تاریخ انتشار: ۰۸ شهر ۱۳۹۵

دبیر دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» به ارائه توضیحاتی درباره این جشنواره پرداخت. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره، انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران با همکاری معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی، موسسه خانه کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی هنری آوای معلولان […]دبیر دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» به ارائه توضیحاتی درباره این جشنواره پرداخت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره، انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران با همکاری معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی، موسسه خانه کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی هنری آوای معلولان دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» را برگزار می‌کند.

منصور برجیان دبیر دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب  با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» درباره این جشنواره گفت: «موضوع معلولیت و توانمندسازی این افراد، یکی از موضوعات مهم در عرصه های فرهنگی است. هدف ما از برگزاری چنین جشنواره ای بیش از هرچیز، شناسایی افرادی است که معلولیت هایی دارند و با وجود این معلولیت ها فعال هستند. بسیاری از این افراد استعدادهای ویژه ای دارند و دست به قلم هستند و اگر بستر کافی فراهم باشد، شکوفا می شوند. ما می خواهیم از این معلولان فعال تقدیر کرده و زمینه را برای توانمندسازی هرچه بهترشان مهیا کنیم».

وی در ادامه افزود: «جامعه باید نسبت به این مسائل تفهیم شود و همه بدانند معلولان علی رغم همه مسائلی که برای زندگی در شهر برایشان وجود دارد و همه جا امکانات برای رفت و آمدشان فراهم نیست، مستعد هستند و باید برایشان زمینه سازی کرد. مشکلات جسمی هیچگاه نباید سدی در برابر این عزیزان باشد. فعالیت و حضور در اجتماع براساس توانایی هایشان، حق همه افراد است».

برجیان در ادامه ضمن تاکید بر تلاش هایی که تا امروز توسط افراد غیرمعلول برای معلولان صورت گرفته است، گفت: «در بخش دیگری ما از ناشرانی که در زمینه نشر محصول برای معلولان تلاش می کنند، قدردانی خواهیم کرد. این جشنواره یک جشنواره رقابتی است و کتاب هایی که به بخش داوری می رسد، توسط خانه کتاب ارزیابی می شود. خانه کتاب داوری کتاب سال را هم برعهده دارد و خوشحال هستیم که داور جشنواره ما هم هستند. بخشی هم تحت عنوان جایزه ویژه در نظر گرفته ایم که از آثار و نوشته های معلولان تقدیر می شود».

وی در ادامه درباره رهاورد این جشنواره ها در آینده و شرایط معلولان، توضیح داد: «چنین جشنواره هایی حداقل توانمندی و استعداد معلولان را نمایش می دهند. وقتی آثار ارزشمند این افراد در معرض دید همگان قرار گیرد، جامعه به آنها اعتماد می کند و همه باور می کنیم که معلولان بیشتر از آن چیزی که فکر می کنند قادر به خلق و تولید هستند. ما با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم توافقاتی داشته ایم و قرار است از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ جلد از کتاب های افراد معلول خریداری شود تا انگیزه کافی برای این هنرمندان و صاحب قلمان ایجاد کنیم. اختتامیه این جشنواره قرار است در کتابخانه ملی و سالن صاحبان قلم برگزار شود که راهی برای معلولان است تا به این فضاها وارد شوند».

دبیر دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب  با موضوع «معلول، معلولیت و توانمندسازی» درباره حمایت هایی که برای برگزاری این جشنواره از آنها صورت گرفته است و کمبودهایی که در مسیر رسیدن به هدف برای آنها وجود دارد، توضیح داد: «سازمان بهزیستی کشور و معاونت توانمندسازی از ما حمایت کردند و تمام تلاششان این بود که همه چیز به بهترین شکل برگزار شود. خانه کتاب هم با قبول داوری نقش مهمی را بازی می کند، به اضافه اینکه تهیه و چاپ پوستر جشنواره هم توسط این نهاد انجام می شود. واقعا از همه نهادهایی که برای این جشنواره ارزش قائل هستند تشکر می کنم. وزارت ارشاد و معونت هنری هم همکاری مستقیمی با ما دارند. این جشنواره به این دلیل که محوریت فرهنگی دارد، افراد علاقه مند به این حوزه را دور هم جمع می کند. تنها نهادی که تا امروز با ما همکاری نداشته، شهرداری بوده است. ما از شهرداری درخواست بنر و بیلبورد در سطح شهر داشتیم که موافقت نکردند و فکر می کنم مشکل اینجاست که در کشور ما همه چیز در محور پول می چرخد. انجمن ما تنها انجمنی است که برای معلولان کار می کند و واقعا از همه مردم و مسوولان خواهش می کنم مسئله توانمندی سازی معلولان را جدی بگیرند و همه چیز در حد حرف باقی نماند. معلولان می توانند منشأ برکت در اجتماع شوند».

انتهای پیاممنبع:ایسنا

۰۰

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس