تاریخ انتشار: ۱۲ خرد ۱۳۹۴

یک روزنامه صهیونیستی نوشت اوباما مصمم به دستیابی به توافقی بد با ایران است. به گزارش گذارنیوز اسرائیل نشنال نیوز نوشت: منابع بلندپایه دیپلماتیک در اسرائیل معتقدند رئیس جمهور آمریکا مصمم به دستیابی به توافقی بد با ایران است. منابع بلندپایه دیپلماتیک در تل آویو به روزنامه صهیونیستی «اسرائیل حیوم» که به بنیامین نتانیاهو نخست […]

یک روزنامه صهیونیستی نوشت اوباما مصمم به دستیابی به توافقی بد با ایران است.

کری

به گزارش گذارنیوز اسرائیل نشنال نیوز نوشت: منابع بلندپایه دیپلماتیک در اسرائیل معتقدند رئیس جمهور آمریکا مصمم به دستیابی به توافقی بد با ایران است.
منابع بلندپایه دیپلماتیک در تل آویو به روزنامه صهیونیستی «اسرائیل حیوم» که به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نزدیک است گفتند « به نظر می رسد این توافق با ایران امضا خواهد شد چرا که رئیس جمهور آمریکا علاقه مند به انجام این کار است.»
این اتهام بسیار تند است و به نظر می رسد به طور ضمنی به این مسئله اشاره دارد که اوباما به سوی دستیابی به توافقی پیش می رود که اسرائیل و غرب را به خطر می اندازد.

هشدار گروه مشاوره کنگره درباره توافق هسته‌ای
گروهی از مشاوران کنگره آمریکا هشدار دادند توافق هسته ای احتمالی با ایران به تقویت نفوذ تهران در خاورمیانه می انجامد.
روزنامه واشنگتن تایمز در شماره امروز خود در اینترنت نوشت: اعضای کار گروه ویژه ایران، کمیته ای متشکل از مقامات سابق دولتی و کارشناسان هسته ای که به کنگره مشاوره می دهند، هشدار داد توافق هسته ای که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا امیدوار است تابستان امسال به آن دست یابد، نفوذ تهران را در خاورمیانه تقویت خواهد کرد.
جو لیبرمن، سناتور سابق روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «این (توافق هسته ای) از همه جهات یک فاجعه است. چیزی که ما الان ظاهرا از آن حرف می زنیم تعلیق زنجیره ای اکثر تحریم های اقتصادی است آن هم نه در ازای حذف یا پایان برنامه هسته ای تسلیحاتی ایران، بلکه در ازای نوعی محدودیت موقت این برنامه.»
ایوان بی ، سناتور سابق نیز تحلیل لیبرمن را تایید و در عین حال اذعان کرد اوضاع برای طرف های مذاکره کننده چالش برانگیز است.
این سناتور سابق دموکرات ایالت ایندیانا گفت: «یکی از علل دشواری کار برای طرف های مذاکره این است که شما باید به ماهیت اساسی رژیم ایران بپردازید. آیا آنها اساسا این اراده را دارند که خود را تغییر دهند؟ در این باره کمی تردید وجود دارد.»
ایوان بی گفت شاید صرفا گزینه دیگری جز توافقی که بر سر آن مذاکره می شود وجود نداشته باشد، یعنی توافقی که تحریم های اقتصادی ایران را اساسا در ازای تعلیق ده ساله فعالیت های هسته ای نظامی ایران، لغو می کند.
وی افزود: «ما در زندگی در موقعیت هایی قرار می گیریم که گزینه های چندانی پیش روی ما قرار ندارد. این ممکن است یکی از آن موقعیت ها باشد.»
بی در عین حال افزود: «من فکر می کنم وضع کنونی بهتر از عدم توافق است.»

همه خود را متعهد به سی ام ژوئن می دانند
ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: به نظرم ضرب الاجل ها یک ساز و کار فشار آور در مذاکرات است و لازم است که تصمیمات دشواری گرفته شود.
هارف درباره آخرین وضعیت جان کری گفت: وزیر خارجه در وضعیت خوبی به سر می برد و او در راه رسیدن به بوستون است. ما آخرین وضعیت درمانی استخوان پای شکسته وی را از پزشک معالج وی جویا شدیم. پزشک، وی را در سفر بوستون همراهی خواهد کرد.
وی افزود: تمرکز اصلی وزیر خارجه برای ماه ژوئن منحصرا بر روی مذاکرات با ایران خواهد بود و من به طور شفاف درباره این موضوع صحبت کرده ام و مصدومیت وی نمی تواند این موضوع را دچار تغییر کند. او و تیم وی به برنامه زمانی متعهد هستند و همزمان با نزدیک شدن به ضرب الاجل سی ام ژوئن ما به تلاشهای خود ادامه خواهیم داد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار که پرسید آیا کری از زمانی که دچار حادثه شد گفتگوی تلفنی با ظریف وزیر خارجه ایران داشته است یا نه،گفت:به نظرم او تماس هایی با وی داشته است. به نظرم این تماس ها دیروز بوده است اما باید این موضوع را بررسی کنم. من اطلاعات بیشتری در این رابطه در اختیار ندارم اجازه بدهید موضوع را بررسی کنم.باید به طور شفاف اعلام کنم وزیر خارجه خود را متعهد به ادامه مذاکرات براساس زمان دقیق تعیین شده همانند زمان پیش از وقوع این حادثه می داند. او خود را متعهد به این موضوع می داند.
این سخنگو در پاسخ به این سوال که زمان دور بعدی مذاکرات با ایران کی خواهد بود،گفت:وزیر خارجه روز شنبه به مدت شش ساعت با ظریف وزیر خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.آنها مذاکراتی فشرده و فراگیر درباره تمامی موضوعات باقیمانده برای نهایی کردن توافق داشتند.وزیر خارجه همراه با مونیز وزیر انرژی و شرمن معاونش در این مذاکرات حضور داشت.به نظرم اتحادیه اروپا برنامه زمانی مذاکرات آتی را اعلام خواهد کرد و انتظار داریم که وندی شرمن به همراه کارشناسان در این مذاکرات حضور پیدا کنند.احتمالا به زودی و در این هفته ما به مذاکراتی برنامه ریزی شده در وین در سطح کارشناسان و مدیران ارشد سیاسی ملحق خواهیم شد.ما هنوز جزئیات نهایی در این رابطه را در اختیار نداریم و من شما را برای کسب جزئیات به اتحادیه اروپا رجوع می دهیم.
وی درباره ضرب الاجل سی ام ژوئن گفت: به نظرم ضرب الاجل ها یک ساز و کار فشار آور در مذاکرات است. اگر نگاهی به تصمیماتی که درباره مسائل دشوار در لوزان و قبل از آن گرفته شد، داشته باشیم، ما تقریبا نزدیک به پایان هستیم و این به خاطر اقدامات فشار آور بوده است. به نظرم این تصمیماتی بوده است که باید گرفته می شده است و لازم است که تصمیمات دشواری گرفته شود و ما به مذاکرات ادامه خواهیم داد. ما و هم پیمانان ما برای تعامل و رسیدن به سی ام ژوئن متحد هستند. به نظرم شاهد یک اظهار نظر از طرف فرانسوی ها بوده ایم و به نظرم دیگر مقامات فرانسوی خود را متعهد به سی ام ژوئن می دانند.همه می دانند که این مطمئنا یک ضرب الاجل است.
هارف گفت:جان کری به طور فعال در این مذاکرات وارد شده است و او خود را متعهد به این مذاکرات می داند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید موضوع آمریکایی های زندانی در ایران تا چه حد در مذاکرات روز شنبه بین کری و ظریف مطرح شده است،گفت: این موضوع در هر کدام از جلسات گفتگوهای پیشین مطرح شده است و در این جلسه هم مطرح شد. ما این موضوع را بعدا هم با آنها مطرح خواهیم کرد اما این موضوع از موضوع مذاکرات جدا است اما این موضوع را همانند همیشه مطرح خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار که پرسید آیا ایرانیها از موضوع آمریکایی های بازداشتی در ایران به عنوان یک موضوع برای چانه زنی در مذاکرات استفاده می کنند، گفت: من نمی توانم اظهار نظری در این رابطه داشته باشم. ما معتقدیم که آنها باید به فوریت آزاد شوند و این تنها پیامی است که ما به آنها می دهیم.
این سخنگو در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا موضوع آمریکایی ها به گروگان گرفته شده در یمن در دیدار وزیر خارجه با ظریف وزیر خارجه ایران مطرح شده است یا نه ،گفت: من مطمئن نیستم اما اجازه بدهید این موضوع را بررسی کنم. پترسون معاون وزیر خارجه برای مشورت با طرف های مختلف درگیر در بحران یمن راهی عمان و عربستان سعودی شده است.ما با کشورها و جناح های مختلفی درباره موضوع یمن در تعامل هستیم و من نمی توانم جزئیات بیشتری را در این رابطه در اختیار شما قرار دهم. ما تمام تلاش خود را برای آزادی این افراد به کار خواهیم بست.روش های زیادی در این رابطه وجود دارد که ما پیشتر درباره آنها صحبت کرده ایم. ما بارها و از مدتها پیش به اتباع آمریکایی گفته ایم که به یمن نروند.ما دلایل خوبی برای این موضوع داریم؛اوضاع یمن خطرناک است. از زمانی که به طور موقت سفارت خود را در این کشور بسته ایم ما منابع لازم برای حمایت از آنها را در اختیار نداریم. در این حال ما در تعامل با برخی کشورها از جمله جیبوتی هستیم که آمریکایی ها با استفاده از امکانات این کشورها در یمن زمینه خروج خود را فراهم کنند.

فابیوس:بدون بازرسی نظامی توافق بی نتیجه است   
به گزارش وال استریت ژورنال، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه گفت توافق هسته ای احتمالی با ایران ریسک ایجاد رقابت تسلیحات هسته ای در خاورمیانه را دارد، مگر اینکه این توافق به بازرسان بین المللی دسترسی به سایت های نظامی و دیگر سایت های سری ایران را بدهد.
فابیوس در گفتگو با وال استریت ژورنال تاکید کرد مجوز بازرسی این سایت ها باید بخشی از توافق نهایی با ایران باشد تا تضمین شود ایران به طور مخفیانه برای دستیابی به سلاح هسته ای تلاش نمی کند. این هشدار وزیر خارجه فرانسه ادامه اختلافات میان مذاکره کنندگان غربی و تهران را نشان می دهد که خواسته است بازرسی از سایت های نظامی ایران همچنان دور از دسترس بازرسان بین المللی باشد.
وزیر خارجه آمریکا گفت، بهترین توافق نیز اگر نتوان آن را راستی آزمایی کرد بی فایده است. چندین کشور منطقه خواهند گفت خوب یک کاغذ امضا شده با این حال فکر می کنیم آنقدر قوی نیست و بنابراین باید خودمان هسته ای شویم.
فابیوس که برای شرکت در مراسم تحلیف رییس جمهور جدید نیجریه به این کشور سفر کرده است تبدیل به یکی از طرفهای مشکوک اصلی به توافق هسته ای با ایران در میان شش کشور مذاکره کننده با ایران شده است. بارها فابیوس مواضعی شدیدتر از واشنگتن اتخاذ کرده است و در سال دو هزارو سیزده نیز هشدار داده بود این احتمال وجود دارد که غرب از ایران فریب بخورد.

آمریکا: بازرسی ها بر اساس پروتکل الحاقی انجام خواهد شد

جاش ارنست درباره اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه در خصوص لزوم دسترسی به سایت های نظامی در ایران گفت:ما در این زمینه تاحدودی به صورت مفصل با ایران به همراه شرکای پنج به علاوه یک در هفته اول آوریل در قالب توافق سیاسی گفتگو کردیم.این توافق سیاسی سرزده ترین بازرسی هایی را که تاکنون بر برنامه هسته ای یک کشور اعمال شده است،اعمال خواهد کرد.همچنین مجموعه دیگری از بازرسی ها و مقررات علیه ایران اعمال خواهد شد که برکشورهای دیگر نیز اعمال شده است.منظورم پروتکل الحاقی است و این(پروتکل الحاقی) مسلما مجموعی از قوانین و مقرراتی است که برای بازرسی برنامه هسته ای کشورها به کار گرفته می شود.این پروتکل الحاقی علیه کشورهای دیگری نیز به کار گرفته شدو علاوه بر این در صورت رسیدن به توافق با ایران نیز اعمال می شود و شامل بازرسی ها از تاسیسات نظامی در شرایط خاص است.
بنابراین همچنان باید بر روی جزییات کار شود اما نکته این است که رئیس جمهور فقط می خواهد توافق هسته ای را تا پایان ژوئن امضاء کند.جزییات این توافق بیانگر تعهدات سیاسی است که ما و ایران هفته اول آوریل به آن رسیدیم.این اصولی است که ما داریم.قرار است درباره جزییات بیشتر گفتگو صورت گیرد.ما بر روی جزییات تمرکز داریم.
وی درباره اظهارات مقام معظم رهبری در خصوص اجازه دسترسی ندادن بازرسان به سایت های نظامی گفت:ما به گفتگو در این زمینه ادامه می دهیم اما حقیقت این است که توافق سیاسی در هفته نخست آوریل بدست آمد که در آن ایران توافق کرده است با سرزده ترین بازرسی ها که تاکنون بر یک کشور اعمال شده است،همکاری کند.همچنین کشورهایی دیگر هستند که برنامه هسته ای آنها نیاز به بازرسی دارند.ما به صورت روشن گفتیم که ابعاد نظامی برنامه ایران باید در این گفتگوها حل شود.

غرب خواستار مصاحبه با شمخانی نیز شده است
پایگاه اینترنتی المانیتور نوشت گروه پنج به اضافه یک خواستار مصاحبه با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران شده است.
این پایگاه اینترنتی در گزارشی به قلم آرش کرمی نوشت:روز ۱۳ ماه مه ،‌ وقتی که یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت این آژانس انتظار دارد ایران اجازه بازرسی از سایت های نظامی را در چارچوب یک توافق هسته ای جامع بدهد، رسانه های محافظه کار ایران واکنش تندی نشان دادند و اعلام کردند ایران اجازه چنین چیزی را نخواهد داد. روز ۲۰ ماه مه نیز آیت الله علی خامنه ای ، رهبر معظم ایران ، گفت ایران نه فقط اجازه بازرسی از سایت های نظامی را نخواهد داد، بلکه مهم تر از آن،‌ به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه نخواهد داد از دانشمندان هسته ای ایران «بازجویی» کند. وی گفت این درخواستی است که یک «یک دشمن گستاخ و بی شرم » مطرح کرده است.
پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به اضافه آلمان (گروه پنج به اضافه یک) طبق گزارش ها فهرستی از اسامی دانشمندان هسته ای را به ایران ارائه کرده اند تا آژانس بین المللی انرژی اتمی با آنها مصاحبه کند. سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ایران روز ۲۶ ماه مه گفت هرچند ایران «بازرسی های مدیریت شده» را در چارچوب پروتکل الحاقی خواهد پذیرفت، اما درخواست گروه پنج به اضافه یک را برای مصاحبه با دانشمندان هسته ای ایران رد کرده است.
علی شمخانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز ۳۰ مه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت نام وی نخستین نام در فهرستی است که گروه پنج به اضافه یک برای مصاحبه با آنها درخواست داده است. این حرف بر پیچیدگی موضوع افزود. وی افزود :«معلوم نیست آنها چه سوالاتی دارند. ۲۳ فرد در این فهرست است و مذاکره کنندگان ما این درخواست را رد کرده اند.»
تا این زمان تصور می شد که تنها برای مصاحبه با دانشمندان هسته ای ایران درخواست داده شده است. اما اظهارات شمخانی حاکی است گروه پنج به اضافه یک و آژانس بین المللی انرژی اتمی فهرست طولانی تری دارد که شامل مقامات نظامی نیز می شود. شمخانی سابقه ای طولانی در سمت های نظامی دارد. وی قبل از اینکه به دبیری شورای عالی امنیت ملی ایران منصوب شود در زمان جنگ ایران و عراق از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و فرمانده نیروی دریایی ارتش بود. وی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ نیز وزیر دفاع محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران بود. او همچنین نماینده (آیت الله) خامنه ای در شورای عالی امنیت ملی ایران است.
مذاکرات هسته ای کنونی اکنون یکی از پربحث ترین و پرخبرترین موضوعات رسانه های ایران است و اظهارات شمخانی درباره وجود نام وی در راس فهرست درخواستی برای مصاحبه، خبر اول تعدادی از پایگاههای اینترنتی ایران بود. اظهارات علی اکبر ولایتی مشاور (آیت الله) خامنه ای در سیاست خارجی نیز جزو عناوین خبر اصلی رسانه های ایران بوده است.
ولایتی که معمولا از مذاکرات هسته ای حمایت می کند ،‌ در مصاحبه تلویزیون ایران با وی گفت :«دلیل اینکه مذاکرات به نتیجه نرسیده است زیاده خواهی آمریکایی هاست. مثلا در لوزان توافق شد که در فردو ۱۰۰۰ سانتریفوژ باقی خواهد ماند و این در گزاره برگ (فکت شیت) خود آنها نیز قید شده بود، اما در دور بعدی مذاکرات آنها دبه کردند و گفتند فقط ۳۵۰ سانتریفوژ باید باقی بماند.»
این نخستین بار نیست که ولایتی به اختلافات بر سر فردو اشاره کرده و گفته است طرف های ایرانی و آمریکایی درک های متفاوتی دارند. گزاره برگ آمریکایی ها ، که پس از اعلان حصول چارچوب توافق دوم آوریل لوزان در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، گفته شده است «تقریبا دو سوم سانتریفوژها و زیرساخت فردو برچیده خواهد شد.» ایران هم اکنون ۳۰۰۰ سانتریفوژ در فردو دارد و در این صورت آنگونه که ولایتی گفت ۱۰۰۰ سانتریفوژ باید در این مرکز باقی بماند. جفری لوئیس ، مدیر برنامه منع تکثیر هسته ای شرق آسیا در مرکز مطالعات منع تکثیر جیمز مارتین در موسسه مطالعات بین المللی مونتری به المانیتور گفت در لوزان توافق شده بود که ایران حدود ۱۰۰۰ سانتریفوژ را در فردو نگه خواهد داشت اما فقط ۳۵۰ عدد از آنها برای جداسازی ایزوتوپ پایدار فعال خواهد بود. وی معتقد است ولایتی تعداد سانتریفوژهای نصب شده در فردو و تعداد فعال در جداسازی ایزوتوپ پایدار را اشتباه کرده است.
ولایتی در خصوص بازرسی از سایت های نظامی نیز گفت :«بدون شک برخی بازرسان آژانس جاسوس هستند. ما به چه دلیل باید درهای مراکز نظامی خود را به روی آنها باز کنیم؟»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس