تاریخ انتشار: ۰۶ بهم ۱۳۹۴

رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با زمان اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز گفته است تا شش ماه آینده به دنبال تک نرخی شدن نرخ ارز هستیم.

به گزارش “گذارنیوز”  همزمان با آغاز فعالیت دولت یازدهم موضوع ساماندهی بازار ارز و یکسان سازی نرخ ارز به عنوان یکی از اولویت های اصلی اقتصادی دولت مطرح شد و در راستای عملیاتی شدن این اولویت در ماه های نخست فعالیت دولت نوسان های ارزی در بازار به شدت کاهش یافت.

با کاهش نوسان نرخ ارز در بازار موضوع یکسان سازی نرخ ارز مطرح شد و مسئولان اقتصادی دولت اعلام کردند هدف اصلی در بازار یکسان سازی نرخ ارز است و این موضوع پس از لغو تحریم ها عملیاتی خواهد شد.

هم اکنون در شرایطی که تحریم های اقتصادی لغو شده ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با زمان اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز گفته است تا شش ماه آینده به دنبال تک نرخی شدن نرخ ارز هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی می گوید آرامش و ثبات در بازار ارز مورد توجه ویژه دولت در دوران پساتحریم است و دولت قصد دارد با یک نگاه واقع بینانه از نرخ ارزی حمایت کند که منجر به شکوفایی و رونق اقتصاد می شود و در این زمینه تمامی اعضای تیم اقتصادی دولت هماهنگ هستند و هدف مشترک دارد.

همچنین اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که آیا یکسان‌سازی نرخ ارز از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود، گفته است امیدواریم این اقدام انجام شود، کارها و بسترها برای یکسان‌سازی نرخ ارز در حال فراهم شدن است که امیدواریم بعد از گذشت ۲ تا ۳ ماه از رفع تحریم‌ها مقدمات آماده شود و فکر می‌کنم که از ابتدای سال آینده این اقدام اجرایی شود.

کمیجانی پیش از این گفته بود بانک مرکزی با استفاده از تجربه بسیار موفق سال ۸۱ در فرایند یکسان‌سازی نرخ ارز در حال طی کردن مسیر آزموده شده گذشته می‌باشد؛ از مدت‌ها پیش ارز مبادله‌ای با هدایت بانک مرکزی در حال جریان بوده است، ضمن آنکه تعدیل‌های روزانه یا هفتگی آرام آرام توسط بانک مرکزی در نرخ‌های مبادله‌ای اعمال می‌شود.

اما در این شرایط کارشناسان ۵ موضوع را به عنوان زمینه های ضروری برای اجرایی شدن سیاست یکسان سازی نرخ ارز عنوان می کنند. ایجاد بسترهای مناسب قانونی و اقتصادی و تعدیل رفتار شرکت‌کنندگان بازار نخستین موضوع است.

موضوع دوم تداوم نظام تک‌نرخی ارز نیازمند تداوم هماهنگی سیاست‌های پولی، ارزی، مالی و بازرگانی است. سومین موضوعاین است که بانک‌ها باید مدیریت ریسک ارزی خود را تقویت کنند و بانک مرکزی باید بر وضعیت باز ارزی بانک‌ها نظارت مستمر داشته باشد.

موضوع چهارم این است که یکسان‌سازی نرخ ارز باید با فعال‌سازی نظام شناور مدیریت شده ارز و تعمیق بازار بین بانکی ارز همراه شود.

همچنین موضوع پنجم این است که زمان یکسان‌سازی نرخ ارز نباید به‌طور دقیق از پیش اعلام عمومی شود و انجام یکباره آن، پس از فراهم شدن پیش‌نیازهای مطرح شده در این سخنرانی، باید موکول به بهبود فضای خارجی موجود شود.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس