تاریخ انتشار: ۲۱ مرد ۱۳۹۵

به گزارش گذارنیوز، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد کشت غلات در ایران باید به کشت محصول کلزا اختصاص یابد. عباس کشاورز روز پنجشنبه در ‘همایش ملی کلزا’ در مشهد افزود: ایران بزرگترین واردکننده روغن در دنیا می باشد لذا لازم است برای تامین این نیاز بیش از گذشته برنامه […]

۸۲۱۸۴۴۰۱-۷۰۹۳۰۵۶۹

به گزارش گذارنیوز، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد کشت غلات در ایران باید به کشت محصول کلزا اختصاص یابد.

عباس کشاورز روز پنجشنبه در ‘همایش ملی کلزا’ در مشهد افزود: ایران بزرگترین واردکننده روغن در دنیا می باشد لذا لازم است برای تامین این نیاز بیش از گذشته برنامه ریزی داشته باشم.
وی ادامه داد: کلزا به دلیل ویژگیهایی از جمله عمق ریشه و تاثیر بر تقویت خاک گیاه مطلوب و مناسبی برای کشور به منظور جلوگیری از فرسایش، کاهش مواد عالی خاک و ناپایداری در کشت و زرع است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به هیچوجه بنا نیست در هر هکتار ۸۰۰ کیلوگرم کود شیمیایی برای افزایش کیفیت و میزان تولید استفاده شود بلکه توسعه عملکرد را باید با شیوه های کشت صحیح و کاشت محصولات با کار کارشناسی انجام داد.
وی افزود: کلزا گیاهی تاریخی همانند جو و گندم نیست چون سابقه کاشت ۵۰ ساله دارد اما دارای فواید فراوانی است که توسعه کشت آن از نیازهای امروز ایران است.
کشاورز ادامه داد: بر این اساس برای پایداری کشاورزی و نیاز اقتصادی به شدت نیازمند توسعه کشت کلزا هستیم اما نبود رغبت و استقبال نسبت به کلزا مهمترین علت توسعه نیافتن کشت این دانه روغنی در ایران است.
وی کلزا را گیاهی مدیریت پذیر، نیازمند برنامه ریزی و نظارت در طول دوران کاشت، داشت و برداشت توصیف و بیان کرد: با برنامه ریزی دقیق و حساب شده میزان برداشت کلزا در هر هکتار به چهار تن خواهد رسید.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: می توان به کشاورزان تضمین داد که حجم برداشت حداقل به ۳٫۵ تن در هر هکتار برسد اما این امر باید با همراهی مداوم و ارائه خدمات کارشناسی و فنی برای کشاورزان توام باشد.
افزون بر چهار هزار تن محصول طی سال زراعی جاری از دو هزار و ۴۰۰ هکتار کشتزار کلزا در خراسان رضوی برداشت شد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۸ درصد رشد نشان می دهد.
کلزا بعد از سویا و نخل روغنی مقام سوم را در تامین روغن نباتی در سطح دنیا دارد و میزان زیاد روغن در دانه کلزا و همچنین ترکیب مناسب اسیدهای چرب روغن اصلاح شده موجب تسلط آن بر بازارهای روغن جهانی شده است.
وزارت جهاد کشاورزی در افق سال ۱۴۰۴ کشت دانه روغنی کلزا را در سطح یک میلیون هکتار از مزارع ایران مد نظر قرار داده که در صورت تحقق افزون بر دو میلیون تن محصول عاید می شود. این امر ضریب خوداتکایی روغن را افزایش خواهد داد.
میزان روغن خوراکی مصرفی در ایران یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است و از این میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن به ارزش چهار میلیون دلار از خارج وارد می شود.
سطح کشت کلزا در سال زراعی ۹۳ – ۹۲ در ایران ۱۰۰ هزار هکتار و میزان تولید آن ۱۶۰ هزار تن بود که حدود ۱۰ درصد از نیاز روغن مصرفی کشور را در سال ۱۳۹۳ تامین کرد. مصرف سرانه روغن در ایران حدود ۱۸ کیلوگرم در سال است.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس