تاریخ انتشار: ۰۹ آبا ۱۳۹۴

بیشترین تخلفات در دوره‌ای اتفاق افتاده است که مطبوعات محدود بودند یعنی در هشت سال گذشته که نمی‌شد حرف زد، البته در دولت اول آقای احمدی‌نژاد فضا بهتر بود اما بعد از سال ۸۸ فضا خیلی بسته شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بر لزوم حل و فصل مسائل سال ٨٨ برای تحقق وحدت ملی تاکید کرد.

 

به گزارش “گذارخبر” علی مطهری در نشستی که با عنوان سیاست داخلی بر محور وفاق ملی از سوی انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شده بود اظهار کرد: ما امروز به شدت به وحدت نیاز داریم و یکی از علل اینکه بر حل و فصل مسائل سال ٨٨ تاکید داریم مساله وحدت ملی است؛ زیرا معتقدیم جامعه نباید دو شقه باشد و نباید تفرقه و تشتت وجود داشته باشد.

وی افزود: اینکه کسی به صرف انتقاد به زندان بیفتد نه در اسلام هست نه قانون اساسی. ما نباید یک استاد دانشگاه را به صرف اینکه انتقاد کرده یا در حمایت از یک گروه منتقد نامه‌ای را امضا کرده است اخراج کنیم.

مطهری ادامه داد: گاهی نوع برخورد ما از نوع برخورد رژیم گذشته هم بدتر بوده، شهید مطهری در آن زمان به زندان رفت اما بعد از دوره زندان از تدریس محروم نشد، البته بعدا در ارتقای ایشان به استادی برایش مشکل درست کردند که آن هم به شکلی حل شد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز اگر کسی انتقادی کند و نظرش درباره فتنه ۸۸ غیر از نظر رایج باشد یا نامه‌ای امضا کند معلوم نیست چه عاقبتی پیدا خواهد کرد. ما باید تلاش کنیم این روش ها اصلاح شود. یا در مورد وضعیت مطبوعات یک خط قرمز مصنوعی ایجاد کردیم این در حالی است که مطبوعات قسمتی از رسانه است ورسانه چشم بینای جامعه است.

مطهری، آزادی مطبوعات را به معنی جلوگیری از تخلفات دانست و تصریح کرد: بیشترین تخلفات در دوره‌ای اتفاق افتاده است که مطبوعات محدود بودند یعنی در هشت سال گذشته که نمی‌شد حرف زد، البته در دولت اول آقای احمدی‌نژاد فضا بهتر بود اما بعد از سال ۸۸ فضا خیلی بسته شد. زمانی که فضای مطبوعات قدری باز بود کارهای مثبتی صورت گرفت مثل افشای قتل‌های زنجیره‌ای یا افشای مسأله کهریزک و مرگ ستار بهشتی که اگر در رسانه‌ها اعلام نمی شد پیگیری نسبت به آن صورت نمی‌گرفت.

وی «فساد اخلاقی، تفرقه و تشتت و ظلم» را عوامل انقراض اجتماعات بشر از دیدگاه قرآن عنوان و خاطرنشان کرد: وحدت نیاز امروز و همیشه ماست و پایه و منشاء انقلاب اسلامی بوده است، امام(ره) همواره به مسأله وحدت تاکید داشتند و اگر این وحدت بین اقشار مختلف مردم وجود نداشت انقلاب به پیروزی نمی‌رسید، حالا همان چیزی که موجب ایجاد انقلاب شده علت بقای آن هم هست به این معنا که اگر وحدت ما از بین برود انقلاب آسیب می بیند.

این نماینده مجلس ابراز عقیده کرد: این‌طور نیست که عنایت ویژه‌ای از طرف خداوند به انقلاب ما وجود داشته باشد ما که از انقلاب صدر اسلام مهمتر نداریم. آن انقلاب بعد از ۵۰ سال به جایی رسید که امت پیغمبر (ص) فرزند پیغمبر (ص) را کشتند. پس تضمینی نیست که ما هر طوری که عمل کنیم انقلاب باقی بماند.

مطهری با بیان این‌که «میزان درستی یک حکومت را باید از نوع برخورد آن حکومت با مخالفان و منتقدان سنجید» تصریح کرد: این موضوع به حقوق شهروندی و حقوق بشر بر می‌گردد. حضرت علی (ع) فقط زمانی که مخالفانش سلاح به دست گرفتند و امنیت را بر هم زدند با آن‌ها مقابله کرد. ما در نوع برخورد با مخالفی که سلاح به دست نگرفته باید از روش حکومتداری علی (ع) پیروی کنیم.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اختلاف مبنایی بین جمهوری اسلامی ایران با غرب در مورد آزادی عقیده و آزادی‌های فردی اظهار کرد: البته باید انتقادات حقوق بشری آن‌ها به خودمان را به دو بخش تقسیم کنیم؛ یکی اختلاف مبنایی مثل این‌که حکم قصاص و حدود و تعزیرات برای آن‌ها قابل قبول نیست اما بعضی انتقادهای‌شان هم وارد است. این‌که ما یک خبرنگار را می‌گیریم به دلیل این‌که مطلبی را در جایی منتشر کرده است، این از رفتارهایی است که باید اصلاح شود.

مطهری ادامه داد: وقتی ما مشکل انرژی هسته‌ای را با گفت‌وگو حل می کنیم و به نتیجه می‌رسانیم چطور نمی‌توانیم در داخل مسائل مورد اختلاف را حل کنیم به هر حال دولت وظایفی دارد و باید مجری قانون اساسی باشد. رئیس‌جمهور هم مسؤول اجرای قانون اساسی است. بعد از مذاکرات هسته‌ای وقت مناسبی برای پرداختن به سیاست داخلی و اصلاح نوع برخورد با مخالفان و منتقدان است.

این نماینده مجلس با بیان این‌که «نوع نگاه به مسأله ولایت فقیه نباید به گونه‌ای باشد که با آزادی و دموکراسی متضاد جلوه کند» افزود: مراقب باشیم کاسه‌های داغ تر از آش نشویم. رهبری در دیدار با دانشجویان گفتند از من انتقاد کنید. ایشان گفتند عده‌ای فکر کردند باید حرف‌های من را تکرار کنند. وقتی شعار دادند الله اکبر جانم فدای رهبر ایشان گفت بگویید جانم فدای اسلام. یا دعای سفر که در پروازها خوانده می‌شد و بخشی از آن آرزوی طول عمر برای رهبری بود گفتند ضرورتی ندارد. اما کاسه‌های داغ‌تر ازآتش هستند، مثلا یکی از شرکت‌های هواپیمایی گفته بود ما این دعا را حذف نمی‌کنیم ایشان شکسته نفسی کرده‌اند.

وی ادامه داد: کسی ممکن است نظری خلاف رهبری داشته باشد و آن را اعلام کند اما این فرد را راحت نمی‌گذارند و اگر کسی نظر مخالف ایشان بدهد یا از ایشان انتقاد کند با او برخورد می‌کنند. البته مشکل ما ولایت فقیه نیست بلکه این برخی ولایت مداران هستند که نگاه درستی به مسأله ولایت فقیه ندارند که این نگاه باید اصلاح شود.

مطهری انتخابات آینده مجلس را زمینه‌ساز بهبود فضای سیاسی کشور دانست و گفت:‌ اگر افراد کارآمدتری وارد مجلس شوند و یک مجلس قوی بوجود بیاید می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد؛ مجلسی که اگر در جایی تزاحمی بین حفظ نظام و حقوق مردم بوجود آید مردم او را فقط نماینده نظام ندانند؛ اگرچه نظام ما یک نظام مردمی است.

به گزارش ایسـنا، وی در پاسخ به سوال دیگری درباره حصر موسوی و کروبی نیز گفت: نگاه غلطی وجود دارد که فکر می‌کنند اگر این حصر شکسته شود نظام آسیب می‌بیند و می‌گویند این‌ها باید اول توبه کنند و بعد آزاد شوند؛ زیرا آزاد کردن این‌ها بدون توبه و اظهار پشیمانی باعث می‌شود این‌ها مانند یک پیروز بیرون بیایند و این به نظام آسیب می‌زند متاسفانه عده‌ای این نگاه را دارند که نگاه درستی نیست. مانعی ندارد نظام و حکومت منتقد و مخالف داشته باشد. این‌طور نیست که با آزادی آن‌ها اصل نظام یا ولایت فقیه آسیب ببیند. این‌ها کسانی نیستند که اگر بیرون بیایند آشوبی درست و بیانیه صادر کنند و آن فضا هم از بین رفته است و دولت قبلی هم سر کار نیست پس به نظر می‌رسد دلیلی برای ادامه حصر وجود ندارد و اساسا کار خلاف قانون اساسی نباید انجام شود. اعتراض ما همیشه این بوده که چرا بدون دفاع آن‌ها و صدور حکم قضایی آن‌ها را از حقوق اجتماعی‌شان محروم کردیم. این به معنی دفاع از اشخاص نیست. اگر احمدی‌نژاد را هم در حصر قرار می‌دادند اعتراض می‌کردم؛ زیرا این رویه غلط است. من حصر آیت الله منتظری که مرجع تقلید و اعلم مراجع بودند را هم قبول نداشتم. آن‌ها که سکوت می‌کنند فردا سرخودشان می‌آید. من در جایی گفتم اگر موسوی و کروبی زمان حصر آیت الله منتظری اعتراض می‌کردند این اتفاق سرخودشان نمی‌آمد. قبول دارم که این‌ها باید زودتر به قانون تمکین و داستان را جمع می‌کردند؛ اگر چه قانع نشده بودند، اما در نهایت باید قبول می‌کردند. رئیس جمهور در اینجا وظیفه سنگینی دارد چون مجری قانون اساسی است و حصر خانگی هم با اصول ۳۲ تا ۳۷ قانون اساسی مغایر است. بحث اضطرار هم مربوط به چند ماه اول است و از آن‌جا به بعد حصر غیرقانونی بوده است.

 

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس