تاریخ انتشار: ۱۴ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] رویترز نوشت: نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان گفت که تجزیه عراق و سوریه نتیجه احتمالی جنگ  در منطقه است. به گزارش عصرایران، نعیم قاسم که یک روحانی شیعه است در مصاحبه با خبرگزاری رویترز توضیح داد: تا قبل از انتخابات بعدی ریاست ایالات متحده آمریکا، احتمالی برای پایان جنگ در سوریه […]

[ad_1]

رویترز نوشت: نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان گفت که تجزیه عراق و سوریه نتیجه احتمالی جنگ  در منطقه است.

به گزارش عصرایران، نعیم قاسم که یک روحانی شیعه است در مصاحبه با خبرگزاری رویترز توضیح داد: تا قبل از انتخابات بعدی ریاست ایالات متحده آمریکا، احتمالی برای پایان جنگ در سوریه نیست.

مهمترین بخش های این مصاحبه به این شرح است:

– هم پیمانان بشار اسد یعنی ایران، روسیه و حزب الله لبنان تا اخر در کنار رئیس جمهور سوریه باقی می مانند.

– دست یابی به سیطره کامل بر شهر حلب دومین شهر بزرگ سوریه بعد از دمشق، هم اکنون هدف فوری نیست.

– این احتمال وجود دارد که سوریه و عراق تجزیه شوند.

– براساس آنچه بر روی زمین و در واقعیت روی می دهد بعید نمی دانم که یکی از طرح ها تقسیم عراق و سوریه به چند کشور است. این طرح ها یا موفقیت آمیز خواهند بود یا خیر.  نیروهایی که خواهان یکپارچگی سوریه و عراق هستند می توانند از مانع از اجرای این ایده شوند اما در آینده چه روی خواهد داد؟

باید نسبت به احتمال اینکه برخی کشورها، عراق یا سوریه یا هر دو را به عناوین مختلف تجزیه کنند نگران باشیم. این نگرانی دائمی است و نباید تسلیم آن باشیم. بشار اسد مهمترین مانع در برابر تجزیه سوریه است.

– به همراه بشار اسد می توان با ایجاد چارچوب سیاسی ، راه حل منطقی و معقول داشت که براساس آن مخالفان سهمی از قدرت و دولت هم سهمی را بردارد و هماهنگی برای بازتولید قدرت در سوریه صورت گیرد.

– ورود نیروی هوایی روسیه به جنگ سوریه منجر به ناکامی طرح های آمریکا و قدرت های منطقه ای مانند عربستان سعودی و ترکیه و باز شدن درهای راه حل سیاسی برای سوریه شد.

– جهت گیری ایران حمایت از بقای بشار اسد و حمایت از راه حل سیاسی در سوریه است.

– ایران و روسیه درباره یک راه حل سیاسی برای سوریه و بقای بشار اسد در قدرت و آزاد گذاشتن ملت سوریه برای تعیین آینده خود توافق دارند.

– طرح اصلی دولت سوریه و هم پیمانان، قطع راه ارتباطی میان شهر حلب وشهر ادلب است. موضوع ازادسازی حلب طرح دیگری است که احتمالا فوریت ندارد.

– پس از برگزاری انتخابات ریاست در آمریکا و برعهده گرفتن کارها توسط رئیس جدید یعنی حدود فوریه ۲۰۱۷ مشخص خواهد شد که آیا امکان حل بحران سوریه وجود دارد یا این بحران ادامه خواهد داشت. 

 – حزب الله لبنان مانع از امتداد داعش به لبنان شد. این یک موفقیت بزرگ است. 

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس