تاریخ انتشار: ۲۱ فرو ۱۳۹۵

سوالات زیادی در افکار مصری ها شکل گرفت بعداز آن که « عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر و « سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی توافقنامه مرزهای دریائی بین دو کشور را امضا کردند.

روزنامه لبنانی الاخبار در این زمینه نوشت: بیشتر مصری ها ، روح این توافق را دست کشیدن مصر از جزائر« صناقیر و تیران» به نفع سعودی ها می دانند که دهه ها تحت حاکمیت مصر بود و به ویژه از ده پنجاه به عنوان گذرگاه و یک سیطره راهبردی بوده است.

در جریان سفر ۵ روزه شاه سعودی به مصر ، « شریف اسماعیل» نخست وزیر مصر و « محمد بن سلمان» جانشین ولی عهد و وزیر دفاع سعودی توافقنامه ترسیم مرزهای بین دو کشور را امضا کردند.

الاخبار نوشت: تاکنون جزئیات این توافقنامه تردید آمیز و پیچیده فاش نشده اما منابع آگاه مصری و سعودی گفته اند که شامل تقسیم مناطق گازی و نفتی در دریای سرخ به جزی منطقه نزدیک به حلایب و شلاتین می باشد تا موجب برانگیخته شدن اعتراض سودانی ها نشود به ویژه این که رئیس جمهور سودان همواره تاکید می کند که حلایب شهری سودانی است.

این روزنامه لبنانی افزود: تاکنون جزئیات بیشتر توافقنامه های بین سعودی و مصر که در نشست های محرمانه « شورای هماهنگی مصر – سعودی» در شش ماه گذشته در چارچوب تحرکات سعودی برای سرمایه گذاری در مصر و حمایت از اقتصاد آن تصویب شده اند، فاش نشده است.
« این توافقنامه ها بعداز فرمان پادشاه سعودی برای تخصیص ۳۰ میلیارد ریال سعودی به مصر در دستور کار قاهره و ریاض قرار گرفتند تا صرف هزینه های اجرای طرح های اقتصادی در مصر شود و با این حساب رقمی که سعودی به مصر از ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۳( زمان سرنگونی دولت محمد مرسی) تاکنون به مصر می پردازد به حدود ۱۴ میلیارد دلار می رسد».

الاخبار نوشت: به نظر می رسد که مهمترین توافقنامه های بین سعودی و مصر که البته باید به تصویب پارلمان مصر برسند قبل از این که رئیس جمهور مصر دستور اجرای آنها را بدهد، سرنوشت دو جزیره تیران و صنافیر است که از دهه پنجاه تاکنون تحت حاکمیت مصر بوده اند.

این دو جریزه که نامشان در توافقنامه ننگین « کمپ دیوید» بین مصر و اسرائیل هم آمده است، از مناطق طبیعی در جنوب صحرای سینا هستند که گردشگران زیادی به آن می روند و در فصل گردشگری با ایجاد یک خط دریائی گردشگران از شرم الشیخ به این دو جزیره برده می شوند.
اما اهمیت راهبردی این دو جزیره این است که می تواند ورودی و خروجی به خلیج عقبه باشد و در صورت بسته شدن، فعالیت های دریائی در بندر « ایلات» در فلسطین اشغالی متوقف می شود.
الاخبار نوشت : با وجود انتقادها به دولت السیسی به خاطر درج اطلاعاتی از این توافقنامه، به نظر می رسد پارلمان مصر که به دولت نزدیک است، آن را تصویب کند.

« احمد النجار» رئیس هیات مدیره موسسه الاهرام گفته است که « برای حفظ این دو جزیره مصری ، خون نظامیان مصر در جنگ به زمین ریخته شده است».

این روزنامه لبنانی افزود: سخنرانی روز یکشنبه سلمان در مجلس مصر که در روابط دو کشور کم سابقه است برای جلوگیری از هرگونه اعتراض به توافقنامه مرتبط با جزایر تیران و صنافیر صورت می گیرد تا خطرناک ترین توافقنامه دوران السیسی برای مصر با کمترین اعتراض ها به تصویب برسد.

الاخبار خاطرنشان کرد: سکوت رسمی مصر در حالی که رسانه های سعودی خبر توافقنامه دو جزیره را بزرگنمائی کرده اند، تاکیدی است بر این که سعودی ها درصدد هستند تا مصر را تسلیم محض حاکمیت خود کنند.

درخواست های سعودی برای تملک این دو جزیره از سال ۲۰۰۵ زمان ریاست جمهوری حسینی مبارک شروع شد تا تاکنون مذاکرات دو طرف به دون نتیجه بوده است.

** پل ارتباطی بین سعودی و مصر و سرمایه گذاری های پادشاه در سینا

اعلام خبر تصمیم ملک سلمان در سفر به مصر که « محمد بن سلمان» جانشین ولی عهد هم او را همراهی می کند، مبنی بر ایجاد پل زمینی بین دو کشور و نصب « مدال نیل» بالاترین نشان مصر برسینه سلمان توسط السیسی از عناصر غافلگیر کننده این سفر است.

ناظران معتقدند که مصر و سعودی تصمیم گرفته اند به بهانه ترس از « گسترش نفوذ ایران در منطقه» ، اختلافات را کنار بگذارند و منافع را ترجیح بدهند و به همین دلیل درنشست های محرمانه طرح هائی را برای اجرا در سوریه ، یمن و حتی لیبی تهیه کرده اند.

ملک سلمان ( دیروز جمعه) در دومین روز از سفر پنج روزه خود به مصر از توافق با مصر برای ایجاد پل بین دو کشور و همپینن امضای ۱۷ توافق دیگر ابراز خوشحالی کرد.

یک بازرگان سعودی گفته است که « کمک های مالی سعودی به مصر به صورت وام خواهد بود و کمک های بلاعوض نیست زیرا سعودی خود در نتیجه کاهش قیمت نفت با بحران مالی مواجه و درآمدهایش کاهش یافته است».

پادشاه سعودی در کنفرانس خبری مشترک با السیسی در باره طرحی بلندپروازانه گفت: پل بین سعودی و مصر، گامی تاریخی است که ارتباط زمینی بین دو قاره آسیا و آفریقا را فراهم می کند و مبادلات تجاری بین دو قاره افزایش چشمگیر و بی سابقه خواهد داشت و گذرگاه اصلی حجاج و گردشگران خواهد بود.

سلمان با اشاره به رویای تشکیل به اصطلاح « ائتلاف نظامی اسلامی تحت رهبری سعودی با مشارکت ۳۹ کشور » و اقدامات ائتلاف تحت رهبری رژیم سعودی علیه ملت مظلوم یمن و ابراز خرسندی از مشارکت فعال مصر در این ائتلاف ها ، گفت: ما پیام های خود را با برگزاری رزمایش « رعد شمال» به جهان دادیم.

السیسی هم گفت: از محضر پادشاه اجازه می خواهم تا نام این پل ارتباطی را پل ملک سلمان بن عبدالعزیز بگذاریم».

نقل و انتقال زمینی بین مصر و سعودی هم اکنون از طریق یک خط دریائی بین بندر نویبع در صحرای سینا و بندر ینبع سعودی و یا از طریق اردن صورت می گیرد.

« جلال سعید» وزیر ارتباطات و حمل و نقل مصر گفته است که اقدامات سیاسی برای ساخت این پل زمینی بین مصر و سعودی صورت گرفته و دو طرف در صدد شروع اقدامات فنی هستند.

روزنامه لبنانی السفیر هم به نقل از « انور عشقی» مدیر مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی در ریاض نوشت که که این مرکز بررسی های ساخت این پل بزرگ را انجام داده است.

وی افزود: این پل در دو مرحله ساخته می شود، در مرحله اول منطقه الشیخ حمید در سعودی به جزیره تیران در خلیج عقبه متصل می شود و در محله دوم که چند کیلومتر است جزیره تیران به جنوب تفرجگاه شرم الشیخ پیوند می خورد.

گفته شده است که طول این پل بزرگ دریائی ۱۹ کیلومتر است.

عشقی اضافه کرد: هزینه ساخت این پل بستگی به امکانات آن دارد زیرا فقط برای رفت و آمد خودروها نیست و قرار است یک کابل برق بین دو کشور کشیده شود و یک ریل قطار هم برای آن در نظر گرفته شده و در کنار آن یک خط لوله انتقال گاز و نفت هم ساخته خواهد شد.

منابع خبری گفته اند که مجموع سرمایه گذاری سعودی ها در صحرای سینا حدود یک و نیم میلیارد دلار می شود که یک سرمایه گذاری نادر در این صحرا که همواره در معرض حمله های گروه داعش می باشد، خواهد بود.

السفیر خاطرنشان کرد که این سرمایه گذاری سخاوتمندانه یک و نیم ملیارد دلاری سعودی در صحرای سینا حتی خود مصری ها را هم شگفت زده کرده است و به همین دلیل تصمیم دارند نام دانشگاهی را که در شهر الطور در جنوب سینا در حال ساخت است به نام سلمان نام گذاری کنند.

این روزنامه لبنانی نوشت: سفر سلمان به مصر در شرایط منطقه، سوال های زیادی را به دنبال داشته است به ویژه این که همزمان با آن خبر دعوت ترکیه از شاه سعودی برای سفر به آنکارا اعلام شد در حالی که تلاش های سعودی برای مصالحه بین این دو کشور و پایان دشمنی های آنها نتیجه بخش نبوده است.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس