تاریخ انتشار: ۱۸ آبا ۱۳۹۴

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز و در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات حرف‌های جالبی زده است.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز و در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات حرف‌های جالبی زده است. حرف‌هایی که اگرچه می‌توان از ان این برداشت را داشت که زمینه فعالیت هنری برای هنرمندی چون محمدرضا شجریان موجود است اما همانطور که بهتر می‌دانیم به دلیل وجود مشکلات در بخش‌های دیگر امکان عملی شدن این ادعا وجود ندارد.
به گزارش “گذارخبر” ، جنتی امروز در نمایشگاه مطبوعات اعلام کرد: ما در بخش موسیقی سنتی اصلا مشکلی با عنوان ممنوع الکاری نداریم و در مورد موسیقی‌های پاپ هم مشکل منوع الکاری نداریم. منتهی برخی از گروه‌ها هستند که احیانا ممکن است در خارج از کشور بعضی از موسیقی‌های مبتذلی را اجرا کرده باشند و یا در داخل کشور علیرغم تذکراتی که به آنها داده می‌شود باز هم رعایت برخی اصول را نمی‌کنند. سوالی که اینجا مطرح است این است که آیا می‌توان بخش نخست حرف‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را دلیلی بر این ادعاذ دانست که محمدرضا شجریان، مهم‌ترین هنرمند حوزه موسیقی سنتی ایران هم مشکلی برای فعالیت در ایران ندارد؟ محمدرضا شجریان نزدیک به شش سال است که اجازه اجرای موسیقی روی صحنه را نیافته است و بعد از اتفاقات سال ۸۸ هربار مطرح شدن موضوع فعالیت‌های هنری‌اش با حاشیه‌های فراوانی همراه شده است.
حرف‌های جنتی در حالی بیان می‌شود که محمدرضا شجریان بارها قضیه ممنوعیت خود را عنوان کرده است، او  در همایشی که اردیبهشت امسال برای نکوداشت حافظ برگزار شد، در پاسخ به درخواست حاضران برای خواندن، گفت: “من در کشوری زندگی می‌کنم که چند سال است حق خواندن برای مردم خودم را ندارم.”
اما مدیران فرهنگی و هنری بارها مساله ممنوع الکاری هنرمندان را تکذیب کرده اند. کتمان مسئولان فرهنگی درباره ممنوع الکاری هنرمندان به خصوص شجریان، در واقع چشم پوشی از حقایقی است که همه از آن آگاهند، اگر شجریان می تواند در کشورش به راحتی بخواند پس چرا مجبور شده بود به جای ایران کنسرت‌هایش را در ترکیه برگزار کند؟ کنسرتی که البته برگزار هم نشد.
اما جالب ترین موضوع در مورد مساله ممنوع کار بودن شجریان تناقضاتی است که میان مدیران فرهنگی در این مورد وجود دارد، حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اردیبهشت امسال در یک نشست خبری گفت: برگزاری کنسرت محمدرضا شجریان، با«ممنوعیت قانونی» مواجه است. نوش‌آبادی تأیید کرده که استاد شجریان برای برگزاری کنسرت محدودیت‌هایی دارد که از سوی برخی نهادهای خارج از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برقرار شده است، این مقام وزارت ارشاد نام نهادهایی که برگزاری کنسرت توسط محمدرضا شجریان را ممنوع کرده‌اند، اعلام نکرده است. نوش آبادی از یک طرف ممنوع کار بودن هنرمندان را از حوزه اختیارات وزارت فرهنگ ساقط می کند اما از سوی دیگر در دی ماه سال گذشته در همین باره گفت: محمدرضا شجریان برای برگزاری کنسرت موسیقی «باید به آرمان‌ها و برنامه‌های نظام نزدیک‌تر شود.»
حسن روحانی در زمان انتخابات سال ۹۲ از صدای شحریان در کلیپ تبلیغاتی اش استفاده کرده بود او در آن زمان با اشاره به ممنوع کاری شجریان گفته بود که از ممنوعیت صدای شجریان در تلویزیون گله مند است با این حال و با گذشت بیش از دو سال از عمر دولت او هنوز تنها صدایی که از شجریان در رسانه ملی پخش شده همان قطعه کوچک پس زمینه فیلم تبلیغاتی او بود. اما با گذشت این مدت از عمر دولت روحانی وزیر ارشاد دولت او همچنان هیچ هنرمند ممنوع‌الکاری نداریم و جالب است که با در همه این مدت آن‌ها نتوانسته‌اند مسائل کوچکی از این قبیل را حل کنند. شاید آن عبارت «من صدای شجریان را دوست دارم» روحانی در مناظره تلویزیونی‌اش فقط و فقط یک جنبه تبلیغاتی داشت.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس