاح‌طلبان را به وحدت برسانیم.

به گزارش “گذارخبر” حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا که در نشست وفاق ملی توسط مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان شرکت کرده بود٬ سخرانی خود را با ذکر تعاریفی فلسفی در مورد وفاق ملی و وجوه اشتراک و تمایز میان گروه‌ها، آغاز کرد و گفت: وفاق ملی به این معناست که تمام افراد جامعه وجه اشتراک خود را پیدا کنند که قطعا ما وجه اشتراکاتی داریم که از وجوه تمایز ما بیشتر است و باید حول محور اشتراک‌های خود با هم وفاق داشته باشیم. لازمه وفاق این است که هر فردی گنجایش و ظرفیت لازم را داشته باشد زیرا انسان و جامعه‌ای می‌تواند مسیر رسیدن به وفاق را بپیماید که تمامی مردم و مسئولان و فعالان سیاسی ظرفیت بالایی را داشته باشند؛ یعنی خودشان را برای پذیرش مخالفان و منتقدان آماده بکنند و هیچکس خود را در جامعه، حق مجسم و فرا‌تر از انتقاد و اعتراض نداند.

وی گفت: آنچه موجب شکست وفاق می‌شود٬ خود بزرگ‌بینی و نقدناپذیری است، وقتی که سخنان و دیدگاه‌های مختلف در جامعه عرضه شود٬ این آیه تبلور می‌یابد «فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ» (پس بشارت ده به آن بندگان من که به سخن گوش فرا می‌دهند و بهترین آن را پیروی می‌کنند). اما اگر خودمان را محور قرار بدهیم و بگوئیم هر کسی با من بود متحد و طرفدار وحدت است و هر کسی نسبت به من انتقاد داشت او اختلاف انگیز، تفرقه انگیز، فتنه گر و نفوذی است، پس چنین جامعه‌ای روی وحدت را نخواهد دید. بنابراین ما زمانی به سمت وحدت گام خواهیم برداشت که در جامعه به طور همزمان آزادی بیان و آزادی پس از بیان وجود داشته باشد.

منتجب‌نیا اضافه کرد: اشکال کار اینجاست که ما دائما دم از وحدت می‌زنیم اما وحدت و وفاق با بخشنامه و سرنیزه امکان پذیر نیست؛ مردم باید به مسئولین اعتماد کنند و بدانند نظر آن‌ها حاکم است نه نظر حاکمان بر آن‌ها. اینکه در انتخابات افراد را با برچسب‌ها و خط و نشان‌های مختلف فتنه‌گر و نفوذی و اصلاح‌طلب از صحنه حذف کنیم ضربه‌ای بزرگ براعتماد مردم خواهد زد و اگر اینگونه شد نباید انتظار داشته باشیم که پای صندوق بیایند و رأی بدهند، اینکه بخواهیم افرادی که در حرکت قطار انقلاب نقش داشته‌اند را به مرور با تهمت‌های ناروا از صحنه حذف کنیم در آخر قطار خالی از سرنشین می‌شود و علی می‌ماند و حوضش. در تلاش برای رسیدن به وحدت و وفاق نباید سقف حداکثری اشتراکات را در نظر بگیریم بلکه باید از حداقل‌ها ‌‌نهایت استفاده را کنیم تا جامعه پویایی داشته باشیم.

وی افزود: کسانی که در حال اختلاف انگیزی و تشنج‌آفرینی هستند سودشان در همین اختلاف‌افکنی‌هاست؛ این عده قصد دارند دولت را ناکام و نظام را ناموفق نشان دهند. این اقلیت محدود نمی‌توانند خنده را روی لب‌های مردم ببینند؛ این‌ها نمی‌توانند شاهد این باشند که کسی در جهت پیشرفت کشور و جامعه کاری انجام دهد. معتقدم با اطلاعاتی که داشتم و دارم اگر روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب نمی‌شد اکنون کشور در شعله‌های آتش جنگ قرار داشت. وی روحانی را فردی وارسته، صاحب اندیشه و دلسوز جامعه خواند و گفت: روحانی بهترین و کار‌شناس‌ترین وزارت خارجه را مسئول برجام کرده است.

منتجب‌نیا در انتها خاطرنشان کرد: وفاق ملی در صورتی رخ می‌دهد که همه بتوانند در کنار هم قرار بگیرند؛ هیچکس نباید خود را حق مسلم بداند و همه باید ظرفیت خود را بالا‌تر ببرند. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان می‌توانند رقابت کنند اما این رقابت به معنای دشمنی نیست؛ این دو می‌توانند با هم و در کنار هم در راه کامیابی کشور قدم بردارند.

در بخش پایانی مراسم نوبت به پرسش و پاسخ دانشجویی رسید که دانشجویان نیز در مورد حصر، عملکرد دولت روحانی و دولت پیشین سوالاتی مطرح کردند که منتجب نیا در پاسخ به سوالات متعدد دانشجویان در مورد رفع حصر بیان کرد: کسانی که در حصر به‌سر می‌برند نیز دغدغه اتحاد ملت را دارند؛ مردم اگر دست به دست یکدیگر بدهند و این مشکل را محدود به جریانی خاص ندانند، طبیعتاً این مشکل حل می‌شود. در این مسئله نیز می‌توان وحدت داشت خیلی از اصولگرایان هم منتقد مسئله حصر هستند و معتقدند این کار، کار پرهزینه‌ و بی‌فایده است و باید یک زمانی حل بشود؛ چرا ما باید کاری بکنیم که آیندگان ما را نفرین کنند.

وی همچنین ضمن ابراز امیدواری در این خصوص گفت: درعین حالیکه پیگیر هستیم ولی در حال حاضر هیچ خبر امیدوار کننده‌ای در مورد رفع حصر ندارم.

وی همچنین درخصوص برنامه‌های انتخاباتی حزب اعتماد ملی گفت: در رابطه با انتخابات، ما به دو شکل پیگیریم؛ اول آنکه درون حزبی کار‌ها را پیگیری کنیم و دیگری درون اصلاحاتی. ما تلاش کردیم جبهه اصلاح‌طلبان را به وحدت برسانیم. به توفیق الهی و با تلاشی که انجام شد اصلاح‌طلبان زیر یک سقف جمع هستند و شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هر یکشنبه، به ریاست آقای عارف برگزار می‌شود.

منتجب‌نیا در پاسخ به سوالی در مورد واژه نفوذ مواضع خود را اینگونه شرح دادند که نفوذ به معنای این است که یک حرکت بیگانه از ملت ایران، وارد شده است که خطر ایجاد می‌کند. در میان نیروهای انقلابی چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب ما نفوذی مشاهده نمی‌کنیم؛ ما نباید یکدیگر را به نفوذی متهم کنیم. اگر بنا بشود ما بخواهیم نفوذی‌ها را پیدا کنیم، کسانی خطرناکند که نه در انقلاب فعالیت داشتند و نه در دفاع مقدس و نه تئوری‌های سالم داشتند و امروز در جاهای مختلف کشور وارد شده‌اند، در حالی که حتی امام تا آخرین لحظات عمر با آن‌ها مخالف بودند و آنان را خطرناک می‌دانست، هم چون انجمن حجتیه‌ای‌ها.

وی در ادامه بیان کرد: وجه مشترک اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نفی افراطی‌گری است. یکی از کسانی که در مواقع حساس و خطرناک می‌تواند پادرمیانی کند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است و خیلی‌ها باید در مکتب ایشان و افرادی همچون ایشان درس بیاموزند. امروز برخی از جوانان، جنگ را در کاغذ و از برخی فرهاندهان شنیده‌اند و چنان دم از جنگ و شهدا و… می‌زنند که انگار آقای هاشمی بویی از جنگ نبرده است. اتفاقا این افراد باید بروند نزد هاشمی ببینند جنگ چیست. آقای رفسنجانی از ابتدای انقلاب همراه امام بودند و باید قدردان زحمات ایشان باشیم. باید در مکتب این افراد که برای انقلاب استخوان خرد کرده‌اند درس بیاموزند؛ البته بنده به هیچ یک از این عزیزان مطلق نگاه نمی‌کنم و ممکن است به آن‌ها انتقادی وارد باشد اما نباید به راحتی به سرمایه‌های انقلاب چوب حراج زد چرا که اگر افرادی همچون هاشمی و خاتمی با این برچسب‌ها حذف شوند کسی باقی نمی‌ماند جز چند بچه کسی باقی نمی‌ماند٬ که البته این بچه‌ها را هم دوست داریم ولی باید در محضر پدرانشان درس بیاموزند نه اینکه بخواهند پدرانشان را کنار بزنند و خودشان پدری کنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس