تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۴

دسته‌بندی‌های اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را قبول ندارم و دیواری بین این دو قائل نیستم و هر اصلاحی باید بر اساس اصولی باشد.

به گزارش “گذارخبر”، علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند، با اشاره به ریشه‌های قیام عاشورا و ابعاد جهانی این نهضت، اظهار داشت: در انقلاب های فکری و اجتماعی، خطر نفاق وجود دارد. در انقلاب‌ها چه دینی و غیر دینی، بعضی مخالفان به داخل آن نفوذ می کنند و حتی شعارهای تندتر و انقلابی‌تر می دهند ولی در اصل قصد انحراف حرکت اجتماعی را دارند.

وی خاطرنشان کرد: این وظیفه پیشوا و امام و چشم بینای امت است که در مقابل این انحراف بایستد؛ امام حسین(ع) در چنین وضعیتی قرار داشت که اگر قیام نمی کرد اثری از اسلام باقی نمی ماند، هر انقلابی احتمال انحراف دارد. همانطور که انقلاب بزرگ پیامبر اکرم(ص) بعد از ۵۰ سال به انحراف کشیده شد و امت پیامبر فرزند ایشان را در کربلا شهید کردند.

مطهری ادامه داد: نوعی تعصب عربی از سوی معاویه و حکومت او تبلیغ می‌شد و با استخدام عامل روحانیت و جعل احادیث به جنگ با حضرت علی پرداخت و نیز از ابزار مسموم کردن دشمنانش از جمله امام حسن(ع) و سعد ابن ابی وقاص و غیره استفاده کرد. معاویه خلافت را به سلطنت تبدیل کرد و قیام امام حسین از همین جا شروع شد و امام حسین با حرکت خود بین اسلام و خلافت اسلامی فاصله انداخت و به مردم فهماند که خلافت اسلامی ادامه حرکت پیامبر نیست.

وی با تأکید بر عبرت از درس‌های حادثه تاریخی عاشورا ادامه داد: وظیفه همه است که با انحرافات مقابله کنند و برخی از اقشار نیز وظیفه مضاعفی دارند. دانشجو و دانشگاه از دیده‌بان های جامعه هستند که باید به موقع آژیر خطر بکشند و این به خاطر بیدار بودن فطرت الهی در قشر جوان و دانشجو است که البته احساسی و ابزاری عمل کردن نیز جزو آسیب های دوره دانشجویی است.

مطهری با بیان این‌که جنبش دانشجویی همواره مورد نیاز است و نقد قدرت باید همواره انجام گیرد چراکه در غیر این صورت حکومت ها فاسد خواهند شد، تصریح کرد: باید انقلاب اسلامی را با آرمان های آن از جمله آزادی، استقلال و عدالت ارزیابی کنیم و ببینیم که آیا به این آرمان ها رسیده ایم یا نه.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان اظهار داشت: دسته‌بندی‌های اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را قبول ندارم و دیواری بین این دو قائل نیستم و هر اصلاحی باید بر اساس اصولی باشد، از این رو در دوره قبل هم مستقل در انتخابات مجلس شرکت کردم، با این که در تهران کار بسیار مشکلی است.

این نماینده مجلس خروج از قانون را خلاف شرع دانست و ادامه داد: ممنوع التصویری رییس دولت اصلاحات مستند قانونی ندارد و پیگیری های وی از قوه قضائیه به جایی نرسیده است و به این گونه دستورات نباید ترتیب اثر داد و باید در مقابل آنها مقاومت کرد چرا که این کار خلاف قانون است.

وی در ادامه با بیان این‌که درباره نظارت شورای نگهبان حرف رییس جمهور درست است و دولت مجری است و شورای نگهبان ناظر، اظهار داشت: قبلا این گونه بود که به استعلامات چهارگانه استناد می شد اما بعدها نظارت استصوابی مطرح و قانون شد که صلاحیت کاندیداها باید احراز شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس