تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴
سخنگوی دولت:

سخنگوی دولت ممنوعیت استخدام در سال جدید را تکذیب کرد و گفت: تعدیل به معنای ممنوعیت جذب نیروی انسانی نیست.

به گزارش “گذارخبر”  محمدباقر نوبخت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به جزئیات تدوین لایحه برنامه ششم توسعه و ارزیابی چارچوب‌های آن افزود: نظام اداری کشور نیاز به چابک‌سازی دارد.

وی با بیان اینکه قرار است تا پایان سال ۹۴ جمعی از بازنشستگان به نوعی جذب دستگاه‌های دولتی شوند، ادامه داد: به ازای هر سه نفر که از نظام اداری بیرون می‌روند یک نفر جذب می‌شود.

نوبخت گفت: سالانه یکصد هزار نفر نیروی فارغ التحصیل وارد بازار کار می‌شوند که بی‌شک همه آن‌ها نباید جذب دستگاه‌های دولتی شوند.

سخنگوی دولت از رابطه مستقیم افزایش قیمت حامل‌های انرژی و هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و گفت: تکلیف یارانه بستگی به افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد اما در حال حاضر نه بودجه قطعی شده و نه قیمت حامل برای سال آینده در نظر گرفته شده است پس هدفمندی یارانه‌ها با گرایش اجتماعی باید ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: در برنامه ششم هدفمندی یارانه‌ها ادامه خواهد داشت٬ اما متفاوت از آنچه که در دولت یازدهم بر خلاف قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا می‌شد. ۵۰ درصد از افزایش قیمت‌ها می‌تواند برای یارانه نقدی به خانوار‌ها و بخش سلامت اجتماعی صرف شود و ۳۰ درصد از مابقی به تولید و ۲۰ درصد باقیمانده به طرحهای عمرانی دولت اختصاص می‌یابد.

نوبخت با بیان اینکه رسانه‌ها نباید طرح‌های ناقص را نشر و به مردم انتقال دهند٬ از ارائه بودجه سال ۹۵ و لایحه برنامه ششم به مجلس تا پیش از بهمن خبر داد و افزود: بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبری هم برنامه بودجه سال ۹۵ و هم برنامه ششم تا اواخر دی ماه به مجلس ارائه خواهد شد. نوسان‌های ارزی سبب کاهش جذب سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: دولت مدیریت شناور را بهترین روش برای کنترل نرخ ارز و میزان برابری آن با ریال در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه روش‌های میخکوب و عرضه و تقاضا سبب افزایش فشار اقتصادی به دولت و کشور می‌شود٬ گفت: روش مناسب مدیریت شناور است که توسط بانک مرکزی هم مورد اجرا قرار گرفته است تا قیمت ارز در کشور به صورت شناور و بر بال جریان‌های اقتصادی سوار شود.

نوبخت افزود: دولت به دنبال آن است که هر گونه نوسان در قیمت ارز و اثرهای آن بر اقتصادی کشور را کاهش داده و از بین ببرد٬ زیرا قیمت ارز در هر کشور یک شاخص است و نباید اجازه داد چنین نوساناتی به اقتصاد آسیب بزند. خصوصی‌سازی تنها واگذاری دارایی‌های دولت به بخش خصوصی نیست.

سخنگوی دولت بیان داشت: دولت باید در جایگاه هدایت، نظارت و سیاستگذاری بنشیند زیرا عرصه‌های فراوانی وجود دارد که دولت نباید وارد سرمایه‌گذاری شود و باید به بخش خصوصی اجازه فعالیت بدهد.

نوبخت افزود: در برنامه ششم دولت می‌خواهد بخش غیردولتی داخلی و خارجی وارد سرمایه گذاری شود.

وی با بیان اینکه بیش از هشتصد هزار میلیارد تومان در بخش‌های اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری شده است٬ اما عده‌ای متأسفانه پول خود را به بانک‌ها سپرده‌اند تا از ریسک نامطمئن در فضای نامطلوب سرمایه گذاری داخلی فاصله بگیرند گفت: اگر فضای کسب و کار ایمن شود کسی پول و سرمایه خود را به بانک نمی‌سپارد و در عرصه تولید و سرمایه گذاری فعالیت خواهد کرد.

نوبخت گفت: دولت تلاش می‌کند اقتصاد کشور را با رشد همراه کرده و می‌خواهد در سال آینده به بیشترین رشد اقتصادی یعنی پنج یا شش درصد دست یابد.

رهایی از چنگ تحریم کار بسیار دشواری است

سخنگوی دولت گفت: برنامه ششم توسعه برای شرایط پساتحریم تنظیم شده است.

نوبخت ادامه داد: اگر ایران همچنان در چنگ تحریم باقی بماند کار دولت به پایان نرسیده است و با عزم و همدلی بیشتر دولت و مردم باز هم پیش خواهد رفت. برگرداندن رشد منفی اقتصادی کار دشواری بود که دولت یازدهم توانست با وجود آن به اداره کشور و حرکت به سوی رشد مثبت پیش برود.

خام فروشی پایان نمی‌یابد

سخنگوی دولت با بیان اینکه تنها وابستگی‌های هزینه‌های جاری به نفت است که قطع خواهد شد٬ ادامه داد: صحبتی از قطع کردن خام فروشی به میان نیامده و نخواهد آمد. اگر درآمد حاصل از خام فروشی به ساخت پالایشگاه‌ها و حرکت چرخ تولید در کشور بینجامد هیچ اشکالی ندارد.

نوبخت گفت: شفافیت و نبود فساد است که سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را ممکن می‌سازد و فساد اقتصادی بزرگ‌ترین بازدارنده سرمایه گذاری‌های اقتصادی است.

محمدباقر نوبخت ادامه داد: برای سال آینده ۵ هزار و صد میلیارد تومان بودجه برای پرداخت به بازنشستگان در نظر گرفته شده است که اگر مجلس آن را تصویب کند امید به اجرایی شدنش دور از ذهن نیست. وی بازنشستگی زودرس را حاصل سیاست‌های نادرست در حال اجرای دستگاه‌های دولتی عنوان کرد و افزود: با این روش راهی به جایی نخواهیم برد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس