تاریخ انتشار: ۱۰ اسف ۱۳۹۴

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را جهت تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

به گزارش “گذارنیوز”  در ماده الحاقی ۴ از این طرح که به تصویب مجلس رسید آمده در انتخابات الکترونیکی پس از ثبت‌نام رای‌دهنده و بعد از تایید هیات نظارت، کارت الکترونیکی مورد تایید نماینده فرماندار و ناظر صادر و تحویل رای‌دهنده می‌شود.
طبق تبصره این ماده با توجه به انجام کلیه بازبینی‌ها توسط سامانه و عدم وجود تعرفه کاغذی و صدور کارت الکترونیکی نیازی به اخذ اثرانگشت از رای‌دهنده نیست.
نمایندگان مجلس همچنین با تصویب ماده الحاقی ۵ این طرح نیز مصوب کردند در انتخابات الکترونیکی پس از اعلام رسمی پایان رای‌گیری، شمارش آرا با دستور نماینده فرماندار و نماینده هیات نظارت با امضای الکترونیکی آنها توسط دستگاه الکترونیکی انجام می‌شود.
مجلس در ماده الحاقی ۶ نیز مصوب کرد پس از پایان انتخابات بلافاصله صورتجلسه الکترونیکی نتیجه انتخابات با امضای الکترونیکی هیات اجرایی مرکز حوزه انتخابیه و هیات نظارت بر انتخابات حوزه مربوطه تهیه و ۵ نسخه از آن چاپ می‌شود که یک نسخه نزد هیات اجرایی مرکز حوزه انتخابیه نگهداری می‌شود و بقیه برای هیات نظارت بر انتخابات مزبور و وزارت کشور (دو نسخه) و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ارسال می‌شود.
نمایندگان ماده الحاقی ۷ را نیز به تصویب رساندند که براساس آن پس از شمارش آرا، صندوق الکترونیکی و صندوق ثبت با نظارت ناظرین مهر و موم (پلمب) می‌شود و به همراه نسخه چاپی صورتجلسه الکترونیکی نتیجه انتخابات برای بخشداری و فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه ارسال می‌شود.
مجلس در ماده الحاقی ۸ نیز مصوب کرد در صورت اختلال رای‌گیری الکترونیکی در یک شعبه اخذ رای یا یک دستگاه، با پیشنهاد رئیس شعبه و تصویب فرماندار و تایید هیات نظارت حوزه انتخابیه، انتخابات به صورت غیرالکترونیکی انجام می‌شود.
همچنین در پایان اخذ رای در شعبه، نتیجه تجمیع دستگاه الکترونیک، بازخوانی می‌گردد و بازشماری صندوق اخذ رای دستی به صورت مجزا انجام و در نهایت آرای شعبه تجمیع می‌شود.
نمایندگان مجلس با تصویب ماده الحاقی ۱۰ نیز مقرر کردند کارشناس فنی الکترونیکی با تایید رئیس شعبه و هیات نظارت می‌تواند به منظور رفع اشکالات احتمالی دستگاه الکترونیکی اخذ رای، در شعبه حضور داشته باشد.
مواد دیگری از این طرح در مورد تکلیف وزارت کشور برای استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین در تمام مراحل انتخابات، به همراه داشتن یک فرد برای کسانی که قادر به استفاده از دستگاه الکترونیکی نیستند و همچنین نحوه برخورد با تخلفات انتخابات الکترونیکی نیز جهت بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها و امور داخلی ارجاع شد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس