تاریخ انتشار: ۱۶ ارد ۱۳۹۵

مشهد- ایرنا- معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: آشفتگی که در معماری امروز شهرهای ما وجود دارد ناشی از ابتلای جامعه به نوعی کج سلیقگی در زیبایی و زیبایی شناسی است.

به گزارش‌‌‌‌‌به گزارش “گذارنیوز” به نقل از ایرنا، پیروز حناچی چهارشنبه شب در پنجمین نشست گفتمان شهر با موضوع «پایشِ هویتِ معماری؛ چالش بناهایِ دولتی» که در تالار نور مشهد برگزار شد، افزود: وظیفه حکومت زمینه سازی برای زیباآفرینی شهر است اما همه مسئولیت ها برعهده حکومت نیست.
وی بیان کرد: برای داشتن معماری زیبا و متناسب در شهر باید ضمن ایجاد عقلانیت و منطق در ساخت و سازها، با فرهنگ سازی، آستانه زیباشناسی و سطح سلیقه مردم را بالا برد و این از وظایف حکومت است اما حکومت به تنهایی در این زمینه مسئولیت ندارد.
وی اظهار کرد: قانون اساسی ما اصلی به نام حق تعیین سرنوشت برای مردم قائل شده است اما این حق فقط در مسائل سیاسی خلاصه نمی شود بلکه هر اتفاق ناهنجاری که در شهر بیفتد باید همه مردم شهر نسبت به آن واکنش نشان دهند.
حناچی گفت: متاسفانه مردم به جای اینکه خود را شهروند یک شهر بدانند، خود را ساکن آن به شمار می آورند و نسبت به تغییرات و بعضا نازیبایی هایی که در معماری یا دیگر مسائل شهری رخ می دهد، واکنشی نشان نمی دهند.
وی اظهار کرد: یکی از راه های جلوگیری از انجام تخلف و زیاده خواهی در معماری و ساخت و سازها، واکنش نهادهای مدنی، روزنامه ها و بدنه های تخصصی است که باید در مورد اتفاقات نشان داده شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پیشینه معماری در ایران گفت: قبل و بعد از اسلام عمده آثار شاخص در حوزه معماری که باقی مانده اند، آثاری است که توسط دولت و با اراده دولت ساخته شده است.
حناچی اظهار کرد: در دوره پهلوی اول و دوم عناصر شاخص معماری در کشور توسط حکومت شکل گرفته است لذا اگر بخواهیم در باره بناهای دولتی و تاثیر آن بر هویت معماری اظهار نظر کنیم، این نمره بین صفر تا ۱۰۰ نیست و قاعدتا منبعث از یک پژوهش و مطالعه دقیق است.
وی در تشریح تفاوت مهم معماری قدیم ایران با معماری کنونی کشور گفت: در گذشته معمار شدن نتیجه دریافت آموزش های ۷۰ ساله بوده اما اکنون ۵۲۰ مرکز آموزشی در کشور معمار تربیت می کنند که پس از خروج از دانشگاه به دلیل نیاز به شغل، به نوعی در معماری شهر دخیل می شوند.
حناچی اظهار کرد: از سوی دیگر در گذشته بین آنچه طراحی می شده با شرایط جامعه تناسب و عقلانیت وجود داشته است اما بعد از دوره قاجار و شکست های سیاسی ایران که با آغاز دوره مدرنیته همزمان شد، اعتماد به نفس در جامعه ایرانی کاهش یافت که نقش آن را در آشفتگی معماری شهرها نمی توان نادیده گرفت.
وی ادامه داد: در زمان جنگ بین ایران و عراق نیز همه منابع کشور به نوعی درگیر جنگ شد، بعد از آن هم در زمان سازندگی تحولاتی در شهرهای کشور به وجود آمد که دچار نوسانات زیادی بود و مشهد هم از این تحولات متاثر شد.
وی بیان کرد: مشهد شهری است که در دوره های معاصر اتفاقات زیادی را پشت سر گذاشته که این اتفاقات هم در حوزه دولتی و هم بخش خصوصی بوده، اما گردش و فشار سرمایه در این شهر بیشتر مربوط به بخش خصوصی بوده تا بخش دولتی؛ و آنچه در معماری امروز مشهد قابل قضاوت است، گردش سرمایه و عملکرد بخش خصوصی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به اعتقاد من ساختمان های دولتی به میزان سرمایه نیروی انسانی و تامین اعتبار شکل پیدا می کنند لذا اگر سه عنصر تاثیرگذار به صورت کارفرمای فهیم، مشاور حرفه ای و پیمانکار مناسب در کنار هم شکل گرفته و پروژه ای را در دست بگیرند، قطعا نتیجه آن پروژه مطلوب خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: قبل از انقلاب، مدیریت ساختمان های دولتی متمرکز بوده و به دلیل درآمدهای بالای نفتی، گردش سرمایه و حضور نیروی متخصص اعم از داخلی و خارجی، این نوع ساخت و ساز قابلیت کنترل بیشتری داشته است.
وی با بیان اینکه بعد از انقلاب مدیریت ساختمان های دولتی متفرق بوده است، افزود: قبل از سال ۱۳۶۸ مسئولیت احداث ساختمان های دولتی برعهده وزارت راه و شهرسازی بود اما بعد از آن، دستگاه های اجرایی سیستم های مدیریتی برای ساختمان های دولتی شکل دادند.
حناچی تاکید کرد: نباید موضوع ساختمان های دولتی و هویت معماری را به طور کامل سیاه یا سفید ببینیم، تجربیات خوبی در گذشته داشته ایم که باید آنها را تکرار کنیم و از اشتباهات گذشته درس بگیریم.
وی گفت: معماری متاثر از اتفاقی است که در جامعه رخ داده است، اما بضاعتی که در حوزه معماری کشور وجود دارد از کالبدهایی که می بینید بسیار بالاتر است لذا باید کاری کنیم که این بضاعت به منصه ظهور برسد و فضایی فراهم شود که این ظرفیتها در بخش دولتی به عنوان کافرما، در بخش های مشاور و پیمانکار به فعلیت برسد.
۷۴۸۹/۵۱۳۲

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس