تاریخ انتشار: ۰۹ آبا ۱۳۹۴
نیویورک تایمز:

همزمان با افزایش تنشها میان ایران و عربستان سعودی ، مقامات تهران پس از فاجعه منا اکنون آشکارا به این می اندیشند که آیا رکن آبادی و دیگر ناپدید شدگان به عنوان بخشی از بی اعتمادی عمیق میان این دو کشور رقیب ربوده شده اند یا خیر.

نیویورک تایمز نوشت: همزمان با افزایش تنشها میان ایران و عربستان سعودی ، مقامات تهران پس از فاجعه منا اکنون آشکارا به این می اندیشند که آیا رکن آبادی و دیگر ناپدید شدگان به عنوان بخشی از بی اعتمادی عمیق میان این دو کشور رقیب ربوده شده اند یا خیر.

به گزارش “گذارخبر”  یک ماه پس از آن که صدها و شاید هزاران مسلمان در مراسم سالانه حج در مکه، عربستان، جان خود را از دست دادند، مقامات ایرانی، عربستان را به سوء استفاده از هرج و مرج ایجاد شده برای ربودن مقامات ایرانی و استفاده از آنها به عنوان گروگان در جنگ لفظی روز افزون میان دو کشور متهم می کنند.

این تنش های تشدید شده در زمانی بدتر از این نمی توانست روی دهد. ایران که برای اولین مرتبه در مذاکرات سوریه حضور داشت از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت کرد  و این در حالی است که عربستان مخالف اسد است.

غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان و یکی از افراد کلیدی در فعالیت های ایران در امور سیاسی لبنان و جنگ سوریه، مهمترین فرد ایرانی است که در ۲۴ سپتامبر در حادثه منا در خارج از شهر مکه ناپدید شد.

حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران روز پنج شنبه به خبرگزاری تسنیم گفت شاهدان ایرانی آخرین مرتبه رکن آبادی را پس از حادثه منا دیده اند.

وی افزود: «ما با جدیت موضوع ناپدید شدن رکن آبادی را پیگیری می کنیم. شاهدان تایید کرده اند که وی تا زمانی که با یک آمبولانس سعودی برده شد، زنده بوده است.» کارشناسان پزشکی قانونی گفته اند در میان اجسادی که مقامات عربستان به آنها داده اند، جسد وی را پیدا نکرده اند.
تلویزیون دولتی ایران روز سه شنبه گزارش داد با وجودی که اجساد ۳۹۹ ایرانی پیدا شده است اما هنوز ۶۵ نفر از جمله رکن آبادی ناپدید هستند و احتمالا جسد ۲۹ نفر نیز در عربستان به خاک سپرده شده است.

عربستان اعلام کرده است ۷۶۹ نفر در حادثه منا جان باخته اند. این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس در شمارش مستقلی گزارش داده است که ۲۱۷۷ نفر کشته شده اند. ایران مقامات عربستان را متهم کرده است برای عبور کاروان یکی از مقامات بلند پایه این کشور، مسیر اصلی را بسته است و در نتیجه زائران ناگهان با یک مسیر مسدود مواجه شدند و شروع به بازگشت کردند و هرج و مرج ایجاد شد.

مقامات ایرانی اکنون آشکارا به این می اندیشند که آیا رکن آبادی و دیگر ناپدید شدگان به عنوان بخشی از بی اعتمادی عمیق میان این دو کشور رقیب ربوده شده اند یا خیر.

تردیدها در ایران افزایش یافته است زیرا می گویند عربستان از انتشار تصاویر دوربین های امنیتی از این حادثه که نیاز به تحقیقات مستقل در این زمینه دارد خودداری می کند. عربستان از مدت ها با غرور اعلام کرده بود دستکم پنج هزار دوربین امنیتی در سراسر محل انجام مناسک حج نصب کرده است.

ایران با اکثریت جمعیت شیعه و عربستان با اکثریت سنی اختلافات متعددی دارند که مهمترین آنها درگیری در سوریه، عراق و یمن است.

عربستان رکن آبادی را مغز متفکر ایران بر ضد متحدان منطقه ای اش می داند. وی از یک بمبگذاری جان سالم به در برد و مقامات امنیتی ایران در جلسات خصوصی خود می گویند عربستان دستکم دو مرتبه دیگر تلاش کرده بود رکن آبادی را ترور کند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس