تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۴

یک عضو کمیسیون فرهنگی به موضوع بازداشت خبرنگاران اشاره کرد و گفت: این نگرانی وجود دارد که بازداشت خبرنگاران با هدف ایجاد رعب در بیان روزنامه‌نگاران در قبل از انتخابات انجام شده است.

به گزارش “گذارخبر” علی مطهری با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به پرسشی در خصوص موضوع نفوذ در کشور و به دنبال آن تأکیدات مقام معظم رهبری، گفت: نمی‌توان گفت که نفوذ نبوده منتها باید مراقب باشیم که مسأله نفوذ به شکل ابزار درنیاید که بخواهند تصفیه حساب سیاسی کنند.
وی توضیح داد: مسأله نفوذ نباید به شکل ابزاری باشد که بگویند برخی دنبال نفوذ‌ند و مأمور خارجی هستند و از این طریق زمینه‌سازی حذف رقبایمان را از صحنه سیاسی فراهم کنیم. به طور کلی نباید پروژه پیاده کنیم. در همین رابطه هنوز برای بنده بازداشت خبرنگاران روشن نیست. نمی‌خواهم بگویم که این کار صرفاً بهانه‌ای برای فشار بوده اما هنوز توضیح کافی داده نشده است.
نماینده مردم تهران با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ گفت: قبل از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ اعلام شد که ۳۰،‌۴۰ نفر مرتبط با خارج را گرفته‌اند. بنده در آن زمان نماینده مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات بودم جلسه‌ای برگزار و خواسته شد توضیحات لازم را در مورد بازداشت این خبرنگاران ارائه دهند. این توضیحات یک سری اطلاعات کلی بود مبنی بر اینکه این خبرنگاران دنبال ارتباط با خارج و ضربه زدن به نظام بودند. آنها را مرتبط با خبرنگاران خارجی و بی‌بی‌سی دانستند آن هم به این شکل که خبرنگاری که قبلاً در ایران بوده و به دلیل فشارهای سال ۸۸ از کشور خارج شده و در بی‌بی‌سی فعالیت کرده با ‌آن خبرنگار تماس گرفته و ضمن احوالپرسی سوالاتی را پرسیده است.
وی افزود: آنها این تماس را به معنای ارتباط با خارج قلمداد کرده‌اند و گفتند که این خبرنگاران اسناد نظام را منتقل کرده‌اند. ما در پاسخ گفتیم که مگر خبرنگار چه چیزی جز آنچه در رسانه‌ها، روزنامه‌ها و سایت‌ها منتشر می‌شود می‌داند که بخواهد منتقل کند و خبرنگار چه چیزی از اسناد نظام دارد که بخواهد بداند. ما در انتها در آن جلسه پاسخ‌ها را قانع کننده ندانستیم بعد از آن معلوم شد که هدف از این بازداشت‌ها ایجاد رعب در قبل از انتخابات در برخی رسانه‌ها و روزنامه‌ها بود.
این عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد: ما الان بدبین هستیم که نکند در این بازداشت‌های خبرنگاران چنین هدف‌هایی وجود داشته باشد. الان خیلی از روزنامه‌نگاران نگران هستند و در وحشت‌اند که هر لحظه ممکن است آنها را بگیرند. این برای کشور بد است و خلاف آزادی بیان و به ضرر کشور است. چرا که همیشه تخلفات بزرگ در زمان ایجاد محدودیت برای آزادی بیان رخ می‌دهد. اینکه حقایق و حرف‌ها به درستی گفته نشود.
به گزارش ایسنا، نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره به تذکر کتبی‌اش به وزرای دادگستری و اطلاعات در روز گذشته و انتقاد از این که تذکرش سانسور شده است، گفت: اینگونه سانسورها به ضرر کشور است. ما فکر می‌کنیم با این رویه به کشور خدمت می‌کنیم اما به ضرر کشور است.
وی در بخش دیگری با سخنانش با اشاره به وظایف سپاه از ابتدای انقلاب خاطرنشان کرد: ما بالأخره در کشور وزارت اطلاعات و دادگستری داریم. باید همه تصویر درستی از نفوذ داشته باشیم.
نماینده مردم تهران در ادامه اظهار کرد: مسأله نفوذ موضوع تازه‌ای نیست و از ابتدای انقلاب وجود داشته است. چون می‌خواهند در جامعه ما نفوذ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ایجاد کنند همانطور که ما می‌خواهیم در آنجا نفوذ کنیم. البته این وظیفه اسلامی ماست که اسلام را گسترش داده و نفوذ کنیم.
وی با بیان این‌که «اسلام با داعیه جهانی آمده تا کل دنیا را بگیرد» گفت: راه سعادت بشر این است که دنیا تحت سیطره اسلام قرار بگیرد. به همین دلیل همانقدر که آنها دنبال نفوذ در کشورمان هستند ما نیز باید باشیم. بر همین اساس نفوذ از قبل بوده و چیز جدیدی نیست. در مقطع فعلی مقام معظم رهبری به مناسبت برجام تأکید کردند که مراقب باشید از راه برجام نفوذ صورت نگیرد، راه نفوذ را بسته و مراقبت کنید. بر این اساس فکر نمی‌کنم که ایشان چیز بیشتری گفته باشند و هشداری بود که مراقبت صورت گیرد.
نماینده مردم تهران با تأکید بر این‌که «مسأله مبارزه با نفود بیشتر از آنکه به شعار نیاز داشته باشد به عمل نیاز دارد» گفت: در حال حاضر تا حدی در بخش فرهنگی نفوذ صورت گرفته به طوری که با نگاهی که نوع و سبک زندگی می‌توان فاصله از سبک زندگی اسلامی و نزدیکی به سبک زندگی غربی را دید. سبکی که آسیب‌های اجتماعی را در جامعه به وجود آورده. در همین رابطه گزارش عمیق و وسیع منتشر شد و خدمت مقام معظم رهبری نیز رسید. گزارشی در خصوص افزایش نرخ طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی شهرها و مواردی از این دست که مأیوس کننده نیز بود.
مطهری افزود: شنیدم رهبری خودشان ۶ ساعت وقت گذاشته‌اند و گزارش را شنیدند و در آخر گفتند که خودشان مسئولند و در برخی حوزه‌ها نیز اشک ریخته و گریه کرده‌اند. این نشان می‌دهد این مسأله مهمی است و حاکی از نفوذ فرهنگی می‌باشد.
وی با بیان این‌که «بخشی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از وضعیت اقتصادی است» در عین حال گفت: بخش دیگری از آسیب‌ها ناشی از فرهنگ و گرایش‌های فرهنگی است. با نگاهی به افزایش نرخ طلاق به این موضوع می‌توان پی برد که آمار طلاق در بین قشر مرفه و بیشتر از قشر محروم و فقیر است به طوری که می‌گویند نرخ طلاق در شمال تهران ۲ به ۱ است یعنی از هر دو ازدواج یک طلاق صورت می‌گیرد. این نشان دهنده مشکل فرهنگی و ورود سبک زندگی فرهنگی است.
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: در زمانی که روابط آزاد و مجالس مختلط بیشتر شده طرف هوس می‌کند که زنش را عوض کرده و طلاق بدهد. در موضوع دیگر فرهنگی بنده هفته گذشته سوالی از وزیر فرهنگ در مورد علت رواج استفاده از کلمات بیگانه در کشور بخصوص تابلوها، موسسات و غذاخوری‌ها داشتم که علیرغم اینکه پاسخ را قانع کننده ندانستم اما باز درخواست رأی‌گیری ندادم چون ایشان دو کارت زرد داشت.
مطهری یادآور شد: در بسیاری از کشورها با تغییر واژگان و زبان نفوذ فرهنگی صورت می‌گیرد. در حال حاضر در کشور ما نوع پوشش در جامعه و استفاده از سبک غربی نسبت به ۱۵ سال پیش متفاوت شده که این نشان دهنده نفوذ در برخی قسمت‌هاست. پس نمی‌توان گفت که نفوذ نبوده باید مراقبت کنیم.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس